Je tu niekto? Nepočujem. Ako Dávid a Karolína pripravili najväčšiu demonštráciu proti korupcii

S organizátormi Veľkého protikorupčného pochodu sme strávili 24 hodín pred pochodom. Videli sme, ako sa pripravovali na demonštráciu, ako cvičili, ako hovoriť k davu, a báli sa, či príde dosť ľudí. Študenti boli nakoniec uzimení, premočení a šťastní. Pripravili najväčšiu demonštráciu proti korupcii od novembra 1989.

foto N – Tomáš Benedikovič

„Prestaňte, nie, nie, neoblievajte ma, ja už musím ísť na vlak.“ Je Veľkonočný pondelok doobeda a Karolína Farská takto kričí do telefónu a ospravedlňuje sa, že zavolá o chvíľu. Prišli ju domov do Dubnice vyšibať kamaráti. Karolína má päť mladších súrodencov, ona je najstaršia. Má 18 a práve sa chystá na poradu organizačného tímu pochodu do Bratislavy. „Prepáčte, bola som úplne mokrá, musela som sa prezliecť,“ ospravedlňuje sa, keď už sedí vo vlaku. Rýchliku to trvá z Dubnice do hlavného mesta hodinu a pol.

„Už dve hodiny mám odstresujúci program,“ hovorí v rovnakom čase do telefónu druhý organizátor pochodu Dávid Straka. Čo to znamená? „Telefonujem iba s ľuďmi, ktorí mi hovoria, že to dobre dopadne.“

Dávid má tiež osemnásť a troch súrodencov. On je z nich najmladší. Na rozdiel od Karolíny sa domov na Veľkonočný pondelok nedostal a nikoho nebol ani šibať. Mobil sa mu vybil, keď cestoval z Dubnice do Bratislavy ešte skôr, a jeho mama sa oňho v noci bála. Až tak, že telefonovala Karolíninej mame, či Dávid nie je nezvestný a či sa mu niečo nestalo.

Karolína Farská pricestovala v pondelok z Dubnice rýchlikom. Zo stanice išla rovno na stretnutie organizačného tímu do Progress baru. Foto N - Tomáš Benedikovič
Karolína Farská pricestovala v pondelok z Dubnice rýchlikom. Zo stanice išla rovno na stretnutie organizačného tímu do Progressbaru. Foto N – Tomáš Benedikovič

Smejú sa na tom v podniku na Michalskej ulici, kde sa v pondelok o tretej popoludní stretli. Prišli aj ďalší kamaráti, ktorí spolu s nimi organizujú pochod – preberajú dobrovoľníkov, pásky pre nich, kto donesie letáky, kto pôjde pre vysielačky, kto donesie veľký plagát s nápisom Skutok sa stal, ktorý bude na začiatku pochodu. Kam dobrovoľníkov postaviť a čo na to povie polícia. V Progressbare si kreslia mapu. Rozdelia si sektory, námestia, ulice, očíslujú to a ku každému priradia dobrovoľníkov.

Pri príprave im nepomáhajú žiadni profesionáli, politici ani dospelí. Stále im pípajú telefóny a kontrolujú, čo im píšu priatelia. Sú v strese, ale navzájom sa podporujú. Už o pár hodín budú stáť pred plným námestím a ľuďmi, ktorí prišli na ich akciu aj napriek dažďu.

Video: Ako študenti chystali Veľký protikorupčný protest
autorka: Martina Koník

Koľko letákov bude dosť

„10-tisíc letákov, to bude stačiť? Čo ak príde 10 500 ľudí?“ pýta sa Dávid. O chvíľu sa už bojí toho, že nepríde nikto.

„Jedna baba z mojej školy mi stále píše správy, že tento príde, tento príde,“ hovorí jedna študentka.

„Mne skôr píšu: ja nemôžem, ja nemôžem, ja nemôžem,“ odpovedá Adam.

Čítajú správu ďalšieho kamaráta: „Sorry, nebudem môcť prísť na pochod, lebo môj otec bol na tréningu a jeho kôň si roztrhol nohu, musia ísť do Nemecka k veterinárovi a nestíha sa dovtedy vrátiť.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zabávajú sa aj na tom, ako budú spolu komunikovať cez vysielačky o tom, čo sa deje v jednotlivých sektoroch: „J8 Kotleba, J8 Kotleba,“ napodobňujú, ako by to mohlo vyzerať.

Zrazu nemajú jasno v tom, kto vystúpi na pódiu. Najprv pozvali skupinu Para, potom sa začali obávať, či to bude vhodné, keď má byť pochod vážna vec. Paru zrušili. Nakoniec ju znovu zavolali a Para prišla. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Protikorupčný pochod

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |