Denník N

Treba maďarskú hymnu na Slovensku zakázať?

Fotografia zo zápasu DAC - Nitra z mája 2014. Foto - TASR
Fotografia zo zápasu DAC – Nitra z mája 2014. Foto – TASR

Prekáža niekomu z vás, keď na zápasoch proti DAC-u fanúšikovia skandujú: „bi, a bi, a bi Maďara do hlavy!”? Protestujete, ak televízni komentátori tieto hanobné skandovania nazývajú „skvelou atmosférou“ na tribúne?

S údivom som si v týchto novinách čítal článok o dunajskostredskom futbalovom klube a v ňom vety ako „DAC bol vždy oporou maďarského nacionalizmu na Slovensku“.

Podobné dogmatické vyhlásenia by som mohol vyvrátiť tým, že tí fanúšikovia DAC, ktorých osobne poznám, nie sú ani prinajmenšom nacionalisti (to by bol empirický protiargument), no nemožno nazvať nacionalizmom ani to, ak konštrukcia identity, ktorú zastáva futbalový klub, má v prvom rade etnický základ (to je protiargument teoretický). Vezmime si napríklad také baskické Athletic Bilbao alebo katalánsku FC Barcelonu, ktoré stoja na podobných identifikačných princípoch.

Pokúsim sa vysvetliť, aký pocit je, prežívať to celé z menšinovej perspektívy.

Zamysleli ste sa nad tým, drahí moji priatelia, čo asi tak prežíval Attila Pinte ako slovenský reprezentant, keď v roku 1999 počas kvalifikačného zápasu ME na Tehelnom poli uvidel na tribúne obrovský transparent s nápisom „Ungarn – nein danke“?

Protestovali ste azda, keď 1. novembra 2008 kukláči bez rozdielu, hlava-nehlava, mlátili na dunajskostredskom štadióne maďarských fanúšikov? (Mimochodom: úrady dodnes neukázali videozáznamy, ktoré by dokazovali oprávnenosť „služobného zásahu“.)

Prekáža niekomu z vás, keď na zápasoch proti DAC žilinskí, bratislavskí alebo trnavskí fanúšikovia skandujú: „Bi, a bi, a bi Maďara do hlavy!“, čím sa z týždňa na týždeň pravidelne dopúšťajú porušovania § 424 Trestného zákona, lebo podnecujú k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti?

Protestujete azda, ak televízni komentátori tieto hanobné skandovania nazývajú „skvelou atmosférou“ na tribúne?

Všimnete si vôbec, ak pri zápasoch Bilbaa komentátor nazve baskických hráčov Španielmi?

A spomínate si na situáciu, keď po finále majstrovstiev sveta v roku 2010 oslavoval Carles Puyol s katalánskou zástavou? Predstavme si to u nás doma: slovenská reprezentácia zvíťazí v dôležitom zápase a Szilárd Németh, Balázs Borbély, Attila Pinte, Kornél Saláta, alebo László Bénes by si na seba dali maďarskú zástavu… Aký by to asi malo ohlas?

A keď sme už spomenuli zástavu: všimli ste si, že na štadióne DAC nie sú maďarské zástavy? Nie sú, lebo sú zakázané. Zákonom.

Čítali ste rozhorčené komentáre po zápase DAC – Slovan, ktorým prekážalo, že domáci fanúšikovia spievali maďarskú hymnu? Aj tá by sa mala zakázať? (Podotýkam, že také čosi sa už v Európe udialo: Francov fašistický režim postavil mimo zákona katalánčinu i používanie katalánskych symbolov…)

Pravda, v živote sú aj dôležitejšie veci ako tieto. Veď v prvom rade sme ľudia, a len v druhom Maďari, Slováci či Baskovia. A je prinajmenšom prihlúple hádať sa o tom, kto komu drukuje. Každý nech si drukuje komu chce. V jazyku, akom chce.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie