Klus: Pre Kotlebu je kraj len straníckou a rodinnou trafikou

Každý ďalší kandidát na župana je pri jednokolovej voľbe dobrou správou pre Kotlebu, zvlášť pri nízkej účasti, ktorá je typická pre tieto voľby, vraví Martin Klus, ktorý kandiduje na šéfa VÚC v Banskej Bystrici.

Poslanec SaS Martin Klus. Foto – TASR

Narodil sa vo Zvolene, vyrastal v Banskej Bystrici, kde MARTIN KLUS (1980) absolvoval štúdium od základnej školy až po doktorandské štúdium. Bol jedným z najmladších docentov a prorektorov na Slovensku a v rokoch 2009 až 2014 aj jeden z najcitovanejších politológov. Je poslancom parlamentu za SaS, politológ, vášnivý cestovateľ, maratónec a dobrovoľník. Otec dvoch dcér nedávno ohlásil kandidatúru na župana Banskobystrického kraja. 

Podľa Martina Slosiarika z Focusu môžu o preferenciách voličov a výsledku župných volieb rozhodnúť ,kostlivci v skrini‘, ich oživovanie je bežnou súčasťou politického boja. Čo očakávate, že vypadne z vašej skrine? Je okrem staršej kauzy plagiátorstvo ešte niečo iné?

Obľúbenejšou témou, ako táto desať rokov stará kauza, je v súčasnosti moje zaradenie medzi „zahraničných agentov financovaných protislovenskými živlami“. Oproti ostatným je na mojom pomyselnom „čiernom zozname“ priťažujúcou okolnosťou fakt, že som do konca júna prezidentom banskobystrického Rotary klubu. A tiež to, že som v minulosti absolvoval časť štúdia, výskumu, ale aj tréning v oblasti komunitného organizovania v USA. Keby táto neznalosť a nenávisť dokonca niektorých poslancov a poslankýň NR SR nebola taká smutná, asi by bola aj vtipná. Ani nie preto, že nás takto označujú ľudia velebiaci vojnových zločincov, ale najmä preto, že čestným členom Rotary je aj pápež František. Hlava cirkvi, ku ktorej sa až fanaticky mnohí z nich hlásia.

Ako sa to celé so skriptami uzavrelo?

Keďže som publikovaný text správne neodcitoval, verejne som sa autorom textu ospravedlnil a celú publikáciu stiahol z predaja. V žiadnom prípade som však ich text nevydával za svoj, o čom svedčia riadne uvedené odkazy. Preto o „plagiátorstve“ nemôže byť ani reči, za tým si budem vždy stáť. Uznávam, bola to chyba, ktorá ma úprimne mrzí.

V poslaneckom klube SaS ste špecialistom na zahraničnú politiku, približne dva roky sa venujete miestnej politike v mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici. Čo rozhodlo o tom, že kandidujete na župana?

Po mojej prvej a zatiaľ jedinej diskusii s Marianom Kotlebom v TA3 v apríli uplynulého roku ma oslovili viacerí kolegovia poslanci, respektíve členovia SaS vrátane predsedu, či by som nad tým neuvažoval. Relatívne dobrá známosť na verejnosti, komunálna skúsenosť, slušný výsledok vo voľbách, ale aj odborná a rétorická pripravenosť na aktuálneho župana, mali byť mojimi devízami. K definitívnemu rozhodnutiu som však považoval za nevyhnutné stretnúť sa s viacerými osobnosťami nášho kraja a vypočuť si ich názor. Keďže ohlasy boli väčšinou pozitívne, rozhodol som sa zabojovať.

Ste politológ, niečo o fungovaní voličského správania viete. Považujete sa typovo (mladý, vzdelaný, známy viac v Bratislave…) za kandidáta na župana v Banskobystrickom kraji?

Iste, aj táto skutočnosť bola dôležitou súčasťou zvažovania. Pri mojich potulkách krajom som však najmä vo väčších mestách nadobudol dojem, že aj v našich končinách dozrel čas na vážnu zmenu. Stav, keď sa náš kraj stal doslova čiernou dierou na mape Slovenska, z ktorého utekajú tisícky občanov, lebo v ňom nevidia budúcu perspektívu, musíme začať riešiť okamžite. Žijú mi tu dcérky, rodičia, priatelia, tu som sa narodil. Nemôžem sa na to nečinne pozerať. Preto som sa rozhodol ponúknuť moje služby občanom kraja.

Čo je vašou prednosťou oproti iným kandidátom?

Napriek relatívne nízkemu veku som prešiel všeličím. Predával som v obchodoch, oberal hrozno, robil fušky na stavbe, obsluhoval vrátnicu, strážil budovu, učil malé deti i študentov, spolupracoval na medzinárodnom výskume, či riadil časť univerzity ako prorektor. Dnes som podpredsedom takzvaného eurovýboru a poslancom NR SR v druhej najsilnejšej politickej strane s najlepším odborným zázemím na Slovensku. Práve toto zázemie, spolu so silnou podporou koaličných partnerov, ako aj politickou a odbornou skúsenosťou je devíza, na ktorú by som sa rád spoľahol nielen počas predvolebnej kampane. Cítim sa na vrchole síl, už dostatočne skúsený, ale nie opotrebovaný. Ak mi občania dajú dôveru, nebudem sedieť na dvoch stoličkách a vzdám sa mandátu poslanca parlamentu aj mestského zastupiteľstva Banská Bystrica.

V jednom zo svojich blogov Tri háčiky na ceste k spoločnému protikandidátovi M. Kotlebovi ste vlani v októbri sformulovali tri problémy. Kauzy Smeru a nepravdepodobnosť až nereálnosť možnosti zhody na spoločnom kandidátovi. Výber spoločného kandidáta ste označili za alchýmiu a prieskumom veľmi neveríte. Tretím háčikom až hákom je podľa vás jednokolová voľba. Trváte na tom?

Samozrejme. Zrušenie dvojkolovej voľby vládnou koalíciou pár mesiacov pred voľbami bol priehľadný politický kalkul. Jeho cieľom bolo zabetónovať súčasných smeráckych županov v úradoch pri klesajúcich preferenciách strany a obetovať pritom Banskobystrický kraj. Po skúsenostiach z prezidentských volieb nechceli nechať nič na náhodu. Všimol som si, že niektoré komentáre tejto zmeny zašli ešte ďalej, priamo Smer obvinili, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kotleba - kniha od autora tohto textuViac info

Kotleba

Župné voľby 2017

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |