Je tu niekto? Nepočujem. Ako Dávid a Karolína pripravili najväčšiu demonštráciu proti korupcii

S organizátormi Veľkého protikorupčného pochodu sme strávili 24 hodín pred pochodom. Videli sme, ako sa pripravovali na demonštráciu, ako cvičili, ako hovoriť k davu, a báli sa, či príde dosť ľudí. Študenti boli nakoniec uzimení, premočení a šťastní. Pripravili najväčšiu demonštráciu proti korupcii od novembra 1989.

foto N – Tomáš Benedikovič

„Prestaňte, nie, nie, neoblievajte ma, ja už musím ísť na vlak.“ Je Veľkonočný pondelok doobeda a Karolína Farská takto kričí do telefónu a ospravedlňuje sa, že zavolá o chvíľu. Prišli ju domov do Dubnice vyšibať kamaráti. Karolína má päť mladších súrodencov, ona je najstaršia. Má 18 a práve sa chystá na poradu organizačného tímu pochodu do Bratislavy. „Prepáčte, bola som úplne mokrá, musela som sa prezliecť,“ ospravedlňuje sa, keď už sedí vo vlaku. Rýchliku to trvá z Dubnice do hlavného mesta hodinu a pol.

„Už dve hodiny mám odstresujúci program,“ hovorí v rovnakom čase do telefónu druhý organizátor pochodu Dávid Straka. Čo to znamená? „Telefonujem iba s ľuďmi, ktorí mi hovoria, že to dobre dopadne.“

Dávid má tiež osemnásť a troch súrodencov. On je z nich najmladší. Na rozdiel od Karolíny sa domov na Veľkonočný pondelok nedostal a nikoho nebol ani šibať. Mobil sa mu vybil, keď cestoval z Dubnice do Bratislavy ešte skôr, a jeho mama sa oňho v noci bála. Až tak, že telefonovala Karolíninej mame, či Dávid nie je nezvestný a či sa mu niečo nestalo.

Karolína Farská pricestovala v pondelok z Dubnice rýchlikom. Zo stanice išla rovno na stretnutie organizačného tímu do Progress baru. Foto N - Tomáš Benedikovič
Karolína Farská pricestovala v pondelok z Dubnice rýchlikom. Zo stanice išla rovno na stretnutie organizačného tímu do Progressbaru. Foto N – Tomáš Benedikovič

Smejú sa na tom v podniku na Michalskej ulici, kde sa v pondelok o tretej popoludní stretli. Prišli aj ďalší kamaráti, ktorí spolu s nimi organizujú pochod – preberajú dobrovoľníkov, pásky pre nich, kto donesie letáky, kto pôjde pre vysielačky, kto donesie veľký plagát s nápisom Skutok sa stal, ktorý bude na začiatku pochodu. Kam dobrovoľníkov postaviť a čo na to povie polícia. V Progressbare si kreslia mapu. Rozdelia si sektory, námestia, ulice, očíslujú to a ku každému priradia dobrovoľníkov.

Pri príprave im nepomáhajú žiadni profesionáli, politici ani dospelí. Stále im pípajú telefóny a kontrolujú, čo im píšu priatelia. Sú v strese, ale navzájom sa podporujú. Už o pár hodín budú stáť pred plným námestím a ľuďmi, ktorí prišli na ich akciu aj napriek dažďu.

Video: Ako študenti chystali Veľký protikorupčný protest
autorka: Martina Koník

Koľko letákov bude dosť

„10-tisíc letákov, to bude stačiť? Čo ak príde 10 500 ľudí?“ pýta sa Dávid. O chvíľu sa už bojí toho, že nepríde nikto.

„Jedna baba z mojej školy mi stále píše správy, že tento príde, tento príde,“ hovorí jedna študentka.

„Mne skôr píšu: ja nemôžem, ja nemôžem, ja nemôžem,“ odpovedá Adam.

Čítajú správu ďalšieho kamaráta: „Sorry, nebudem môcť prísť na pochod, lebo môj otec bol na tréningu a jeho kôň si roztrhol nohu, musia ísť do Nemecka k veterinárovi a nestíha sa dovtedy vrátiť.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zabávajú sa aj na tom, ako budú spolu komunikovať cez vysielačky o tom, čo sa deje v jednotlivých sektoroch: „J8 Kotleba, J8 Kotleba,“ napodobňujú, ako by to mohlo vyzerať.

Zrazu nemajú jasno v tom, kto vystúpi na pódiu. Najprv pozvali skupinu Para, potom sa začali obávať, či to bude vhodné, keď má byť pochod vážna vec. Paru zrušili. Nakoniec ju znovu zavolali a Para prišla. 

Dnes je váš šťastný deň!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo po overení vášho emailu. Nebojte sa, váš email nikdy nepredáme inej firme.

Alebo môžete

Protikorupčný pochod

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |