Denník N

Brhel vyhral: Ak by aj stál za kartelmi v IT biznise, úrady to už nepotvrdia

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Štát vzdáva prešetrovanie podozrení z nelegálnych dohôd medzi IT firmami pri informatizácii úradov. Primäli ho k tomu rozsudky, ktoré úradníkov nútili ničiť dôkazy získané počas razií v týchto firmách.

Písalo sa o nich ako o skupinke drzých úradníkov, ktorí nehľadeli na názvy firiem a mená v obchodných registroch, a nakráčali si to rovno do najväčších IT spoločností, ktoré roky dobre zarábali na štáte. Zdalo sa tak, že možno došlo aj na firmy, ktorým sa darilo aj vďaka tomu, že si štátny biznis dopredu rozdelili.

Akí drzí títo ľudia z málo známeho Protimonopolného úradu (PMÚ) boli? Až tak, že zaklopali aj do akciovky DWC spojenej s Jozefom Brhelom, ktorý je jedným z najvplyvnejších podnikateľov napojených na Smer. Tam, ale aj v Datalane, Microcompe či Nesse, zhabali množstvo dát a e-mailov, ktoré mohli ukázať, či firmy svoje ponuky v štátnych tendroch neladili.

Právnici IT firiem však tvrdili, že úradníci neboli len drzí, ale razie aj sfušovali, lebo na ne nezískali súhlas súdu. Začala sa právnická vojna o to, či razie úradu v IT firmách boli, alebo neboli legálne. A okrem súdnych sporov vraj začalo na úrade cítiť aj iné tlaky.

Dnes sa táto vojna končí. Časť z drzých úradníkov dala výpoveď a Protimonopolný úrad ohlásil, že všetky začaté vyšetrovania tendrov súvisiacich s informatizáciou zastavuje. IT firmy vyhrali, a Brhelova akciovka DWC dokonca bez toho, aby sama uspela na súde. Stačilo, že v spore so štátom vyhrali iné IT firmy.

Razie v IT firmách

Čo sa vlastne stalo? Protimonopolný úrad tento týždeň poslal novinárom tlačovú správu, v ktorej sa písalo o tom, že úrad nebude ďalej vyšetrovať podozrenia z nečestnej dohody medzi Brhelovou DWC a firmou Tempest pri tendri na naprogramovanie elektronických služieb pre štátny patentový úrad (oficiálne Úrad priemyselného vlastníctva).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie