Denník N

Beblavý a Mihál zakladajú stranu: Odmietame Smer a budeme liberálni, konzervatívni aj sociálni

Jozef Mihál a Miroslav Beblavý chystajú politickú stranu. Foto N – Vladimír Šimíček
Jozef Mihál a Miroslav Beblavý chystajú politickú stranu. Foto N – Vladimír Šimíček

Miroslav Beblavý, Jozef Mihál a päť ďalších nezaradených poslancov zakladajú novú politickú stranu. Rozhodli sa, že nebudú čakať, kým sa k tomu rozhýbu ľudia z iniciatívy Progresívne Slovensko. Stranu chcú založiť do roka, meno ešte nemajú, majú už však ďalších podporovateľov.

Z výzvy Vráťme Slovensko ľuďom vyplýva, že zakladáte stranu. Kedy a prečo ste sa rozhodli ísť vlastnou cestou?

Miroslav Beblavý: Finálne rozhodnutie padlo pred dvoma týždňami, keď sme všetci siedmi poslanci, ktorí spolupracujeme, mali niekoľkohodinovú diskusiu o tejto výzve. Zhodli sme sa, že na Slovensku chýba politická sila, ktorá by zastupovala ľudí tak, ako ich chceme zastupovať my. A aj na tom, že do toho chceme ísť bez ohľadu na to, ako sa rozhodnú iní.

Video: Beblavý a Mihál ohlasujú novú stranu
autorka: Martina Koník

Ešte v januári ste ohlásili spoločný program s Progresívnym Slovenskom a vyzeralo to tak, že budete spolu budovať novú stranu. Prečo ste sa nedohodli?

Miroslav Beblavý: Progresívne Slovensko považujeme za veľmi fajn ľudí, s ktorými chceme spolupracovať. Projekt Big Idea Slovakia beží ďalej. Progresívne Slovensko sa však ešte nerozhodlo, či sa chce premeniť na politickú stranu, hoci viacerí ľudia sú k tomu blízko.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Strana Spolu

Teraz najčítanejšie