Denník N

Chodia tam, kde sú kotlebovci najsilnejší, a priviedli ľudí k tomu, že sa im neboja postaviť

Foto – Boris Németh, Stanislav Spáč, Marcel Uhrin, Karol Sudor, Daniel Vražda
Foto – Boris Németh, Stanislav Spáč, Marcel Uhrin, Karol Sudor, Daniel Vražda

Združenie Zabudnuté Slovensko prešlo s diskusiami o extrémizme veľkú časť krajiny. Teraz potrebujú pomoc s vyzbieraním peňazí na veľkú akciu po roku.

Pomáhajú odkrývať nielen zabudnuté časti Slovenska, ale aj pravú podstatu extrémistov. Na ich diskusii sa v hľadisku postavil niekdajší prívrženec kotlebovcov a vyrozprával, ako poslanec Milan Mazurek verejne popieral holokaust a plynové komory. Mazurek len habkal.

A deje sa tam ešte niečo dôležitejšie. Na ich diskusiách sa už opakovane postavia aj obyčajní ľudia a extrémistom povedia, čo si o nich myslia. Aj napriek tomu, že po debate s nimi musia žiť v tom istom meste, v jednom susedstve.

Občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko už rok chodí po Slovensku a robí otvorené debaty o extrémizme. Stále viac na ne chodia aj kotlebovci v zelených tričkách a mikinách, vozí ich tam rovno autobus.

Teraz 22. mája robia poslednú veľkú akciu pred letnými prázdninami a chcú, aby bola najväčšia. Na diskusiu pod holým nebom s pódiom a aparatúrou však potrebujú pomoc, preto vyhlásili crowdfunding. Ak sa podarí vyzbierať viac peňazí, použijú ich na ďalšie jesenné aktivity.

Prvá diskusia v Brezne. foto - Boris Németh/.týždeň
Prvá diskusia v Brezne. Foto – Boris Németh/.týždeň

Ľudia sa neboja

„Zaskočili ma ľudia, bežní ľudia, ktorí sa neboja na týchto diskusiách postaviť a vyjadriť sa voči kotlebovcom, aj voči svojim susedom a kamarátom, ktorých denne stretávajú, a cítia, že to je dôležité,“ hovorí architekt a aktivista Michal Karako, ktorý prišiel s nápadom organizovať debaty po Slovensku.

Chodia aj na odľahlé miesta Slovenska, kam politici zväčša nezablúdia a chodia tam len „chlapci v zelených tričkách“ a vo voľbách je tam potom silná ĽSNS Mariana Kotlebu.

Opisuje, ako im ľudia nosia koláče, ponožky vyrobené vo vlastnej firme, zadarmo núkajú ubytovanie či obed. „Niektorí si sami sťahovali naše plagáty z webu a Facebooku, tlačili ich a lepili na výklady svojich obchodov, kaviarní a firiem.“

„Zaskočili ma mladí ľudia, ktorí sa nebáli a pýtali sa v Revúcej, Ružomberku či Kežmarku, či tá nenávisť, bezduchosť a plytkosť, ktoré zelené tričká ponúkajú, sú náplasť a riešenie na tie skutočné problémy, čo ich trápia,“ hovorí Karako. Na debatách Zabudnutého Slovenska robia spolu s novinárom Andrejom Bánom, púšťajú film o holokauste a diskutujú s rôznymi hosťami o extrémizme.

Kotlebovci pred diskusiou Zabudnutého Slovenska v Kežmarku. foto N - Daniel Vražda
Kotlebovci pred diskusiou Zabudnutého Slovenska v Kežmarku. Foto N – Daniel Vražda

Mladí sa pýtajú aj anonymne cez SMS

Diskusie o extrémizme majú dve časti. Večerná je pre široké publikum, predpoludňajšia pre stredoškolákov.

Študenti môžu položiť otázku otvorene na mikrofón, ale aj anonymne cez SMS správu.

Aké otázky sa opakujú? Či je možné, aby sa niekedy zopakovali zverstvá a hrôzy, ktoré sa diali počas druhej svetovej vojny alebo komunistickej totality? Prečo sa u nás dostávajú do popredia extrémistické názory či strany, ktoré ich hlásajú?

„Trápi ich aj to, čo vidia a zažijú doma alebo v škole či meste, kde žijú. Zaujímajú sa aj o témy ako EÚ, utečenci, korupcia, časté sú aj otázky na Rómov, väčšinou v negatívnych skratkovitých vyjadreniach,“ vraví Karako.

Čoho sa boja extrémisti

Karako je po sérií diskusií po celom Slovensku presvedčený, že ich akcie majú dosah aj priamo vo vedení Kotlebovej ĽSNS. Začali sa podľa neho báť hlasu ľudu a toho, že ľudia otvoria oči a pochopia, že extrémisti ponúkajú namiesto naozajstných riešení len nenávisť a prospech pre seba a svojich blízkych.

„A toho sa takíto populisti a extrémisti boja najviac, že im na to ľudia prídu a začnú od nich odskakovať a strániť sa ich, alebo nebodaj proti nim otvorene vystupovať. Tak ako sa to deje na našich podujatiach.“

Debata v Dolnom Kubín. foto - MsKS Dolný Kubín
Debata v Dolnom Kubíne. Foto – MsKS Dolný Kubín

Debaty občianskej iniciatívy Zabudnuté Slovensko

Boli už v Brezne, vo Veľkom Krtíši, v Dolnom Kubíne, Revúcej, Žiari nad Hronom, RužomberkuKežmarku.

Posledné podujatie pred prázdninami má byť v Banskej Bystrici v pondelok 22. mája 2017 od 16.00 na Námestí SNP.

Hosťami sú: herečka Emília Vašáryová, Fedor Gál, Eva Mosnáková, ktorá prežila holokaust, Patrik Dubovský z ÚPN a etnologička Monika Vrzgulová, ktorá dokumentuje, ako si ľudia pamätajú vojnový štát. Moderovať bude Andrej Bán.

Zahrajú: Katka Koščová, česká skupina NeřežMarián Geišberg.

Video z diskusie v Ružomberku nájdete tu, tu Andrej Bán hovorí zoči-voči s extrémistami v Žiari nad Hronom.

 

Občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko je súčasťou projektu Spoločná krajina, na ktorom sa podieľajú aj Denník N a Katedra politológie UK v Bratislave.

[Kúpte si knihu Kotleba. Odkiaľ prišiel a ako je možné, že sedí v parlamente od novinára Daniela Vraždu.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Marian Kotleba

Slovensko

Teraz najčítanejšie