Ako môže pes na reťazi strážiť dom? Slovenský vidiek stále verí, že je to možné, zvieratá trpia

Útulky sú plné psov s poraneným krkom od priviazania. Reťaz je u nás bežná prax, podľa odborníkov ide o týranie.

archív: Sloboda zvierat

Na plote nápis „Pozor pes!“, za ním skáče a veselo vrtí chvostom šťeňa. Hnedo-biely oriešok odprevádza každého až po pletivo vedľajšieho domu. Zastavíme pri hnedej, plechovej bráne za ktorou sa brechot začína meniť na kňučanie. Až po chvíli v dvore dlhého sedliackeho domu zbadáme čierneho, dlhosrstého psa. Najradšej by sa rozbehol k nám, nedovolí mu to reťaz uviazaná okolo krku. Jeho životný priestor je vymedzený na priestor dvakrát dva metre. Predsa to len skúsi, rozbehne sa a…reťaz ho vráti naspäť do jeho biedneho teritória.

Aj v prísloviach a porekadlách sú odkazy na to, že psy sú súčasťou nášho vidieka, odpovedá etnologička Magdaléna Páriková, keď sa jej spýtate, ako je to so psami a ich vnímaním našou spoločnosťou. Klasické „pes je najlepším priateľom človeka“ sa však  na vidieku mení skôr na „je ako odtrhnutý z reťaze“.

Späť ku psovi zo začiatku rozprávania. Druhý koniec reťaze má omotaný okolo dreveného stĺpu. Má dva roky, vrtí hlavou aj celým telom, skáče, pobehuje. Prichádzame k nemu, ľahne si na zem a spýtavo sleduje, čo sa bude diať. Stíchne, nešteká.

archív: Sloboda zvierat
Archív: Sloboda zvierat
archív: Sloboda zvierat
Archív: Sloboda zvierat

Drevená búda, miska a veľké smutné oči psa. Trasie sa. Možno od chladu, možno od strachu. Vitajte na slovenskej dedine, na mieste, kde nejeden pes strávi celý život na reťazi.

Večerníček a realita

Je to súčasť  slovenskej vidieckej identity: psí život na dedine má ďaleko k idylke večerníčkového bieleho psíka, ktorý desaťročia víta slovenské televízne deti a voľne pritom chodí medzi búdou a chalúpkou svojho pána. Realitou je pes na reťazi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |