Denník N

Štart novej strany Beblavého s Mihálom by sa mohol urýchliť

Líder Spolu Miroslav Beblavý a Jozef Mihál. Foto N – Vladimír Šimíček
Líder Spolu Miroslav Beblavý a Jozef Mihál. Foto N – Vladimír Šimíček

Poslanci okolo Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála už teraz chodia za voličmi a prípadnými členmi do regiónov. Hlásia sa im prví ľudia.

Vznik novej strany siedmich bývalých poslancov Siete, SaS a OĽaNO by mohol prísť aj výrazne skôr ako o rok, čo hovoril jeden z jej zakladateľov, Miroslav Beblavý.

„Rok je naozaj krajný termín, dokedy by sme to chceli mať zaregistrované,“ povedal. Zároveň však dodáva, že teraz nie je zásadný dôvod založenie strany urýchľovať.

„Tento čas sme si stanovili z dvoch dôvodov. Prvým je môcť to dobre pripraviť po technickej stránke – teda programové veci, ľudí, aj organizačné záležitosti. Dôvodom bolo aj to, aby sme mali priestor to spoločne pripraviť s ľuďmi, s ktorými chceme spolupracovať – či už sú dnes s nami, alebo majú oddelené aktivity,“ vraví Beblavý.

Pomáhať chce už viac ako 300 ľudí

Beblavý a Jozef Mihál už teraz chodia po regiónoch a stretávajú sa s ľuďmi popri prednáškach, ktoré tam robia. Do regiónov za voličmi chodia aj zvyšní piati poslanci.

Beblavý vraví, že sa im od stredy, keď založenie strany oznámili rozhovorom pre Denník N, ozvali desiatky ľudí, ktorí by sa k týmto aktivitám chceli pridať. Sú medzi nimi aj niekdajší sympatizanti Siete, OĽaNO aj SaS. Poslanec odhaduje, že počet ľudí, ktorí im cez sociálne siete ponúkli priamo pomoc pri budovaní strany, je už vyšší ako 300. „Týchto ľudí chceme oslovovať, budeme s nimi aj úzko komunikovať. Budeme sa snažiť to s nimi rozbehnúť.“

Po oznámení úmyslu založiť stranu sa k siedmim poslancom zatiaľ ďalší nepridali. Lucia Ďuriš Nicholsonová aj Martin Poliačik zostávajú v SaS a v OĽaNO zostávajú aj liberálnejší poslanci.

Sedem poslancov vznikajúcej strany už sedí pri sebe. Foto - Archív MB
Sedem poslancov vznikajúcej strany už sedí pri sebe. Foto – archív MB

Stále sedem

„Tí nezaradení poslanci tam sedia spolu, videl som, že živo komunikujú a spolupracujú, takže som, pravdupovediac, čakal niečo podobné,“ hovorí Alan Suchánek z OĽaNO. Od Igora Matoviča neodchádza, hoci sa sám označuje za jednoznačného liberála. V klube zatiaľ nemá problém prezentovať svoje názory ani hlasovať podľa svojho svedomia.

„Iná situácia by nastala, pokiaľ by sa naplnilo to, čo Igor Matovič avizoval – že chce založiť konzervatívno-sociálnu stranu. Pokiaľ by k tomu boli takéto stanovy a iné zaväzujúce atribúty, potom by som zvažoval, či sa zaviazať vecami, ktoré by boli proti môjmu presvedčeniu.“

Zostať chce aj ďalšia liberálne zmýšľajúca poslankyňa, Silvia Shazhad. Poslancov okolo Beblavého a Mihála považuje za veľmi šikovných. „Zatiaľ však určite neuvažujem nad žiadnou zmenou.“

Od Matoviča už k Beblavému prešli dvaja liberálni poslanci, Viera Dubačová a Oto Žarnay.

Poslanci chodili spolu po Slovensku ešte pred ohlásením strany

PS/Spolu

Teraz najčítanejšie