Sťažnosti rodičov zabrali, naše inšpekcie preveria plienky Pampers

Výrobca značkových plienok priznal, že v posledných mesiacoch na Slovensku zaznamenal vyšší počet sťažností, úrady sa nimi plánujú zaoberať.

Foto – N

Inovované detské plienky Pampers Premium Care, na ktoré sa už niekoľko týždňov množia sťažnosti rodičov, preveria slovenské úrady. Denníku N to potvrdili Slovenská obchodná inšpekcia a Úrad verejného zdravotníctva.

„Na základe informácií zverejnených v Denníku N a po konzultácii s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) sme sa dohodli na spoločnom postupe pri preverovaní kvality a bezpečnosti daných plienok,“ povedala ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová.

Dodala, že inšpekcia vyzve zástupcu výrobcu, teda spoločnosť Procter & Gamble, aby predložil dokumenty, ktoré preukážu urobenie skúšok zameraných na bezpečnosť a kvalitu výrobku. „Následne sa určí ďalší postup v spolupráci s ÚVZ ohľadom urobenia nezávislých skúšok kvality a bezpečnosti,“ povedala Machútová.

Hovorkyňa ÚVZ Zuzana Drobová doplnila, že ak SOI, ktorá je v tejto veci kompetentná konať, o to požiada, urobí Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade nezávislé analýzy chemických a mikrobiologických ukazovateľov.

„Tento úrad disponuje dvoma špecializovanými pracoviskami – špecializovaným laboratóriom chemických analýz a špecializované laboratóriom mikrobiologických analýz, ktoré sú schopné po doručení vzoriek podrobiť ich vyšetreniu,“ vraví Drobová.

Po ukončení vyšetrení a vyhodnotení analýz plienok dozorné orgány prijmú príslušné opatrenia na zabezpečenie ochrany spotrebiteľa.

Hovoria o unikátnej vrstve

Testy v laboratóriu by mali zistiť, či inovované detské plienky nie sú zdraviu škodlivé, keď sa toľko rodičov z Česka aj Slovenska sťažuje, že spôsobili ich deťom zapareniny či vyrážky. Tiež by mohli potvrdiť, či vydržia suché tak dlho, ako výrobca deklaruje, pretože mnohé mamičky vravia, že inovované plienky veľmi rýchlo pretečú, prípadne sa aj drobia a ich kúsky ostávajú na pokožke dieťaťa a aj prečo neobvykle zapáchajú.

Výrobca tvrdí, že inovované plienky patria k najnovšej generácii plienok Pampers a majú tri absorpčné kanáliky, ktoré majú zabezpečiť pocit sucha až na 12 hodín. „Ich vrchná vrstva v štruktúre medového plástu rýchlo odvádza tekutinu z povrchu plienky, kde by mohla byť v kontakte s citlivou detskou pokožkou. Pampers Premium Care sú jediné plienky Pampers na Slovensku, ktoré obsahujú túto unikátnu vrchnú vrstvu,“ tvrdí Mirek Mariola, manažér pre komunikáciu Procter and Gamble DS Polska, ktorý zastrešuje región strednej Európy.

Dodal, že sieťovitá vrchná vrstva sa používa aj na ostatných trhoch v Západnej Európe, ako napríklad v Nemecku, a to už niekoľko rokov. „V minulosti sme na slovenskom trhu používali rovnakú tkaninu pre menšie balenie detských plienok Pampers Premium Care. Používať tkaninu s touto textúrou aj pre všetky ostatné veľkosti detských plienok sme sa rozhodli práve na základe pozitívnej spätnej väzby od našich užívateľov,“ vraví.

Skúsenosti rodičov však to, že plienky vydržia suché 12 hodín, spochybňujú. Viaceré mamičky tvrdia, že plienky rovnomennej značky pred inováciu tak dlho vydržali, no po ich inovovaní už nie.

Otestujú ich aj v Česku

Slovenské úrady sa rozhodli vyzvať výrobcu, aby predložil informácie o skúškach a k následnému otestovaniu plienok napriek tomu, že priamo na SOI a ÚVZ sa rodičia s podnetmi na inovované plienky neobracali. SOI totiž potvrdila, že dostala na nové plienky Pampers len jeden podnet, rovnaký počet pritom zaznamenala aj vlani či predvlani.

Inovované plienky Pampers Premium Care sa už rozhodli preveriť aj v Česku. Ministerstvo zdravotníctva tam už pred časom potvrdilo, že ich podrobia laboratórnym testom.

Neupresnili však, kedy by mohli byť ich výsledky známe. „Orgány ochrany verejného zdravia sa priebežne venujú výrobkom určeným deťom do troch rokov, a to s dôrazom práve na detské plienky. Boli odobraté vzorky na laboratórne testy, o výsledkoch budeme verejnosť a médiá informovať,“ odpísala Štěpánka Čechová, hovorkyňa českého ministerstva zdravotníctva.

Na odpovede čakajú

Rodičov, ktorí sú nespokojní s inovovanými plienkami Pampers Premium Care zatiaľ pribúda. Po tom, ako Denník N zverejnil reakcie ľudí z Česka i Slovenska, ktorých deti mali s týmito plienkami problémy,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |