Denník N

Zvíťazí vo Francúzsku „sloboda, rovnosť a bratstvo“?

Francúzi nám v týchto voľbách môžu ukázať, že Európa a jej jednotlivé národy budú úspešnejšie vtedy, ak sa spoja proti nacionalistom a pohrobkom fašistov.

Autorka je poslankyňou Európskeho parlamentu za Smer-SD

Prezidentské voľby vo Francúzsku a ich dôležitosť sú jednou z ústredných tém politických debát minimálne od zvolenia Donalda Trumpa za amerického prezidenta. Oficiálna kampaň pred prvým kolom týchto volieb sa pritom začala len včera. Akékoľvek predpovede týkajúce sa výsledkov by boli v súčasnosti veľmi krátkozraké. Francúzski voliči určite rozhodnú správne a vyberú si, koho považujú za najlepšieho lídra pre svoju krajinu na nasledujúce obdobie.

Budú mať jedinečnú príležitosť dokázať, ako veľmi si stoja za svojím národným mottom, ktorým je sloboda, rovnosť a bratstvo. Marine Le Penová, ako jedna z favoritiek v boji o Elyzejský palác, im totiž spolu so svojím Národným frontom ponúka presný opak. Namiesto slobody uzatváranie sa krajiny do seba a namiesto rovnosti a bratstva rasové a náboženské rozdeľovanie francúzskych občanov.

Jej víťazstvo by bolo nepochybne výzvou pre súčasnú podobu Európskej únie. Vyhlásenia o potrebe renegociácie vzťahov a rýchlom referende o členstve v Únii, či aspoň v eurozóne a následnom zavedení národnej meny, sú však rovnako falošné, ako sme počúvali od obhajcov brexitu na čele s Nigelom Farageom. Podobne ako sme sa dozvedeli na druhý deň po britskom referende, ani za nimi veru nie je žiaden konkrétny plán.

Marine Le Penová patrí k európskym bezobsažným politikom, ktorí sa rozhodli stavať výhradne na najnižších ľudských pudoch. Napriek snahe dištancovať sa od svojho otca nakoniec ukázala, že v prípade antisemitizmu má k jeho názorom až nebezpečne blízko. Prázdne gestá sa snaží prekrývať deštrukciou a podporou nenávisti. Po pochvalu a peniaze si potom (možno predčasne) zájde do Kremľa k autoritárskemu vládcovi, ktorému pre domáce publikum na revanš prisľúbi budúcu akceptáciu a rozbíjanie už aj tak krehkej európskej jednoty.

Francúzi nám v týchto voľbách môžu ukázať, že Európa a jej jednotlivé národy budú úspešnejšie vtedy, ak sa spoja proti nacionalistom a pohrobkom fašistov, ktorých treba opäť raz poslať do zabudnutia. Držme im palce.

Teraz najčítanejšie