Hokejisti do 18 rokov zdolali Švajčiarov, vo štvťfinále narazia na Rusov

Foto N - Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Mladíci sa vďaka víťazstvu vyhli Američanom, ktorí sú najväčšími favoritmi turnaja a víťazmi B-skupiny.

Slovenskí hokejisti do 18 rokov zdolali Švajčiarov 2:1 a v popradskej A-skupine domáceho šampionátu obsadili tretie miesto.

Vyhli sa tak Američanom, ktorí vyhrali B-skupinu v Spišskej Novej Vsi. Slováci si vo štvrtkovom štvrťfinále o 17:30 v Poprade zahrajú proti Rusom, ktorí zdolali Čechov 5:4 po predĺžení, čo im zaistilo druhé miesto v B-skupine.

Priebeh zápasu

Švajčiari v prvej tretine napádali s dvomi hráčmi, čo Slovákom robilo veľké problémy. Nehral sa pekný hokej, diváci videli dokopy len deväť striel.

Druhá tretina priniesla svižnejší hokej, skóre v 32. minúte otvoril Miloš Fafrák. Už o minútu bolo vyrovnané, keď nádhernú prihrávku Nina Hischiera zužitkoval Kurashev.

Víťazný slovenský gól prišiel v 42. minúte, keď si Balážom nastrelený puk zrazil do vlastnej bránky jeden zo Švajčiarov.

Norbert Javorčík, tréner Slovenska: „Bolo to dramatické, z našej strany to bolo o bojovnosti. Dnes sme potrebovali, aby každý hráč odovzdal maximum. Možno to z našej strany nebol najkrajší, ale určite to bol najbojovnejší zápas. Od druhej strany sme zjednodušili hru. Keď padol druhý gól, bol jasný pokyn tlačiť sa do bránky. Padlo nám to, čo je aj zadosťučinenie za šťastie, ktoré nám chýbalo v zápasoch s Fínskom a Kanadou.“

Marek Korenčík, obranca, strelec víťazného gólu: „Pri víťaznom góle sa mi puk odrazil od korčule. Myslím si, že ja som bol autor toho gólu, ale to nie je dôležité. Dôležité je, že sme zvíťazili a ideme do štvrťfinále pozitívne naladení.“

Jozef Baláž, útočník SR: „Bol to ťažký zápas. Snažili sme sa v ňom hrať svoju hru. To sme dodržiavali a sme radi, že to vyšlo. Sme radi, že sme sa vyhli USA a vo štvrťfinále spravíme všetko pre postup.“

MS hráčov do 18 rokov, A-skupina:

Švajčiarsko – Slovensko 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 33. Kurashev (Hischier) – 32. Fafrák (Ružička, Liška), 42. Baláž (Korenčík). Rozhodovali: Holm (Švéd.), Thomson (USA) – Caillot (Fr.), Ondráček (ČR), vylúčení: 1:1 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0.

Švajčiarsko: Schmid – Le Coultre, Matewa, Berni, Geisser, Gross, Barandun, Schupbach – Kurashev, Eggenberger, Hischier – Simic, Sigrist, Weibel – Petrig, Leuenberger, Dopfner – Patry, Müller, Riat – Kohler

Slovensko: Sklenár – Fehérváry, Ivan, Kupec, Žiak, Dúžek, Korenčík, Demo – Fafrák, Ružička, Liška – Hrehorčák, Roman, Krivošík – Urbánek, Köver, Baláž – Havrila, Stacho, Regenda – Pospíšil

Fínsko – Kanada 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)

Góly: 1. Vesalainen, 21. Vesalainen (Vaakanainen, Heiskanen), 27. Heiskanen, 33. Virtanen, 42. Engberg (Kotkaniemi), 59. Vesalainen (Engberg) – 4. Studnicka (Brook), 39. Woo (Entwistle, Strome), 52. Entwistle

Švédsko – USA 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)

Góly: 40. Westerlund (Brannstrom, Elvenes) – 9. Dhooghe (Pastujov, Cockerill), 20. Wahlstrom (Mismash, Gildon), 23. Farabee, 51. Poehling (Dhooghe), 59. Wahlstrom (Hughes)

Česko – Rusko 4:5 pp (1:1, 1:1, 2:2 – 0:1)

Góly: 18. Kvasnička, 34. Zadina, 45. Hrabík, 49. Kern – 11. Rubinčik, 30. Šaškov, 44. Svečnikov, 58. Maximov, 65. Muranov