Tajila, že nie je muž, a ako prvá žena zabehla maratón v Bostone. Po 50 rokoch bežala znovu

Kathrine Switzerová sa stala symbolom pre bežkyne z celého sveta. V pondelok presne po 50 rokoch znovu zabehla maratón, ktorý ju preslávil.

Switzerová v cieli tohtoročného maratónu. Foto – TASR/AP

Keď ju v roku 1967 muži zbadali na trati, snažili sa ju vytlačiť a zabrániť jej v tom, aby Bostonský maratón dokončila. Vtedy 20-ročná študentka žurnalistiky Kathrine Switzerová sa však nevzdala a do cieľa dobehla za 4 hodiny a 20 minút.

Stala sa tak prvou oficiálne zaregistrovanou ženou, ktorá maratón v Bostone zabehla. Neskôr ju však diskvalifikovali a vylúčili ju z Americkej amatérskej bežeckej federácie.

Po 50 rokoch sa na trať vrátila. Teraz ju namiesto naštvaných tvárí privítal obdiv a nikto sa ju z behu nesnažil vylúčiť. Sedemdesiatročná Switzerová to znovu zvládla a do cieľa v pondelok dobehla za menej ako 5 hodín (4:44:31).

„To, čo sa pred 50 rokmi stalo v uliciach Bostonu, úplne zmenilo môj život aj životy iných ľudí. Dnešný maratón bol oslavou toho, čo sa za ostatných 50 rokov udialo. A ďalších 50 bude ešte lepších,“ povedala Switzerová pre CNN po tom, čo dobehla do cieľa.

Zamlčala krstné meno

Na svoj prvý maratón sa však Switzerová dostala podvodom. Aby mohla štartovať, Kathrine zamlčala svoje krstné meno a na beh sa prihlásila len pod iniciálmi ako K. V. Switzer (tvrdí, že bola fanúšikom spisovateľa J.D. Salingera). Pomohlo to, na štartovom poli sa objavila s číslom 261.

Kathrine Switzerová a jej prvý maratón v roku 1967. Foto – TASR/AP
Kathrine Switzerová a jej prvý maratón v roku 1967. Foto – Flickr Recuerdos de Pandora

„Maratón bol v tom čase mužskou záležitosťou. Ženy považovali za príliš krehké. Ale ja som trénovala veľmi usilovne a verila som si,“ opísala Switzerová svoju skúsenosť spred polstoročia pre New York Times.

Oficiálne pravidlá nijako štart ženám nezakazovali, no podľa Switzerovej to bolo nezvyčajné a nikto nepočítal s tým, že na štarte uvidí ženu. Všetci si totiž mysleli, že ženy nemajú na to, aby dokázali bežať 42 kilometrov.

A na trati to aj tak vyzeralo. Tam svoje pohlavie nijako netajila a dokonca odmietla aj rady, aby si zmyla rúž. Switzerová hovorí, že ak by nebežal aj jej priateľ

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.