Denník N

Motív, ten si terorista nájde vždy

Oslava futbalistov Borussie Dortmund po víťazstve nad Freiburgom. Foto – AP
Oslava futbalistov Borussie Dortmund po víťazstve nad Freiburgom. Foto – AP

Futbalisti sú pre niekoho symbolom Západu a pre iného kapitalizmu. Alebo stačí, že sú známi.

Európa už zažila všelijaký terorizmus. Boli časy, keď ste si pri slove terorista spomenuli v prvom rade na baskických alebo írskych teroristov. Inokedy bol v kurze krajne ľavicový terorizmus talianskych Červených brigád alebo nemeckej Frakcie Červenej armády.

Pred niekoľkými dňami zvyšok ETA ukrývajúci sa na juhu Francúzska odovzdal tamojším úradom zoznam svojich posledných skrýš so zbraňami. ETA nebude pokračovať v ozbrojenom boji, pravdepodobne však nie preto, lebo by jej členovia zmenili názor, prípadne ľutovali svoje činy v minulosti. Z kedysi obávanej organizácie zostala hŕstka unavených bojovníkov bez širšej podpory. Nezmenili názor, zmenili sa spoločenské podmienky.

Prvé dohady okolo toho, kto spáchal atentát na futbalistov Borussie Dortmund, ukazujú, že táto rôznorodosť možných útočníkov a motívov sa neskončila. Vyšetrovanie sa kloní k tomu, že opäť išlo o moslimských teroristov, tí sú dnes logicky i štatisticky prví v rade podozrivých.

Útokom na západné celebrity hrozí takzvaný Islamský štát už dlhšie. Z pohľadu radikálnych islamistov má takýto výber cieľa svoju logiku – zaistí im väčšiu a trvalejšiu pozornosť, a preto vyvolá väčší strach, ako útok na bežného človeka. Celebrity vrátane športovcov sú navyše v očiach fanatikov symbolom skazeného a povrchného západného života. To, že rukopis útoku, napríklad zanechaný list, nezodpovedá známemu štýlu Islamského štátu, nemusí nič znamenať. Ak útočil niekto voľne inšpirovaný IS, nemusel sa držať žiadneho povinného manuálu.

Útok na futbalistov však má logiku aj z pohľadu nejakého šialenca, ktorý sa chce stať stredobodom pozornosti, aby si splnil sen, alebo nám mohol sprostredkovať posolstvo, že máme chrániť tučniaky. Má logiku z pohľadu ľavicového extrémistu, ktorý si takto predstavuje boj proti ,náckom‘ medzi futbalovými chuligánmi, a klubu, ktorý je vraj proti nim príliš zhovievavý. Alebo len futbalový klub považuje za stelesnenie kapitalizmu.

To je jedna z vecí, ktoré sú na terorizme hrozné a sťažujú obranu proti nemu. Môžete mať skutočne najrôznejšie motívy spáchať atentát. Spoločné je vždy len presvedčenie, že môžete zabíjať nevinných.

Komentáre

Teraz najčítanejšie