Denník N

Keď mi Dáiš popravil brata, médiá zareagovali zvrhlo, presne ako teroristi chceli

Mike Haines prišiel na Slovensko na Konferenciu Value Based Conflicts and Violence, ktorú zorganizovala nezisková organizácia PDCS. Foto – Zora Paulíniová
Mike Haines prišiel na Slovensko na Konferenciu Value Based Conflicts and Violence, ktorú zorganizovala nezisková organizácia PDCS. Foto – Zora Paulíniová

Keď Škótovi Mikovi Hainesovi popravili v Sýrii teroristi z Dáišu brata, zareagoval úplne inak, ako by sa čakalo. Začal cestovať po Británii, rozprávať o tolerancii a bojovať proti nenávisti.

V septembri 2014 britskú verejnosť šokovala zverejnená poprava Brita Davida Hainesa rukami teroristov z Dáišu (takzvaného Islamského štátu). Jeho brat Mike zo škótskeho mesta Dundee voči nim necítil nenávisť, nahnevala ho však reakcia domácich médií. 

Kedy ste sa dozvedeli, čo sa stalo s vaším bratom?

V deň, keď ho uniesli, som dostal telefonát od šéfa organizácie, pre ktorú pracoval môj brat. Povedal mi, že ho uniesli v Sýrii neďaleko utečeneckého tábora pri hraniciach s Tureckom. Od toho momentu sme boli v kontakte s britskou vládou a začalo sa peklo, pretože sme nevedeli, čo sa s ním deje. Bol v zlom čase na zlom mieste. Nikto nevedel, kto ho uniesol a čo sa s ním deje. Tak to trvalo 18 mesiacov.

Čo tam robil?

Pracoval ako humanitárny pracovník, mal veľmi rád svoju prácu. Bol veľmi vzácny človek. Mal skúsenosti z mnohých krajín, vrátane Južného Sudánu, Líbye, Balkánu. Napríklad pomáhal s distribuovaním potravín či hľadaním bezpečných miest pre ľudí v núdzi.

Keď zmizol, jeho únoscovia sa neozvali?

Nemali sme žiadne informácie viac ako rok. Žiadny kontakt, snažili sme sa rôznymi spôsobmi nakontaktovať sa na únoscov. V Sýrii sme zverejnili môj kontakt. Bohužiaľ, nepomohlo a nič sa nestalo.

Ako zareagovala na situáciu britská vláda?

Boli úžasní, podporovali mňa aj moju rodinu. Urobili všetko, čo bolo v ich silách. Vytvorili tím, ktorý sa snažil zachrániť môjho brata. Preberali so mnou všetky možnosti a až potom sa rozhodli, čo ďalej.

Bolo na stole aj prípadné vyplatenie výkupného?

V Británii je protizákonné vyplácať výkupné teroristom. Snažili sme sa len získať informácie a kontakt s únoscami. Potom by sme mohli s nimi preberať, čo ďalej. Výkupné však nikdy nebola možnosť. Keď Dáiš zverejnil, že má britských a amerických unesených, nesnažili sa s nikým kontaktovať, mali s nimi dopredu jasný plán.

Využili ho vo svojej propagandistickej vojne a popravili ho. Ako zareagovali britské médiá?

O Davidovi sa vedelo v septembri po zverejnenej poprave amerického novinára Stevena Sotloffa. Britské médiá až do vraždy môjho brata o ňom nenapísali ani riadok, tá story pre nich neexistovala, nikto z nás to nechcel. Ale keď ho verejne identifikovali, boli médiá veľmi zlé.

Prečo?

Trvalo len 16 minút od zverejnenia videa Dáišom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie