nedeľa

Bol to historicky prvý bod Slovákov proti Kanaďanom. Tí prvýkrát zažili taký hluk

Slováci prehrávali 1:3, no dokázali vyrovnať. Viacerí opakujú, že si veria a už otočili viacero ťažkých zápasov.

Foto N – Peter Kováč

Pätnásť rokov čakali slovenskí hokejisti do 18 rokov, kým získali prvý bod proti rovesníkom z Kanady na úrovni majstrovstiev sveta.

Šampionát tejto vekovej kategórie sa hrá od roku 1999, Slovensko sa s Kanadou prvýkrát stretlo v roku 2002, keď prehralo 1:3.

Potom prišlo ďalších osem prehier vrátane finálovej 0:3 v roku 2003. Až prišiel sobotňajší zápas v Poprade.

Slováci doň vstúpili výborne, v 9. minúte ich poslal do vedenia Liška. Koncom prvej tretiny však prišla strata koncentrácie, keď v priebehu 91 sekúnd dostali tri góly.

Zápas však doviedli do predĺženia – v druhej tretine znížil Hrehorčák, vyrovnal opäť Liška. Predĺženie sa hralo vo formáte traja na troch, v 63. minúte rozhodol Mattheos.

Slováci získali zároveň aj prvý bod na domácom šampionáte; vo štvrtok prehrali s Fínmi 4:5. V pondelok hrajú proti Lotyšom, v utorok proti Švajčiarom.

Do štvrťfinále postúpia štyri najlepšie tímy z dvoch päťčlenných skupín (druhá sa hrá v Spišskej Novej Vsi). Poslední zo skupín si zahrajú o záchranu.

Na slovenské pomery neobyčajné sebavedomie

Poznávacím znamením slovenských mladíkov je nezdolnosť. S Fínmi prehrávali 0:3, potom strelili štyri góly za sebou.

„Tento tím mal na víťazstvo v oboch zápasoch. Mrzí nás, že sa nám to nepodarilo, sme sklamaní,“ povedal tréner Norbert Javorčík a opísal, ako zmýšľal po prvej tretine, keď jeho tím prehrával 1:3:

„Stále bolo do konca ešte 40 minút, nie raz sme v tejto sezóne dokázali otočiť zápas.“

„Áno, otočili sme niekoľko zápasov,“ potvrdil najlepší hráč slovenského tímu Adam Liška. „Povedali sme si, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.