Denník N

Reportér New York Times: Študenti zvládli akciu lepšie ako veľké strany

Rick Lyman. foto N - Vladimír Šimíček
Rick Lyman. foto N – Vladimír Šimíček

Rick Lyman je reportérom The New York Times. Tretí rok je korešpondentom vo Varšave a píše o celej strednej Európe vrátane Slovenska. Niekoľkokrát do roka sem aj príde. Teraz chce písať o korupcii.

Prečo ste prišli do Bratislavy?

Na začiatku roka sa vždy snažím vytypovať si dve alebo tri témy v každej krajine, ktorú pokrývam, a v priebehu roka ich potom napísať. O Slovensku som dávno chcel písať o politickej korupcii. Aj preto, že zakaždým, keď som sem prišiel, som počúval o novom škandále. Je ich veľa, a tak som si povedal, že už by som naozaj mal. Tá téma ma začala ešte viac zaujímať po obrovských protikorupčných demonštráciách v Rumunsku. Bol som vtedy v Budapešti, a keď som videl, čo sa deje v Bukurešti, hneď som tam išiel. Videl som tam neuveriteľné veci, státisíce ľudí v uliciach. Bolo to ohromujúce.

Myslíte si, že to tu na Slovensku môže byť podobné?

Bol som tu len pred pár týždňami, keď som písal o neofašistoch. Vtedy som zistil, že v Bratislave bude veľký protikorupčný pochod, ktorý organizujú dvaja stredoškoláci, a zdalo sa mi, že to je perfektná príležitosť vrátiť sa. Veľkosťou sa to s Rumunskom nedá porovnávať, ale to ani nie je možné. V Rumunsku bolo v uliciach v jeden víkend až 700-tisíc ľudí, ak by išlo demonštrovať toľko ľudí na Slovensku, bola by to takmer tretina dospelých obyvateľov.

Veľký protikorupčný pochod. foto N - Tomáš Benedikovič
Veľký protikorupčný pochod. foto N – Tomáš Benedikovič

Aký ste mali z demonštrácie v Bratislave dojem?

Nepoznám históriu slovenských protestov, ale ľudia mi tu hovorili, že to bola jedna z najväčších demonštrácií od Nežnej revolúcie. V každom prípade boli v uliciach tisícky ľudí a bolo to veľké, i keď bol studený, upršaný deň.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie