Radosť sledovať. Mladíci strelili za sedem minút štyri góly: Trúfame si aj na Kanadu

Foto N - Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Fíni sú známi ako výborní korčuliari. Bolo veľkým prekvapením, že v tejto činnosti za nimi Slováci nezaostávali, ako tomu obyčajne býva.

Keď v 29. minúte dostali gól na 0:3, väčšina fanúšikov zrejme očakávala jasný priebeh zvyšku zápasu.

Slovenskí hokejisti do 18 rokov však predviedli niečo, čo často chýba ich starším reprezentačným kolegom za nepriaznivého stavu. Žiadne zvesené hlavy, naopak, viera vo vlastné sily.

V priebehu siedmich minút strelili štyri góly a otočili na 4:3. Na zaplnenom štadióne v Poprade to vrelo. Fíni však ešte do konca druhej tretiny vyrovnali a v tretej tretine strelili víťazný gól.

Mladíci sa presvedčili, že vedia hrať vyrovnané zápasy napríklad aj s minuloročnými majstrami sveta.

Tesne pred domácimi majstrovstvami sveta (14. – 23. apríla v Poprade a Spišskej Novej Vsi) v prípravnom zápase zdolali Švédov 4:2.

„Vedeli sme, že ak stále budeme hrať svoju hru, tak to vieme otočiť, dokázali sme to už v niekoľkých ťažkých zápasoch,“ povedal Filip Krivošík, útočník z fínskeho HPK. „S hrou môžeme byť spokojní, s výsledkom nie.“

Spokojných bolo aj takmer 4-tisíc divákov, ktorí domácich hokejistov odprevadili z ľadu potleskom.

Mladíci si užívajú aj záujem médií. Foto N - Peter Kováč
Mladíci si užívajú aj záujem médií. Foto N – Peter Kováč

Tréner: Ešte nikto nás neprekorčuľoval

O Fínoch sa dlhodobo hovorí ako o výborných korčuliaroch. Preto bolo prekvapením, že v tejto činnosti za nimi Slováci na prvý pohľad nezaostávali.

„Tento rok nás v korčuľovaní neprevýšil ešte žiadny súper,“ povedal Norbert Javorčík, tréner slovenského výberu.

„Chvíľami však bolo vidno, že Fíni majú lepšie zrýchlenie v oblúku a sú korčuliarsky obratnejší,“ dodal.

Mladíci teraz musia spracovávať veľkú porciu emócií. Síce prehrali, no dokázali hrať vyrovnane s Fínmi.

Škandinávska krajina má približne rovnaký počet obyvateľov ako Slovensko, no hokej tam hrá viac ako 38-tisíc hráčiek a hráčov do 20 rokov. Na Slovensku o 30-tisíc menej.

„S emóciami budeme musieť pracovať. Budú pozitívne, ale aj zlostné. Budeme sa ich snažiť nasmerovať pozitívne,“ povedal 42-ročný tréner Javorčík.

Na emócie môže zahrať aj fakt, že na šampionát sa akreditovalo približne 250 skautov z celého sveta. Svojho zástupcu má pod Tatrami každý klub z NHL, niektoré vyslali aj generálnych manažérov.

Tréner Javorčík rozdáva pokyny pred záverečnou power-play počas zápasu s Fínskom. Foto N - Peter Kováč
Tréner Javorčík rozdáva pokyny pred záverečnou power-play počas zápasu s Fínskom. Foto N – Peter Kováč

Kapitán: Na Kanadu si veríme

Slovenských hokejistov v popradskej A-skupine čakajú ešte štyri zápasy. Ten najbližší v sobotu pred vypredanými tribúnami proti Kanade.

„Každý je zdolateľný, my sa pozeráme na svoju hru. Kanaďanov si trúfame zdolať, chceme vyhrať každý zápas,“ tvrdí 17-ročný kapitán Martin Fehérváry.

Už od roku 2014 pôsobí vo švédskom Malmö, v ktorom sa stal najmladším legionárom histórie najvyššej švédskej súťaže Elitserien. V uplynulej sezóne za seniorov odohral deväť zápasov.

Slováci majú deň voľno, ktorý podľa trénera veľmi pomôže. „Všetko si môžeme rozobrať. Dúfam, že sa poučíme.“

Hokejisti do zápasu s Kanadou vstúpia so skúsenosťou s búrlivou atmosférou, ktorú mnohí z nich zažili prvýkrát v kariére.

„Verím, že si na to postupne zvyknú a dokážu si zobrať pozitíva. Bude dôležité, aby sa nedali zlákať k hurá hokeju, ktorý sa proti Fínom niekedy objavoval,“ povedal Javorčík, no dodal:

„Ale v tomto je byť voči 17- a 18-ročným ťažko kritický.“

Slovenský brankár Juraj Sklenár počas zápasu s Fínskom. Foto N - Peter Kováč
Slovenský brankár Juraj Sklenár počas zápasu s Fínskom. Foto N – Peter Kováč

Kľúčové zápasy v pondelok a utorok

Majstrovstvá sveta do 18 rokov sa hrajú rovnakým systémom ako šampionát do 20 rokov. Z dvoch 5-členných skupín postúpia do štvrťfinále prvé štyri tímy. Piate tímy sa stretnú v boji o záchranu.

Slovákov čakajú kľúčové zápasy v pondelok (proti Lotyšsku) a v utorok (proti Švajčiarsku).

V Spišskej Novej Vsi bojujú v B-skupine Rusi, Švédi, Česi, Američania a Bielorusi.

MS do 18 rokov, A-skupina:

Slovensko – Fínsko 4:5 (0:1, 4:3, 0:1)

Góly: 30. Hrehorčák, 32. Hrehorčák (Žiak), 36. Kupec (Žiak), 37. Stacho (Fehérváry) – 10. Vesalainen (Ikonen), 24. Talvitie (Terävainen), 29. Vesalainen (Heiskanen, Ylönen), 39. Ylönen (Virtanen, Talvitie), 53. Talvitie (Heiskainen, Utunen). Rozhodovali: Garon (Kan.), Sewell (V. Brit.) – Hancock (USA), Ondráček (ČR), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3935 divákov.

Zostavy:

Slovensko: Sklenár – Fehérváry, Ivan, Kupec, Žiak, Dúžek, Korenčík, Demo – Pospíšil, Liška, Ružička – Hrehorčák, Roman, Krivošík – Urbánek, Köver, Fafrák – Havrila, Stacho, Regenda

Fínsko: Luukkonen – Utunen, Heiskainen, Isiguzo, E. Terävainen, Latvala, Anttalainen – Kupari, Ikonen, Vasalainen – Ylönen, Talvitie, Virtanen – Maansaari, Engberg, Santeri – J. Koskenkorva, Kotkaniemi