Na obed vo Vietname, na večeru v Taliansku. Ako cudzinci priniesli kus svojho domova až k nám

V Bratislave prebieha festival [fjúžn], ktorý sa už dvanásty raz snaží priblížiť život cudzincov, ktorí sa rozhodli ostať na Slovensku. Mnohí z nich uspeli a okrem toho, že tu majú rodiny a zázemie, priniesli časť svojho pôvodného domova aj k nám.

Amalia Roxana Filip, intermediálna umelkyňa, reprezentantka umeleckého undergroundu. Foto – Aleš Vojtášek

Asi nie je slovenské mesto, v ktorom by nebolo ani len jedno. Vietnamské či čínske bistro. Ostrokyslá a Kung-pao. Tradičné kombo, ako ho zväčša poznáte, však nie je dôvodom, pre ktorý sú ľudia ochotní ísť cez pol mesta na obed a potom ešte aj vystáť rad. Phong Nam však za to stojí. Nie je to totiž žiadne obyčajné vietnamské bistro. Je to legenda. Nikdy ste tam nemuseli ani len vkročiť, aby ste aspoň raz nepočuli o tom, ako chutí ich Pho či Bun bo Nam Bo (dosť dobre).

A nejde pritom iba o exotiku chutí. Phong Nam totiž sídli uprostred Miletičky, najväčšieho bratislavského trhoviska, lokálneho výkladu exotiky, kde možno očakávať tenisky z Číny, Um z Česka, kávu z Turecka a kyslú kapustu zo Stupavy, ale vietnamské bistro vychýrenej kvality by tu hľadal málokto. Napokon, ani o tom na prvý pohľad nič nesvedčí. V interiérovom dizajne by Nam Nguyen Doan, šéfkuchár a majiteľ, zrejme žiadne veľké ovácie nezožal. Ale o to mu ani nikdy nešlo.

„Som rád, že som tu a že varím dobré jedlo presne tak, ako som to chcel,“ hovorí so širokým úsmevom. Jeho bistro sa už ocitlo vo videoklipe kapely Billy Barman a ospevujú ho aj gastro stránky na webe, ale on ešte stále ostáva trochu v rozpakoch, keď na to príde reč, a iba nad tým máva rukou. Podobnú skúsenosť zažil aj fotograf Aleš Vojtášek, keď ho spolu s ďalšími deviatimi ľuďmi oslovil do projektu I AM IN, ktorý je súčasťou programu festivalu [fjúžn].

Ten organizuje už dvanásty rok Nadácia Milana Šimečku. Hlavnou témou festivalu zameraného na cudzincov a migrantov je tento rok Integrácia. Desať portrétov a desať krátkych príbehov, ktoré zozbieral Aleš Vojtášek, ukazuje, že život cudzincov nie je v slovenských podmienkach nevyhnutne čiernobiely.

Nam Nguyen Doan, majiteľ kultového vietnamského bistra Phong Nam. Foto - Aleš Vojtášek
Nam Nguyen Doan, majiteľ kultového vietnamského bistra Phong Nam. Výstavou I AM IN sa festival fjúžn vo štvrtok začína v bratislavskej Open Gallery, výstavu môžete vidieť do 28. apríla.  Foto – Aleš Vojtášek

Aron Mitu Tesfaye, dancehallová tanečníčka a lektorka. Foto - Aleš Vojtášek
Aron Mitu Tesfaye, dancehallová tanečníčka a lektorka. Foto – Aleš Vojtášek

Sawkat Choudhury, hematológ. Foto - Aleš Vojtášek
Sawkat Choudhury, hematológ. Foto – Aleš Vojtášek

Na Miletičke

Nam Nguyen Doan prišiel na Slovensko približne pred desiatimi rokmi. Presné číslo už nie je dôležité. „Už som váš, váš občan,“ hovorí spokojne. Späť do Vietnamu cestuje iba občas, má tam ešte rodičov, ale za svoj domov už považuje Bratislavu. Má tu ženu, deti, ktoré študujú na hotelovej akadémii, a svoje „šťastné bistro“. Po rokoch na iných adresách sa zdá, že tu už ostane. „Nechcel som variť to, čo všetci ostatní. Chcel som robiť dobrú domácu vietnamskú kuchyňu a tu sa mi to podarilo,“ hovorí hrdo.

Mnohých svojich zákazníkov už pozná, lebo sa vracajú a teší ho to.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom