Nitriansky biskup robí seminár o Tisovi, pozval aj historika Lacka

Seminár o Jozefovi Tisovi sa bude konať v Nitre na budúci utorok. Organizuje ho nitriansky biskup Viliam Judák, oficiálny názov je Jozef Tiso, kňaz a prezident. Konferencia biskupov Slovenska na otázky o Tisovi a Slovenskom štáte neodpovedá.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Seminár nazvaný Jozef Tiso, kňaz a prezident organizuje týždeň po sedemdesiatom výročí jeho popravy Biskupský úrad v Nitre a Katedra cirkevných dejín Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského. Prednášať na ňom bude v najbližší utorok aj historik Martin Lacko, ktorý podpísal výzvu na podporu strany Mariana Kotlebu, príspevok si pripravil aj biskup Nitrianskej diecézy Viliam Judák.

Lacko, ktorého prepustili z Ústavu pamäti národa, patrí názorovo do nacionálnej historiografickej školy. Tisovu úlohu pri vzniku slovenského štátu označuje za „menšie zlo“, pravidelne chodí na oslavy vzniku štátu, v utorok sa zúčastnil na spomienkovej akcii v Bratislave v deň Tisovej popravy. V Nitre bude mať prednášku nazvanú  Tiso v pamäti národa.

Martin Lacko v roku 2013 v Žiline pri pamätnej tabuli, ktorá pripomína vyhlásenie slovenskej autonómie Jozefom Tisom v roku 1938. Foto – TASR
Martin Lacko v roku 2013 v Žiline pri pamätnej tabuli, ktorá pripomína vyhlásenie slovenskej autonómie Jozefom Tisom v roku 1938. Foto – TASR

Lacko je aj asistentom Kotlebovej poslankyne Natálie Grausovej, ktorá považuje „takzvané“ Slovenské národné povstanie za dôvod, prečo Tiso nemohol zachrániť viac židovských životov a šíri nepravdivé príbehy o tom, že Židia „postavili“ v Izraeli Tisovi strom za záchranu Židov.

„Minimálne tridsaťtisíc a viac ich zachránil, ale ono sa to veľmi ťažko zisťuje… Nedá sa stopercentne zistiť ani počet deportovaných zo Slovenska,“ rozprávala v parlamente novinárom.

Lacko vo svojich prácach pripúšťa, že Tiso ako prezident nenašiel odvahu chrániť Židov, ľudí a občanov vlastného štátu, pred deportáciami.

Kňazská dimenzia

Biskupský úrad v Nitre, jeden z organizátorov seminára, neodpovedal na viac otázok Denníka N: o skladbe prednášajúcich, o účasti Martina Lacka, neprišla odpoveď ani na to, aký je pohľad biskupa Viliama Judáka na Jozefa Tisa a slovenský štát.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kotleba - kniha od autora tohto textuViac info

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |