Denník N

SaS: Obrí tender na gabčíkovské turbíny netreba unáhliť

Foto - TASR
Foto – TASR

Len týždeň uplynul, odkedy štát úplne prevzal gabčíkovskú elektráreň. Má plány, ako rýchlo opraviť tamojšie turbíny a chce ich naplniť ešte v tomto volebnom období. Má to stáť desiatky miliónov eur.

Do konca volebného obdobia vlády Roberta Fica chýba už iba rok. Mala by preto zvážiť, ako veľmi sa treba na poslednú chvíľu ponáhľať s obrím tendrom za desiatky miliónov eur, ktoré plánuje prideliť tomu, kto sa kvalifikuje na generálnu opravu turbín Vodného diela Gabčíkovo. Takýto odkaz poslali vláde zástupcovia strany SaS.

Ubehol totiž iba týždeň, odkedy štát prevzal úplne pod kontrolu gabčíkovské turbíny, o ktoré sa dovtedy starali Slovenské elektrárne pod kontrolou talianskeho Enelu. Štát má už aj harmonogram, ako rýchlo dospieť k výberu víťazného uchádzača. Začne súťažiť hneď v marci a zmluvu by chcel podpisovať koncom leta.

„Kto všetko môže mať záujem na týchto opravách?“ pýtal sa zástupca SaS Karol Galek. Odhaduje, že víťaz lukratívneho tendra by mohol utŕžiť asi 120 miliónov eur.

Vychádza zo slov Júliusa Bindera, projektanta gabčíkovského diela, ktorý v relácii TA3 V politike hovoril, že „rekonštrukcia  jednej turbíny stojí zhruba 15 miliónov eur“, čiže pri ôsmich turbínach to vychádza na spomínaných 120 miliónov eur.

Odhady spred pár mesiacov spomínali skôr sumu 80 miliónov eur.

Galek navrhuje štátnej Vodohospodárskej výstavbe, ktorá má prstom ukázať na víťaza zákazky, aby prizvala na posudzovanie stavu gabčíkovských turbín nezávislých odborníkov. Myslí si totiž, že stav turbín nemusí byť až taký vážny, aby kontrakt na ich opravu musela vláda silou mocou podpísať ešte pred voľbami. Z ôsmich turbín reálne celé tie roky pracovali iba 2 až 4, vysvetľuje Galek.

Čo s odporúčaním urobí Vodohospodárska výstavba, zatiaľ nie je jasné. Jej šéf Ladislav Lazár podobne ako premiér Robert Fico či minister životného prostredia Peter Žiga opakujú, že Talianom štát vzal elektrárne vo veľkej miere preto, že vraj sa o turbíny riadne nestarali.

„V priebehu tohto, respektíve ďalšieho týždňa, začne prebiehať technický audit, ktorý nám presne povie, v akom to je stave,“ povedal v nedeľu v TA3 Lazár.

Pritom aj zástupcovia štátu samotní sa s Talianmi na valnom zhromaždení len nedávno dohodli, že opravy Taliani spustia v roku 2016. Odvtedy štát zmluvu Talianom vypovedal a po novom je nutné naštartovať opravy ešte tento rok.

Štát plánuje, že vynovenie turbín zaplatí z toho, čo dostane od Talianov. Avizuje, že ich bude žalovať za bezdôvodné obohatenie. Má sa tak stať potom, ako bude právoplatne doručený rozsudok bratislavského krajského súdu, podľa ktorého bola celá zmluva, cez ktorú mali Taliani elektráreň na starosti, od začiatku, čiže od roku 2006 neplatná.

Cez zmluvu inkasovali Taliani ročne asi 35 miliónov eur, čo je zhruba 35 percent príjmu elektrárne výmenou za starostlivosť o elektráreň. S tým však mali aj náklady, ktoré zasa bude musieť štát vrátiť im.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie