Denník N

Plavčan robí reformu školstva, politické záruky za ňu mu chýbajú

Minister školstva Peter Plavčan. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister školstva Peter Plavčan. Foto N – Tomáš Benedikovič

Presadiť reformu školstva bude náročné, poslanec Smeru Petrák už teraz hovorí, že nesúhlasí so všetkým. Skeptickí sú aj učitelia, ktorí s ministrom o 300-stranovom dokumente Učiace sa Slovensko diskutovali.

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) na verejnej diskusii povedal, že ak sa mu nepodarí manažovať školskú reformu, nemá jeho pôsobenie vo funkcii ministra zmysel. V utorok večer prišiel na diskusiu, ktorú organizovala organizácia Youth Politics Education, aby debatoval o takmer 300-stranovom dokumente Učiace sa Slovensko, ktorý má byť základom reformy školstva.

Dokument pripravoval tím expertov a minister je s ním spokojný. Plavčan upozorňuje, že to, čo sa dostane do praxe, si najprv vyžaduje politické rozhodnutie, čo z dokumentu sa dá presadiť.

Po diskusii na otázku, či odstúpi, ak koalícia reformu nepodporí, odpovedal už opatrnejšie ako pri okrúhlom stole: „Tak to povedané nebolo – ja som povedal, že túto funkciu som prijal, aby som mohol pomôcť prijať zásadnú zmenu školstva.“ A čo urobí, ak sa to nepodarí? „Som presvedčený, že sa to podarí.“

foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dokument sľúbil Plavčan predložiť do vlády aj parlamentného výboru pre vzdelávanie. Nevidí politické riziko, ktoré by mohlo spôsobiť neschválenie reformy, no zároveň hovorí: „Neviem dať politické záruky.“ Na prvú debatu o dokumente v sobotu neprišiel, uprednostnil snem SNS.

S koaličnými stranami zatiaľ nerokoval. V najbližšom čase chce hovoriť s premiérom Robertom Ficom (Smer) a predsedom parlamentu a SNS Andrejom Dankom.

Ak dnes dokument neprejde, tak Plavčan inú alternatívu nevidí. „Aká je dnes alternatíva? No žiadna,“ povedal. Aj on má pripomienky k niektorým témam dokumentu: napríklad sa podľa neho mohol viac venovať obsahu vzdelávania.

Petrák zo Smeru: Nevidím zhodu na celom dokumente

Už diskusia naznačila, že niektoré časti reformy môžu v koalícii naraziť. Šéf výboru pre vzdelávanie Ľubomír Petrák zo Smeru má problém s časťou o inkluzívnom vzdelávaní. Ide o pomoc najslabším deťom alebo deťom so špeciálnymi potrebami, či deťom z chudobných rodín. Petrák kritizuje, že sa veľká pozornosť upiera na najslabších, ale pomôcť by sa malo všetkým žiakom. „Nevnímam ako prioritný problém v rebríčku hierarchie inklúziu ako niečo, čo zachráni slovenské školstvo,“ povedal.

A nie je problém, ktorý treba prioritne riešiť, že napríklad v okrese Spišská Nová Ves prepadne každý tretí prvák? „Samozrejme, ale je niekoľko riešení, ako by sa to malo riešiť. Máte rad rómskych alebo marginalizovaných komunít, kde fungujú školy v komunitách a majú výsledky. Napríklad Spišský Hrhov,“ reagoval Petrák. Pozná možno ešte päť ďalších, na názvy obcí si však spomenúť nevedel.

„Nevnímam zatiaľ zásadnú mínu, ktorá by mohla zahatať plány reformy na najbližšie roky,“ povedal Petrák. Ale hneď dodal, že „diabol sa skrýva v detailoch a kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič“.

Jediný spôsob, ako presadiť dokument, je dohodnúť sa napríklad na 80 percentách dokumentu, na ktorých sa zhodnú, myslí si poslanec Smeru. Zvyšok sa má odsunúť na neskôr. „Pod gro materiálu sa dokážem podpísať. Poďme z toho urobiť realizovateľnú časť dokumentu,“ povedal. Aj napriek tomu, že nie so všetkým v dokumente súhlasí, ak by ho minister predložil, Smer ho podporí, keďže ide o návrh koaličného ministra.

Zimenová: Koalícia je veľmi vlažná

Nezaradená poslankyňa Zuzana Zimenová má pochybnosti o tom, ako sa koaliční poslanci postavia k reforme školstva. Zimenová bola členkou tímu, ktorý dokument pripravoval; keď nastúpila do parlamentu, z tímu odišla.

Koaliční poslanci sa veľmi vlažne stavajú k tomuto dokumentu a nemám pocit, že by ho podporovali,“ povedala. Návrhy, ktoré predložila opozícia do parlamentu a boli v súlade s dokumentom, napríklad zvýšenie počtu asistentov alebo garantovanie škôlok od troch rokov, totiž koaliční poslanci nepodporili. „Mám otázku, ako vážne to koalícia myslí,“ pýtala sa Zimenová.

Učitelia dokumentu neveria

Na diskusii boli viacerí učitelia či riaditelia škôl. Riaditeľka základnej školy v Novákoch Anna Chlupíková povedala, že učitelia reforme už neveria, lebo ich tu bolo mnoho a žiadna sa nestala. „Atmosféra je veľmi zlá,“ hovorila Chlupíková. Hovorila o svojej triede, v ktorej je 26 detí, pričom sedem z nich má rôzne poruchy správania. Bez asistentov sa podľa nej výsledky žiakov nezlepšia.

Ona si našla asistentku na úrade práce, ktorá jej pomáha. „Potrebujeme asistentov, vychovávateľov, pomocných učiteľov, aby sme individuálne deťom pomohli,“ povedala.

A to bez peňazí podľa nej nepôjde. Plavčan uznáva, že ak sa má dostať reforma do praxe, treba viac peňazí, ako dnes školstvo má. „Financie sú problém,“ hovorí aj Zimenová. Práve peniaze tak môžu byť najväčším rizikom pre prijatie reformy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie