Riaditeľ Joj Marcel Grega: Českú televíziu sme dlho tolerovali, ale na Slovensku sa správa neeticky

Televízia Joj tlačí na operátorov, aby nešírili programy ČT, ktorá u nás vysiela filmy bez licencie pre Slovensko. Prečo sa ľudia hnevajú na nás za to, že obhajujeme vlastné práva, pýta sa v rozhovore riaditeľ televízie Marcel Grega.

Riaditeľ TV Joj Marcel Grega. Foto – Joj

Koľko nahnevaných e-mailov ste dostali po sérii článkov o tom, že Joj chce vyradiť Českú televíziu z ponuky slovenských televíznych operátorov?

Viac toho bolo v diskusiách pod článkami, e-mailov som dostal možno päť. No, paradoxne, boli to e-maily, ktoré sa pýtali – a prečo nie maďarské či iné stanice, ale len české? Čo je tiež otázka…

… ktorú vám ešte položím.

Hej. Pre mňa celý problém spočíva v tom, či chceme, alebo nechceme žiť v právnom štáte. Neprekvapila ma vlna nevôle, lebo článok, ktorý vyšiel na nemenovanom portáli ako prvý, bol plánovaný, a možno aj objednaný.

Nejakým káblovým operátorom?

Môžeme to tak povedať. Naša výzva operátorom odišla niekoľkokrát, naposledy začiatkom februára. Je zvláštne, že sa téma začala riešiť práve v tomto predveľkonočnom čase. Na druhej strane, som rád, že sa vôbec rieši. Som riaditeľom štvrtý rok a už štvrtý rok hovorím, že z pohľadu legálnosti obsahu je náš trh v katastrofálnom stave. Nerešpektujú sa tu elementárne pravidlá, konkurenčný boj operátorov je takým jemným divokým západom a doteraz nikto nevnímal, že podnikajú na úkor niekoho iného.

Čiže české stanice v ponukách káblových operátorov – Orangeu či Magia – vám prekážajú dlhodobo?

Dnes sa to len dostalo do titulkov v podobe „Diváci milí, pozrite sa, čo vám chce Joj urobiť“. Ja však dlhodobo zastávam názor, že tu neeticky podnikajú televízie, ktoré nemajú vyriešené práva na obsah, ktorý na Slovensku vysielajú. Nemám problém s tým, aby tu boli, ale nech si práva na zahraničné seriály či filmy zaplatia tak, ako to robíme my.

Tie titulky v novinách vám prekážajú?

To, že dnes sa s témou spája Joj, mi až tak neprekáža. Skôr mi prekáža, že kolegovia v iných televíziách nás v tom nechali samých, aj keď oni takisto majú eminentný záujem problém s nelegálnym obsahom riešiť. Na iných fórach sa o tom bavíme, ale keď príde na prezentovanie týchto nepríjemných vecí divákom, tak v tom zostanem sám. Na druhej strane, som tu na to, aby som obhajoval práva televízie Joj, nesťažujem sa.

Skúste vysvetliť, čo ste vlastne v súvislosti s českými stanicami v ponukách našich káblových operátorov urobili.

Vždy sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |