Denník N

Dielo týždňa: Kam ideme? pýta sa Rudolf Sikora a varuje pred zničenou planétou

Rudolf Sikora: Zem sa nesmie stať mŕtvou planétou. Fotokoláž, 1972. SNG
Rudolf Sikora: Zem sa nesmie stať mŕtvou planétou. Fotokoláž, 1972. SNG

Ekologická téma je prítomná v celej tvorbe Rudolfa Sikoru. Vo svojich dielach opakovane upozorňoval, ako človek ohrozuje Zem.

Najskôr sa Zem oslavovala spolu s príchodom jari. Koncom 60. rokov začal Američan John McConnell volať po medzinárodnom Dni Zeme a vytvoril aj vlajku s modro-bielou planétou. Prvý Deň Zeme oslavovali v San Franciscu 22. apríla 1970 a okrem ekologického sviatku to bol aj happening aktivistov proti vojne vo Vietname.

OSN začala Deň Zeme sláviť o rok neskôr a v roku 1990 sa k USA pripojilo 193 štátov sveta. Dnes je 22. apríl Medzinárodným dňom Zeme, ktorý oslavuje viac ako miliarda ľudí.

Na dosahy ničenia životného prostredia upozornil aj Rudolf Sikora, ktorý v roku 1972 vytvoril šesť diel s názvom Zem sa nesmie stať mŕtvou planétou. Všetky si môžete pozrieť na Webe umenia rovnako ako jeho zápisník, v ktorom je množstvo konceptov, myšlienok či prípravných kresieb.

Rudolf Sikora 17. apríla oslávil 71. narodeniny a meniny.

Svet by mal trochu ustúpiť

Medzi zatiahnutou oblohou a zničenou zemou sa týčia ľudské výtvory. Na jednom sú výškové budovy, inde je parížska Katedrála Notre Dame. Jedna koláž zas obsahuje egyptské pyramídy, iná anglický Stonehenge či grécku Akropolu. Všetko to vytvoril človek, len v inom čase a s iným účelom. Akoby však medzitým zabudol na Zem, ktorú si privlastnil a zabral takýmito stavbami. Stavby možno vnímať aj ako sediment, ktorý tu po nás zostane ako ďalšia geologická vrstva Zeme. Preto si treba dávať pozor, aby po nás nezostali len pyramídy a mrakodrapy.

„V rokoch 1968 – 1970 som sa prvýkrát stretol s pojmom ekológia – dnes je všetko eko, ale „eko“ znamená, že by mal svet trochu ustúpiť, ochraňovať a neobchádzať varovanie špičkových vedcov, že sme na pokraji skazy,“ povedal Sikora v rozhovore pre Flash Art.

„Pokiaľ svet bude v rukách politickej scény, ktorá má záujem byť znova zvolená, nebudú robiť niekedy nepopulárne kroky súvisiace s ochranou životného prostredia. To potrebuje ústupky, obety. My ako civilizácia vieme, čo nás ochráni, ale nenapĺňame to.“

Ekologická téma je prítomná v celej tvorbe Sikoru. Už jeho prvý veľký koncept s názvom Z mesta von mal ekologicko-humanitné pozadie. Obrovské farebné šípky v snehu orientujú a vyzývajú účastníka, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie