Denník N

Svetoznámy astrofyzik: Popieranie vedy je recept na rozklad demokracie

Ak je niečo vedecká pravda, je to pravda bez ohľadu na to, či tomu veríte, alebo nie.

Zdá sa mi, že sme v 21. storočí stratili schopnosť rozpoznávať, čo je pravda a čo nie, čomu by sme mali dôverovať a čomu nie, hovorí v emotívnom videu svetoznámy astrofyzik Neil deGrasse Tyson.

Vedec patrí k najznámejším popularizátorom vedy v Spojených štátoch, na sociálnej sieti Twitter ho sleduje viac ako 7 miliónov ľudí.

Tyson zverejnil video iba zopár dní pred sobotňajším Pochodom za vedu. Konať sa bude vo viac ako 500 mestách sveta, vrátane Bratislavy. Cieľom celosvetovej akcie je upozorniť, že veda sa v ostatnom čase ocitá pod nevídaným tlakom krátenia rozpočtov a popieračov.

Novodobí popierači

Tyson hovorí, že ak politici popierajú vedu, je to „recept na rozklad demokracie“. Ako príklad uvádza súčasného viceprezidenta Spojených štátov Mika Pencea, ktorý sa vyslovil, aby sa v amerických školách evolúcia neučila ako fakt, ale len ako „teória“.

Nasledujú antivaxeri, ktorí odmietajú očkovať svoje deti, popierači vplyvu ľudských aktivít na globálne otepľovanie či ľudia, ktorí sú za zákaz geneticky modifikovaných organizmov (GMO).

Astrofyzik vysvetľuje, ako funguje veda. Na počiatku je smelá hypotéza, ako si myslíte, že svet funguje. Nasleduje empirický test, ktorý ju buď potvrdí, alebo vyvráti.

Keď výsledok publikujete, vrhnú sa na vás konkurenti z iných laboratórií na svete, vaše výsledky overia a „navrhnú ešte lepší experiment ako vy“. Ak výsledky sedia, zo súboru pozorovaní sa začne vynárať pravda, vraví Tyson.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie