Denník N

Kto, ak nie ty? Zápas s kotlebovcami potrebuje prvolezcov v trojrozmernom svete

Milan Mazurek a ostatní kotlebovci v hľadisku kežmarskej debaty iniciatívy Zabudnuté Slovensko. Foto N – Daniel Vražda
Milan Mazurek a ostatní kotlebovci v hľadisku kežmarskej debaty iniciatívy Zabudnuté Slovensko. Foto N – Daniel Vražda

Historik Timothy Snyder kladie jednu z najpodstatnejších otázok súčasnosti. Ako preniesť odhodlanie z dvojrozmerného sveta do reality toho trojrozmerného? Inými slovami, ide o to, vstať od monitorov a ísť medzi ľudí.

To sa týka zápasu s extrémizmom, s korupciou, ale aj boja o „menšie veci“, o park v obci či o záchranu kaštieľa v meste. Dotýka sa to esencie každej slobodnej spoločnosti – aktívnych občanov.

Tyranie prichádzajú zdanlivo nebadane

Snyder je Američan a najnovšiu útlu knihu O tyranii – dvadsať poučení z 20. storočia (Premedia, 2017) spísal pomerne rýchlo, inšpirovaný a znepokojený (nie zaskočený, na to príliš dobre pozná dejiny a ich paralely) úspechom Donalda Trumpa. Toho, inak, v knihe nespomína menom, iba neosobným výrazom prezident. Podobnú techniku označenia používa v prípade Vladimira Putina ďalší skvelý autor súčasnosti, Peter Pomerantsev.

Ale pozor, nenechajme sa zmiasť! Snyder nepíše len o Američanoch. Povestným varovným prstom – môžeme smelo hovoriť o jeho nenapísanom 21. poučení – by pre každého z nás, kto žijeme dnes v strednej Európe, malo byť to, keď sme svedkami, ako politici ironicky a výsmešne hovoria o občianskych aktivitách. Či už sú to v Česku otec a syn Klausovci, v Maďarsku Orbán či na Slovensku Fico a kotlebovci, ak spomenieme iba niektorých. Tyranie a fašizmus, čo sú aj Snyderove frekventované slová, prichádzajú zdanlivo nebadane vtedy, keď sa aktívni občania, ktorým leží na srdci osud slobody a demokracie, nezdružujú. Moc chce, píše Snyder v trinástom poučení, aby vaše telo zoslablo od sedenia a vaše emócie vyprchali pred televíznou obrazovkou. Vymaňte sa z toho, choďte na nepoznané miesta k neznámym ľuďom.

No dobre, tieto slová možno na prvé čítanie znejú ako rady premúdreho psychológa z mobilizačnej príručky, jednej z mnohých, aké sa dajú „vidlami prehadzovať“ v regáloch kníhkupectiev – je to však hlboko mylný dojem. Už na ďalšej strane Snyder píše, že protest sa môže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Slon za Zemplíne, kniha od Andreja Bána v našom obchode

zobraziť

Teraz najčítanejšie