Denník N

Kiska oznámil, že sa nebude uchádzať o pozíciu premiéra

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Či bude Andrej Kiska opätovne kandidovať na funkciu prezidenta, povie do konca septembra budúceho roka. Igor Matovič reaguje, že je „trošku zlá správa“, ak Kiska nezaloží stranu; Bugár Kiskovi úplne neverí.

Prezident Andrej Kiska nezaloží politickú stranu ani sa k žiadnej existujúcej nepridá. Oznámil to vo videu na Facebooku. Kiska ešte nepovedal, či v politike úplne skončí alebo sa bude uchádzať znovu o pozíciu prezidenta. To povie do konca septembra budúceho roka.

„Priatelia, včera sme vám s manželkou oznámili radostnú novinku, že čakáme bábätko. Chceme sa vám všetkým poďakovať za blahoželania a za to, že nám držíte prsty. V tejto súvislosti by som rád odpovedal na otázku, ktorú často dostávam. Na otázku o mojej politickej budúcnosti. Nebudem zakladať politickú stranu. Nebudem kandidovať do parlamentu. A, pravdaže, tým pádom ani neuvažujem o funkcii premiéra. To, či znova budem kandidovať ako nezávislý, nestranícky kandidát na prezidenta, vám všetkým oznámim najneskôr do konca septembra budúceho roka.“

Čakajú dieťa

Oznámenie Kiska urobil deň po tom, čo s prvou dámou zverejnili, že spolu čakajú tretie dieťa.

Kiska už v decembri 2015, teda krátko pred parlamentnými voľbami, v rozhovore pre Denník N pripustil, že sú chvíle, keď premýšľa o tom, či sú preňho prezidentské právomoci dostatočné. „Taký ten vnútorný stres, že vidím a počujem a že sa to nedá exekutívne spraviť, vo mne určite existuje,“ povedal vtedy. Na rozhodnutie, či po prvom funkčnom období neprestúpi do parlamentnej politiky, sa čakalo už dlho.

Prezidentské voľby sú v roku 2019 a parlamentné v roku 2020. Prezidenta viacerí spájali s Progresívnym Slovenskom.

„Sme presvedčení, že Andrej Kiska je najlepším prezidentom v histórii Slovenskej republiky, a považujeme za dôležité, aby sa aj v nasledujúcom období vedel sústrediť na kvalitný výkon úradu,“ vyhlásilo Progresívne Slovensko. „Hoci Progresívne Slovensko vyznáva mnohé z hodnôt, ktoré reprezentuje prezident Kiska, jeho vznik a budúcnosť nesúvisí s prezidentovým politickým pôsobením. Stojí na širokej skupine ľudí, ktorí chcú pohnúť Slovensko vpred.“

Kiskovo oznámenie prišlo po tom, ako koalícia stupňovala kritiku prezidenta za jeho časté lety vládnym špeciálom do Popradu, kde žije jeho rodina. Do Kisku sa púšťali najmä minister vnútra Robert Kaliňák, premiér Robert Fico a predseda SNS Andrej Danko.

Kiska v roku 2014 v prezidentských voľbách jednoznačne porazil Roberta Fica. V druhom kole získal vyše 1,3 milióna hlasov, Fico mal 893-tisíc voličov.

„Chápem, že jeho poradcovia ho tlačia do konfliktu, pretože pán prezident si pripravuje nejaké politické pozadie do budúcnosti,“ vyhlásil o Kiskovi premiér Fico v marci 2017 v TA3. „Ja do tohto konfliktu nepôjdem. To neznamená, že si nebudem hovoriť suverénne svoje názory a postoje,“ hovoril premiér.

Danko sa bál Kisku, tak chcel predčasné voľby

V súvislosti s možným vstupom prezidenta do parlamentnej politiky sa minulý rok stretli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie