Denník N

Joj chce odstaviť Českú televíziu, operátori sa zatiaľ nerozhodli, UPC je proti

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Na Slovensku možno čoskoro po Prime a Nove skončí aj Česká televízia. Televízii Joj prekáža, že nemajú povolenie na vysielanie zakúpených filmov, operátorov žiada, aby ich vyradili z ponuky. Zatiaľ to odmieta iba UPC.

Televízia Joj chce z trhu vytlačiť ďalšie české televízie. Po odstavení hlavnej stanice Prima protestuje aj proti jej menším kanálom a operátorov žiada o vyradenie Českej televízie z ponuky programov na Slovensku. Ako prvý o tom informoval portál Živé.sk.

Českú televíziu dávajú často za príklad slovenskej RTVS ako kvalitnú so silným spravodajstvom a silnou kultúrou, navyše ako inštitúciu, ktorá významne podporuje českú kinematografiu.

„Už to, že zmizla Nova a Prima, sa mi zdá zlé, ale ak má zmiznúť aj Česká televízia, bola by to obrovská chyba a strata. Je to nekultúrne, nekorektné a hlúpe,“ hovorí spisovateľ Ján Štrasser. Obľúbil si ČT Art pre umenie na obrazovke a ČT2 s dokumentmi. „Nechápem, prečo by mal byť človek o to ochudobnený. Ak si slovenské komerčné televízie myslia, že im to zvýši podiel divákov reklamy, obávam sa, že je to omyl.“

Čerstvo dáva Českú televíziu za príklad aj minister vnútra Robert Kaliňák, keď útočí na dnešné vedenie RTVS.

UPC zmeny neplánuje

„Vyzývame všetky subjekty, ktoré chcú na našom trhu obchodovať, aby mali licenčné práva vyriešené,“ vraví Miroslava Klempová z televízie Joj. České televízie totiž u nás vysielajú napríklad aj filmy a zahraničné relácie, pre ktoré kúpili len licencie na Česko. Pokojne sa tak môže stať, že na českej stanici v slovenskej káblovke ide film skôr ako v slovenskej televízii a tam si ho už potom naši diváci nepozrú.

Joj tvrdí, že neobmedzujú konkurenčný boj, no je ich povinnosťou chrániť si obchodné práva.

Operátori zatiaľ Joj nevyhoveli, no definitívne môže rozhodovať súd.

Orange hovorí, že žiadnu žiadosť na vyradenie ČT nedostal. Telekom o probléme zatiaľ rokuje. „Kľúčový je pre nás dosah na zákazníkov,“ odkázal hovorca Telekomu Peter Gálik.

Káblová UPC požiadavku televízie považuje za bezpredmetnú a žiadne zmeny v ponuke neplánuje. „Tak ako Slovenská televízia, aj Česká televízia je súčasťou EBU (Európskej vysielacej únie), ktorá združuje verejnoprávne televízie. Európska únia finančne významne podporuje európsku televíznu tvorbu, preto je nepredstaviteľné, aby sa akýkoľvek televízny subjekt snažil zamedziť prístup obyvateľov Únie k tomuto vysielaniu,“ vraví hovorca UPC Jaroslav Kolár.

Česká televízia na otázky neodpovedala.

Na Slovensku nemajú práva

Povolenie na šírenie signálu verejnoprávnych televízií síce môže na základe splnomocnenia dať aj Európska vysielacia únia, to sa však podľa riaditeľa kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu Ľuboša Kukliša týka len programov, na ktoré má vysielateľ licenciu.

Joj prekáža, ak jej kúpené alebo pôvodné programy vysielajú české televízie na Slovensku a porušujú tak ich autorské práva. Televízia nepovedala, koľkých titulov by sa malo týkať porušenie jej práv v prípade Českej televízie. Väčší problém však môže mať s kanálmi Primy, čo sú komerčnej stanici svojím zameraním bližšie.

„Ak má televízia Joj právo na vysielanie nejakého programu a iné televízie ho nemajú, ochrana ich licenčných práv pre konkrétne územie je legitímna,“ hovorí Kukliš z licenčnej rady.

Tvrdí, že v takom prípade je riešenie, aby operátor pozastavil vysielanie na Slovensku v čase vysielania takéhoto programu.

Podobný prípad sa stal v Česku, kde majiteľ práv na Ligu majstrov podľa Kukliša získal predbežné opatrenie, aby zahraničné televízie na území Česka zápas nevysielali. UPC odmieta aj takéto blokovanie vysielania.

„Neexistuje žiadna celoeurópska úprava, ktorá by to riešila. Smernica o audiovizuálnych službách má umožňovať cezhraničné šírenie vysielania bez umelých administratívnych prekážok, ale autorské práva sú udeľované teritoriálne a musí sa to rešpektovať,“ hovorí Kukliš.

Po Prime skončila aj Nova

Televízia Joj bojuje proti českým televíziám dlhodobo. Spoločnosť Mac TV, pod ktorú patria kanály Joj, vlani cez súd dosiahla, aby poskytovateľ SATRO zastavil vysielanie Primy, ktorá na šírenie vysielania nedala súhlas.

Od marca skončila s vysielaním na Slovensku aj televízia Nova, vysvetlila to tým, že pre náš trh nemá kúpené filmy a seriály, napísal portál Živé.sk.

Obe české súkromné televízie následne spustili na Slovensku stanice Prima Plus a Nova International. Ponúkajú však najmä vlastnú tvorbu a nie sú tak plnohodnotnou náhradou za zrušené televízie, podľa Živé.sk ich sleduje minimum divákov.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie