štvrtok

Prehrali, no diváci im nadšene tlieskali. Tínedžeri vrátili fanúšikom radosť z hokeja

Silná generácia hráčov sa presúva do reprezentácie do 20 rokov. Je možné, že aj s trénerom Javoríčkom, ktorý sa prihlásil na uvoľnené miesto po Ernestovi Bokrošovi.

Kapitán Martin Fehérváry. Foto N – Peter Kováč

Takú hokejovú eufóriu Slovensko dávno nezažilo. Reprezentanti do 18 rokov prehrali vo štvrťfinále domácich majstrovstiev sveta s Rusmi, no fanúšikovia im po zápase tlieskali, akoby vyhrali.

Po zápase pre nich hráči spravili ďakovný okruh. O pár minút sa museli vrátiť na ľad znova, pretože povzbudzovanie stále neutíchalo.

Zápasy partie tínedžerov sa stali takou témou, že sa na zápas prišiel pozrieť aj prezident Andrej Kiska.

„Ťažko sa mi rozpráva, mám v sebe zlú emóciu,“ hovoril Adam Ružička, ktorý v piatich zápasoch nazbieral päť bodov (2 + 3).

K mixzóne, v ktorej novinári robili rozhovory s hráčmi, v tej chvíli prišla skupinka fanúšikov a kričala: „Pre nás ste majstri!“

„Niečo úžasné, prehrali sme a oni spievajú. Sú veľmi hluční, nemám slov.“

Ružička mal blízko k tomu, aby sa stal štvrťfinálovým hrdinom zápasu proti Rusku. Najskôr v druhej tretine vyrovnal na 1:1 a v tretej sa tešil z ďalšieho gólu.

Zásah na 3:2 pre Slovensko však rozhodcovia neuznali, Ružička mal puk kopnúť do bránky. „To si však nemyslím. Na druhej strane uznávam, že sa to ťažko hodnotí hráčovi, ktorý má v sebe nejakú emóciu.“

Zápas sa posunul do predĺženia, v ktorom síce boli aktívnejší Slováci, no o postupe Rusov rozhodol po chybe domácej obrany ruský útočník Slepec.

Foto N - Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Pripomienky starých časov

Na turnaj však fanúšikovia budú mať zrejme len pekné spomienky. Malý hokejový národ si znova pripomenul, že vie hrať vyrovnané zápasy aj proti veľmociam. Kanada aj Rusko zdolali Slovákov až po predĺžení.

„Nedosiahli sme však, čo sme chceli po výsledkovej stránke,“ hovoril kapitán Martin Fehérváry. „S Ruskom to bola najťažšia prehra mojej kariéry. Ale prehry vás posúvajú vpred.“

Tréner Norbert Javorčík je najviac hrdý na to, že so svojím tímom splnil ciele, ktoré si určili.

„Aj keď zneli sebavedome. Chceli sme hrať aktívne proti akémukoľvek tímu a neustále sa zlepšovať. To sa nám podarilo, no určite sme chceli dosiahnuť lepší výsledok.“

Pre Javorčíka to bola prvá sezóna v pozícii trénera výberu do 18 rokov, predtým robil asistenta Ernestovi Bokrošovi pri „dvadsiatke“.

Práve na miesto trénera najstaršieho mládežníckeho výberu je momentálne na hokejovom zväze vypísané výberové konanie.