Denník N

Kto, ak nie ty? Zápas s kotlebovcami potrebuje prvolezcov v trojrozmernom svete

Milan Mazurek a ostatní kotlebovci v hľadisku kežmarskej debaty iniciatívy Zabudnuté Slovensko. Foto N – Daniel Vražda

Historik Timothy Snyder kladie jednu z najpodstatnejších otázok súčasnosti. Ako preniesť odhodlanie z dvojrozmerného sveta do reality toho trojrozmerného? Inými slovami, ide o to, vstať od monitorov a ísť medzi ľudí.

To sa týka zápasu s extrémizmom, s korupciou, ale aj boja o „menšie veci“, o park v obci či o záchranu kaštieľa v meste. Dotýka sa to esencie každej slobodnej spoločnosti – aktívnych občanov.

Tyranie prichádzajú zdanlivo nebadane

Snyder je Američan a najnovšiu útlu knihu O tyranii – dvadsať poučení z 20. storočia (Premedia, 2017) spísal pomerne rýchlo, inšpirovaný a znepokojený (nie zaskočený, na to príliš dobre pozná dejiny a ich paralely) úspechom Donalda Trumpa. Toho, inak, v knihe nespomína menom, iba neosobným výrazom prezident. Podobnú techniku označenia používa v prípade Vladimira Putina ďalší skvelý autor súčasnosti, Peter Pomerantsev.

Ale pozor, nenechajme sa zmiasť! Snyder nepíše len o Američanoch. Povestným varovným prstom – môžeme smelo hovoriť o jeho nenapísanom 21. poučení – by pre každého z nás, kto žijeme dnes v strednej Európe, malo byť to, keď sme svedkami, ako politici ironicky a výsmešne hovoria o občianskych aktivitách. Či už sú to v Česku otec a syn Klausovci, v Maďarsku Orbán či na Slovensku Fico a kotlebovci, ak spomenieme iba niektorých. Tyranie a fašizmus, čo sú aj Snyderove frekventované slová, prichádzajú zdanlivo nebadane vtedy, keď sa aktívni občania, ktorým leží na srdci osud slobody a demokracie, nezdružujú. Moc chce, píše Snyder v trinástom poučení, aby vaše telo zoslablo od sedenia a vaše emócie vyprchali pred televíznou obrazovkou. Vymaňte sa z toho, choďte na nepoznané miesta k neznámym ľuďom.

No dobre, tieto slová možno na prvé čítanie znejú ako rady premúdreho psychológa z mobilizačnej príručky, jednej z mnohých, aké sa dajú „vidlami prehadzovať“ v regáloch kníhkupectiev – je to však hlboko mylný dojem. Už na ďalšej strane Snyder píše, že protest sa môže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha Andreja Bána Slon na Zemplíne

obchod.dennikn.sk

Teraz najčítanejšie