Denník N

Modré a čierne alebo biele a zlaté? Dva roky od vyfotenia „šiat“ vieme, prečo ich ľudia videli odlišne

Šaty so zvýraznenými farbami. Foto - Wikimedia/cc/N
Šaty so zvýraznenými farbami. Foto – Wikimedia/cc/N

Pretože nie sú svetelné podmienky, za akých boli šaty vyfotené, jednoznačné, môžu ľudia odlišne vnímať ich farbu. Mozog ju aktívne ovplyvní podľa toho, aké má skúsenosti s farbami a osvetlením z minulosti.

Vo februári v roku 2015 vošla Cecilia Bleasdale do obchodu s oblečením, aby si v ňom vyfotila šaty, ktoré si chcela vziať na svadbu svojej dcéry.

Týždeň po tom, čo fotku zavesila na sociálnu sieť, mala snímka milióny zmienok na Twitteri. Ľudia viedli vzrušené debaty, či sú šaty modro-čierne alebo bielo-zlaté. Čo si myslíte vy?

Psychológovi Pascalovi Wallischovi z univerzity v New Yorku vyšiel v aprílovom vydaní časopisu Journal of Vision článok, v ktorom vysvetľuje pôvod sporu medzi ľuďmi.

Wallisch pre Slate napísal, že v roku 2015, keď sa objavili „šaty“, si vedci mysleli, že rozumejú tomu, ako funguje vnímanie farieb. „Šaty to zmenili. Nikto netušil, prečo ich niektorí ľudia vnímajú inak ako druhí. Stále tomu celkom nerozumieme. Bolo to ako objaviť nový kontinent,“ píše psychológ.

Aktívny mozog

V článku vysvetľuje, že ak sú svetelné podmienky nejednoznačné – tak, ako je to v prípade „šiat“ –, mozog spraví to, že si farbu dotvorí na základe skúseností z minulosti.

O tom, že videnie nie je pasívna aktivita – pri ktorej sa do nás svet takpovediac odtláča a my ho len zaznamenávame –, ale aktívna činnosť, pri ktorej mozog svet čulo spoluvytvára, písal už pred piatimi rokmi v knihe Incognito známy neurovedec David Eagleman.

Čo má Eagleman na mysli, si môžeme predstaviť na takzvanom „slepom bode“, mieste na sietnici, kde chýbajú fotoreceptory. Otázka znie: ako je možné, že sa nám videnie javí ako súvislé, ak máme v oku takúto „medzeru“?

„Je to preto, lebo mozog ‚vypĺňa‘ chýbajúce informácie,“ píše neurovedec. Odborník vraví, že to robí podľa informácií, ktoré sa nachádzajú v okolí vo vizuálnom priestore.

Wallisch pre Denník N povedal, že s neurovedcom úplne súhlasí. „Ale nemysleli sme si, že k takému javu dochádza aj pri vnímaní farieb. Prinajmenšom nie do februára v roku 2015,“ vraví Wallisch.

Pôvodný obrázok šiat. Zdroj – Twitter

Tieň, prirodzené a umelé svetlo

Pri „šatách“ nie je isté, či ich zákazníčka vyfotila vo vnútri alebo vonku, takže nevieme, či sú osvetlené prirodzeným alebo umelým svetlom. Nie je zrejmé ani to, či boli šaty osvetlené spredu alebo zozadu, takže nevieme, či sú v tieni, alebo nie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie