Mayová skúša fintu, ktorá pomohla aj Thatcherovej. Nie je isté, že jej vyjde rovnako

Ak by konzervatívci stratili väčšinu, čo je málo pravdepodobné, nedá sa vylúčiť ani zastavenie procesu brexitu, myslí si britský politológ po nečakanom ťahu premiérky.  

Konzervatívna strana Theresy Mayovej je favoritom volieb. Foto – TASR/AP

Keď sa tvojej strane darí v prieskumoch, vyhlás predčasné voľby. Taktický ťah, ktorý zďaleka nie je nový, využila v utorok britská premiérka Theresa Mayová, keď nečakane vyhlásila predčasné voľby, ktoré sa uskutočnia 8. júna. Pôvodne mali Briti hlasovať až v roku 2020, Mayová predčasné voľby viackrát zamietla.

Hlavným dôvodom je tesná väčšina jej Konzervatívnej strany v dolnej komore parlamentu. Opozícia – labouristi, liberálni demokrati, Škótska národná strana aj nevolení lordi – komplikuje podľa Mayovej rokovanie o brexite.

A tak dúfa, že voľbami jej strana posilní. Okrem iného túži získať silný mandát ako premiérka, keďže k moci sa dostala bez volieb tým, že nahradila premiéra Davida Camerona.

Zatiaľ nič nevyhrala

V britskej politike je to relatívne bežná taktika. „Stalo sa to v roku 1983, 1987, 2001 a 2005, keď to využili obe strany,“ povedal pre Denník N Tim Haughton, politológ z Birminghamskej univerzity.

V roku 1983 to využila aj vtedajšia konzervatívna premiérka Margaret Thatcherová. Kým zo začiatku nemala silnú podporu medzi ľuďmi aj vnútri strany, po vojne o Falklandy v roku 1982 jej podpora v prieskumoch narástla.

Vtedy vyhlásila predčasné voľby, ktoré sa uskutočnili v júni 1983, jedenásť mesiacov pred riadnym termínom. A skončili sa jej totálnym triumfom. Konzervatívna strana získala skoro

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Predčasné voľby v Británii

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |