Denník N

Newsfilter: Kto si trúfne útočiť na otecka Kisku?

Andrej Kiska s manželkou Martinou. Foto – Facebook Andreja Kisku
Andrej Kiska s manželkou Martinou. Foto – Facebook Andreja Kisku

10 najdôležitejších správ a záhada dňa (+ zaujímavé texty, FB status a citát dňa).

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri správy dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Kiskovci čakajú dieťa, prezident získal aj PR imunitu

Prezident Andrej Kiska v utorok doobeda cez svoju facebookovú stránku oznámil, že jeho manželka je tehotná a v auguste by mali mať spolu tretieho potomka. V krátkom oznámení s 5 zdrobneninami a jedným smajlíkom ( :) ) prezident nechal publikum aspoň v čiastočnom napätí a pohlavie dieťaťa neprezradil.

Priletí bocian. Informácia o budúcom prírastku do rodiny Kiskovcov sa stala správou dňa pre bulvárne aj nebulvárne médiá. Perex (začiatok článku) si najviac užila Pluska.sk: „Pravidelné cestovanie prezidenta Kisku za manželkou Martinou (41) do Popradu má nečakaný výsledok. V lete priletí za prvou dámou okrem manžela bocian.“

Spomedzi serióznych médií prijali správu najinvenčnejšie v .týždni. K textu Eugena Kordu pridali dve vety šéfredaktora Štefana Hríba: „Andrej Kiska dnes oznámil, že s manželkou Martinou čakajú tretie dieťa. Pán prezident, Andrej, tešíme sa a želáme šťastie. Štefan Hríb.“

screenshot-www-tyzden-sk-2017-04-11-17-25-32

Koniec témy lietanie. Na Andreja Kisku sa útočí ťažko. Vyzerá ako „strýco z Popradu“, ale má talent, skúsenosti a disciplínu bývalého šéfa marketingovo orientovanej firmy, ktorá naučila Slovensko nakupovať na dlh.

Kiska je navyše čestný človek s malým počtom podriadených a keďže sa Smeru za tri roky nepodarilo nájsť ani srdcervúci príbeh ožobračeného klienta Quatra, museli sa v Smere vrátiť k téme lietania do Popradu.

Kiska sa v nej vďaka nedočkavosti exekútorov útoku veľmi rýchlo dostal do úlohy obete a tým mu táto kauza škodila len veľmi málo.

Teraz, keď je čakajúcim otcom, sa jeho imunita pred verejnosťou ešte znásobí. Inak povedané, politik, ktorý by na neho najbližšie mesiace útočil s lietaním do Popradu, by viac ako Kiskovi škodil sám sebe.

2. Najúspešnejšia slovenská fabrika získala ďalší zárez – Q8

Závod Volkswagenu v Devínskej Novej Vsi bude už zrejme budúci rok vyrábať novinku Audi Q8, ktorú koncern prvý raz predstavil len tento rok v Detroite. V utorok prišlo oficiálne potvrdenie z centrály firmy, no slovenská fabrika bola od začiatku favoritom na výrobu tohto exkluzívneho modelu. Robí sa tam už totiž konštrukciou veľmi blízky Q7 a nastavenie liniek na nový model tak bude najjednoduchšie možné.

O výrobe Audi Q8 platí to, čo o celom rade luxusných SUV – luxusná je aj ich výroba a tak si prakticky nemožno predstaviť z pohľadu krajiny lukratívnejšiu fabriku s masovou výrobou.

a171760_large-e1488953776635

Analytik automotive Martin Jesný z Revue priemyslu hovorí, že zisk ďalšej prestížnej výroby s vysokou pridanou hodnotou nie je prekvapením ani preto, lebo závod v Devínskej Novej Vsi v týchto súťažiach o výrobu prestížnych modelov získal pre Bratislavu vždy maximum možného, vnútrokoncernová konkurencia ho neporazila ani raz.

Tri veci na pochopenie sily bratislavskej automobilky:

  • Volkswagen na Slovensku investoval za vyše 20 rokov približne toľko, čo Kia a PSA spolu a aj jeho súčasné ročné tržby sú na úrovni súčtu výkonov dvoch menších slovenských automobiliek.
  • Volkswagen v Devínskej Novej Vsi naďalej relatívne potichu, ale masívne investuje. Nedávno otvorená karosáreň pre Q7 a Touareg (a teraz aj Q8) stála 600 miliónov eur, pred dokončením je karosáreň pre Porsche za približne 500 miliónov. To dokopy s novou montážnou halou dáva sumu 1,4 miliardy eur, čo je približne objem nitrianskej  investície Jaguar Land Roveru.
  • Slovenský závod Volkswagenu si už vďaka množstvu vyrábaných radov a modelov momentálne možno zjednodušene predstaviť ako tri fabriky, z ktorých jedna vyrába Porsche Cayenne, druhá Touareg, Q7 a Q8 a tretia malé autá (Volkswagen up!, e-up!, Škoda Citigo a Seat Mii).

3. Taxikári volajú na pomoc Kotlebu, lebo Érsek na nich kašle

V utorok sa pred bratislavskou radnicou stretlo približne 70 klasických taxikárov, aby pokračovali v protestoch proti Uberu. Jeden z organizátorov vysvetlil nízku účasť tým, že až k magistrátu sa nedá dostať autom, čo mnohých taxikárov odradilo.

Protestujúci si napokon vymohli len vystúpenie hovorkyne mesta, ktorá im vysvetlila, že magistrát Uber nereguluje. Nápad jedného z nich, aby aspoň pomedzi štátnych a mestských policajtov prerazili do budovy, sa neujal. Viac taxikárov sa pripojilo k forme protestu pokrikom „Na stráž! Treba voliť Kotlebu!“ K žiadnemu ďalšiemu incidentu nedošlo, hoci na chvíľu sa taxikári pohádali medzi sebou. Po hodine tak bolo po proteste.

Nie blbí taxikári, ale tisíce zlyhanie štátu. Klasické predsudky o taxikároch nás navádzajú k poznámke, že podpora Kotlebu – to sa k nim hodí. Počúvajme však, čo hovoria: Už rok vysvetľujú, že štát dovolí jednej skupine ľudí podnikať ľahšie ako druhej.

Kto dodržiava zákon, má to drahšie, kto nedodržiava zákon, má to lacnejšie.

Výsledkom je, že ministerstvo dopravy prijíma delegácie od oboch skupín, ktoré by rady uhrali kompromis, ale v reálnom živote na to kašle.

V rozumnom svete by sa klasickí aj Uber taxikári dohodli, šli spolu pred Úrad vlády a rázne by si vypýtali termín, dokedy štát navrhne férové riešenie.

Bonus – záhada dňa:

Vláda rokovala nezvyčajne v utorok, pravdepodobne preto, lebo viacero ministrov chcelo začať veľkonočné sviatky už v stredu. Netypické bolo aj to, že rokovanie viedol podpredseda vlády Kaliňák, premiér Fico sa na zasadnutí vlády nezúčastnil.

Informáciu Denníka N, že má problémy s tlakom, tlačové oddelenie oficiálne poprelo. Vysvetlili, že normálne úraduje. Prečo potom neviedol vládu a navyše zrušil plánovanú cestu do Južnej Ameriky, však nepovedali.

a jednou vetou:

4. Minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru nesúhlasí so zoštátnením RTVS, ako to navrhuje SNS, proti zoštátneniu je podľa Maďariča aj Smer.

5. Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že na jeho odstúpenie z funkcie, na ktoré ho vyzval prezident Andrej Kiska, nie je dôvod, mieni dokončiť mandát, ktorý dostal vo voľbách od 350-tisíc voličov.

6. Slovensko je po Maďarsku z krajín V4 druhou najzraniteľnejšou krajinou voči podvratným zahraničným vplyvom, odvíjajúcim sa najmä od snahy Ruska posilniť svoj vplyv v stredoeurópskom regióne, vyplýva to z hodnotenia, ktoré pripravil slovenský Globsec Policy Institute s českými, maďarskými a poľskými think-tankmi.

7. Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár (Smer) sa bude opäť uchádzať o post župana. Blanár, je županom od roku 2005.

8. Služobnú limuzínu podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara prenasledovali cez víkend medzi Strečnom a Martinom policajti, šofér prekročil rýchlosť, zastavil až po desiatich kilometroch a varovnom výstrele do vzduchu.

9. RegioJet by chcel vypravovať vlaky na trase z Humenného cez Košice a Žilinu do Prahy, a zo Štúrova cez Bratislavu a Kúty do Prahy, ministerstvu dopravy odovzdal záväznú ponuku.

10. Tento rok pôjde do predpredaja prvý AeroMobil zo Slovenska, veria novému modelu v zahraničí, americký technologický portál Mashable píše, že to bude prvé lietajúce auto, ktoré si budete môcť kúpiť.

Zaujímavé články:

• Peter Schutz o Sulíkovi. (sme.sk)

• Dag Daniš o Dankovi a RTVS. (aktuality.sk)

• Vladimír Baláž o tom, či je dobré dávať stimuly na zamestnávanie cudzincov. (sme.sk)

• Peter Morvay o kotlebovskej propagande. (dennikn.sk)

• Tomáš Hudák o tom, že Weiss nechápe, že svet nie je ihrisko (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Používanie štandardizovaných geografických názvov je veľmi dôležité na jednoznačnú identifikáciu objektov, ktoré všetci používame dennodenne na našu orientáciu a lokalizáciu.

Katarína Leitmannová, šéfka Úradu geodézie, kartografie a katastra, ktorý požaduje od médií aj úradov, aby používali zdĺhavé geografické označenie. Za opakované použitie výrazu „Británia“ im môže hroziť pokuta až 6600 eur

Nový Shooty:

2017-04-11-bojovaporada

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie