Česi u nás núkajú vo vlakoch kávu Starbucks, je instantná a stojí 1,9 eura

Catering vo vlakoch je veľký biznis, pozrite sa, ako ho robia železnice a dodávatelia v Česku a ako na Slovensku.

Cestujete vlakom? Už dlhší čas si na cestu nemusíte veľa vecí nosiť. Kávu, čaj, croissant či minerálku si môžete kúpiť aj počas jazdy.

A aká je to káva? Znie otázka na medzinárodnej linke Praha – Budapešť. „Starbucks,“ odvetí vlakuška po štarte vlaku z bratislavskej hlavnej stanice.

Nenápadná ponuka známej značky na vozíkoch s rýchlym občerstvením sa obišla bez väčšieho marketingu. Núkajú ju na medzinárodných linkách, ktoré križujú aj Slovensko, ako je medzištátny EuroCity vlak z Prahy cez Bratislavu do Budapešti.

Na našom území ho síce prevádzkuje slovenská železničná spoločnosť, ale občerstvenie majú – tak ako vo väčšine podobných medzištátnych vlakov – na starosti České dráhy.

Foto - jidelnivozy.cz
Foto – jidelnivozy.cz

Tie si objednali kávu Starbucks do niektorých spojov skôr, než reťazec vlani v máji s veľkou pompou otvoril svoju prvú kaviareň na Slovensku v bratislavskom Auparku. Rok predtým začali značku ponúkať na pumpách Shell na území Slovenska.

Do vlakov s českým cateringom dorazil Starbucks takmer nepozorovane ešte skôr. „Káva Starbucks je v ponuke minibarov ČDRestaurant od roku 2014,“ vysvetľuje Martin Janura zo spoločnosti JLV, ktorú si na zabezpečenie občerstvenia najali České dráhy.

Vtedy značku nasadili do vlakov Pendolino. Keďže sa tam osvedčila, ponuku v polovici minulého roka rozšírili aj na ďalšie medzištátne linky.

Klasickú kávu Starbucks zo stroja však vo vlaku nečakajte. Káva určená na cesty je takzvaná vrecková, teda rozpustná – Starbucks VIA Ready Brew. Zrejme preto nebolo vidno ani masívnu kampaň pri príchode známej značky do vlakov.

Instantný Starbucks má byť výsledkom 20-ročného hľadania spôsobu, ako dostať americkú značku na koľajnice. Dodávateľ kávy však ubezpečuje, že podstata zo 100-percentnej kávy Arabica v nej zostala, rovnako ako ďalšie štandardy americkej značky.

Instantnú kávu Starbucks vraj núkajú aj iné dopravné či letecké spoločnosti, napríklad Virgin Trains, KLM či Emirates.

V medzištátnych vlakoch Českých dráh stojí 1,9 eura. Táto cena platí počas jazdy medzinárodného vlaku na českom aj na slovenskom území. V iných lokalitách za ňu môžu účtovať aj iné sumy.

V priebehu medzinárodnej cesty sa totiž mení kúpna sila cestujúcich, ale najmä náklady na zaistenie služby v jedálenských vozňoch. Ide hlavne o diéty, náklady na ubytovanie či daňové odvody, vysvetľuje JLV.

Úzke uličky limitujú prípravu

To, že sa vo vlakoch servíruje rozpustná káva, súvisí s tým, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |