Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Nenávisť k Pohode spája fašistov aj komunistov, Kollára aj Fica

Foto – Pohoda
Foto – Pohoda

Na kanceláriu Pohody nastriekali nápis Jude raus. Keď Česká televízia odíde, nebude to vinou Joj. Taxikárov treba najprv ochrániť pred taxikármi. + krátke správy, zaujímavé články, citát dňa a facebookový status

Kompot.sk najlepšie slovenské značky na jednej adrese. Vlastne na dvoch. A sú to tieto tri: Laurinská 19, Bratislava, www.kompot.sk a teraz aj Bory Mall.  (inzercia)


Tri správy dňa vybral Juraj Javorský

1. Na kanceláriu Pohody nastriekali nápis Jude raus

Na múr budovy vo Svätom Jure, v ktorej má sídlo festival Pohoda, niekto v noci nastriekal nápis Jude raus. Michal Kaščák to oznámil polícii, konať začala jej nová protiextrémistická jednotka.

Nebude to mať ľahké, pretože dom Pohody vlastné kamery nemá a tie mestské sú namierené iným smerom. Druhá komplikácia je masa podozrivých. V tomto prípade to vyzerá na podpis ,náckov‘ a tých je toľko, že by zaplnili niekoľko kultúrnych domov naraz.

A stále je to len časť nepriateľov Pohody. Taký Boris Kollár vlani posielal na festival veternú smršť: „Vy ste sa s konom zrazili a na jubilejnom 30 rocniku zriadite pre pedofilov koje na sex s jedenastkami?“ napísal si na Facebook.

Alebo útoky zľava: „Šíri sa kult osobnosti, rusofóbia a nenávisť. Mladí ľudia sú vo vytržení z korporácií, konzumu, vojen a prachov,“ napísal poslanec Smeru Blaha pred pár rokmi, keď prirovnával Pohodu k nacistickému snemu

Jeho šéf musí Pohodu tiež nenávidieť, keď sa dokázal pre Kaščákovo vyznamenie od prezidenta verejne rozčúliť: „Ak by sa mala na budúci rok, pri 25. výročí vzniku Slovenska, opakovať situácia, že sa prezident rozhodne vyznamenať ľudí typu pána Kaščáka alebo takých, ktorí boli vyznamenaní pred rokom, tak sa obávam, že táto udalosť bude pravdepodobne bez účasti predsedu vlády a predsedu parlamentu,“ tvrdil premiér.

Samozrejme, toto rozhodne nie je výpočet podozrivých. Je nepredstaviteľné, že by Kollár, Blaha či Fico striekali na múr Jude raus. Je to len pripomenutie, že tohto nepriateľa majú spoločného s fašistami.

No je Zelený štvrtok, a preto na vyváženie nálady ponúkam dve príjemné pripomienky k Pohode:

2. Keď Česká televízia odíde, nebude to vinou Joj

Televízia Joj to myslí s vypínaním Českej televízie u slovenských operátorov tak vážne, že je pre to ochotná pohnevať si časť verejnosti. Operátorom poslala predžalobné výzvy na vypnutie nelicencovaných českých kanálov a je odhodlaná ísť sa súdiť.

Na Facebooku sa sporadicky objavili už aj výzvy na jej bojkot. Tie sú trochu neúprimné, pretože bojkotovať sa dá z princípu len niečo, čo sledujete, avšak tí, ktorým budú chýbať české programy, spravidla nie sú divákmi jojkárskych seriálov.

Samozrejme, ťažké je sa nehnevať. Česká televízia nám na Slovensku vydržala od čias spoločného štátu, doteraz učí naše deti po česky. Pre mnohých z nás je oveľa viac, než programom s dobrými správami, analýzami, dokumentmi či filmami.

Akurát že u nás vysiela nie veľmi legálne. A za šírenie signálu si necháva od operátorov platiť, takže tu nelegálne aj podniká. Čo je nezrozumiteľné na požiadavke Joj, aby diváci sledovali nejaký konkrétny film práve tam, a nie napríklad na ČT, pretože na rozdiel od ČT si Joj musela zaplatiť za právo ho vysielať na Slovensku? Joj si nástojí svoje práva a žiada spravodlivosť na trhu. Je nefér vyčítať jej to len preto, že jej produkt nekonzumujeme, nepáči sa nám jej história a praktiky jej majiteľov. Rovnako nefér ako obhajovať porušovanie zákona Českou televíziou len preto, že sa nám páči.

Česká televízia napokon vôbec nemusí z trhu odísť. Má niekoľko možností, ako u nás šíriť svoje programy legálne a keď žiadnu z nich nevyužije, nebude to vina Joj, ale českého manažmentu.

Česká televízia má už niekoľko dní na stole otázky Denníka N k tejto veci, no s odpoveďami sa neponáhľajú. Snáď je to len preto, že ešte nemajú vymyslený presný plán, ako slovenskému divákovi vrátiť to, na čo je zvyknutý, a teraz už v súlade s právom.

3. Taxikárov treba najprv ochrániť pred taxikármi

Aj bratislavskí taxikári bojujú za právo na spravodlivú konkurenciu, ktorou služba Uber nie je. Na rozdiel od Joj to však robia spôsobom, ktorý vyvoláva pochybnosť, či je bezpečné nechať ich šoférovať automobil.

Ich verejné protesty bývajú plné hlúposti, hrubosti a vyhrážok. Namiesto argumentov sa oháňajú Kotlebom. Dá sa bojovať aj takto, akurát že je to strieľanie do vlastnej nohy.

Oveľa lepšie meno si nerobia ani prípadmi okrádania klientov. Lebo kto už pochopí taxikárovo právo podnikať v rovnakých podmienkach ako Uber, keď chvíľu pred taxikárskym protestom odvezie cudzinca 3 a pol kilometra a vypýta si 20 eur? Taxikári robia všetko pre to, aby sme už nikto nikdy nevolali licencovanú taxislužbu.

Na to, aby získali aspoň náznak verejnej podpory ich oprávnenej požiadavke, potrebujú najmenej dve veci:

  • Dôstojných reprezentantov. Nech to nie sú tí najagresívnejší jedinci s tupým slovníkom a prepoteným tričkom. Po štvrťstoročí slobodného podnikania by si už mohli vybudovať aspoň akú-takú asociáciu, ktorá by v podobných prípadoch vystupovala ako obhajca všetkých a pôsobila seriózne ako partner do diskusie či na rokovanie s ministerstvom
  • Vnútornú očistu. To neznamená, že keď sa nový taxikár postaví pred Hlavnú stanicu, tak mu na druhý deň prepichnú gumy. Chcelo by to cechové štruktúry a pravidlá, medzi ktorými môže byť aj etický kódex a cenník maximálnych cien.

a jednou vetou:

4. Parkoviská pred nemocnicami, na ktoré má dosah ministerstvo zdravotníctva, by mohli byť pre pacientov bezplatné, oznámil minister zdravotníctva Tomáš Drucker po rokovaní s predstaviteľmi občianskych aktivít s názvom Hore rampy bez platenia.

5. Polícia preveruje Maticu slovenskú pre kontroverzné historické video k slovenskému štátu, podľa policajného hovorcu Martina Wäldla trestné stíhanie zatiaľ nezačali.

6. Generálneho riaditeľa Letiska M. R. Štefánika Ivana Trhlíka odvolalo ministerstvo dopravy z funkcie, dôvod odvolania neoznámilo, dočasným riaditeľom sa stal Jozef Pojedinec, ktorý na letisku pracoval v manažérskych pozíciach v rokoch 2004 až 2010.

7. Ministerstvá vnútra, dopravy a financií musia prerobiť reformné zámery za 150 miliónov eur, nevedeli totiž dobre vysvetliť, čo reformujú.

8. Do bratislavskej Petržalky by mohli jazdiť osobáky z Trnavy a zo Senca, železnice zvažujú na sídlisku aj novú zastávku, rozhodnutie je na ministerstve dopravy a primátorovi.

9. Polícia ukončila vyšetrovanie vlámania v dome bývalého politika a herca Milana Kňažka, Čechovi hrozí za zločin krádeže a porušovanie domovej slobody tri až desať rokov väzenia.

10. Prezident odvolal z funkcie jedenásť sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov, deviati z nich už nesúdili a mali prerušený výkon sudcovskej funkcie.

Zaujímavé články:

FB status dňa:

https://www.facebook.com/katarina.koscova.7/posts/1655769061117592

Citát dňa:

Bože to je náhodička toto… false flag ako vyšitý.

Petra Demková, asistentka hlásateľky Šimkovičovej, z ktorej urobil Boris Kollár poslankyňu, na Facebooku naznačila, že nápis Jude raus si na sídlo Pohody nakreslili sám Michal Kaščák.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie