Denník N

Aj Bratislava je mestom vinylových platní, stala sa oficiálnou súčasťou akcie Record Store Day

V centre hlavného mesta môžete v sobotu 22. apríla zohnať nové a raritné albumy slovenských aj svetových hudobníkov.

Je to ako s hypermarketmi a malými obchodmi. V prvých kúpite všetko, v tých druhých len niečo, ale nájdete tam vyberanejší tovar a osobnejšiu atmosféru. Už desať rokov je vo svete tretí aprílový víkend sviatkom vinylových platní a ľudí, ktorí ich radi predávajú aj radi nakupujú. Fajnových platní, ktoré vychádzajú špeciálne k dátumu Record Store Day a nájdete ich na vybraných miestach už „na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy“, ktoré majú predĺžené otváracie hodiny.

Na oficiálnej mape už nájdete aj Slovensko. Hlavná bašta bude v sobotu v malom priestore vedľa Prašnej bašty na Zámočníckej ulici 11. Obchod Vinylové platne získal pečiatku RSD, na čo je jeho majiteľ Jojo Pešta patrične hrdý. „Objednali sme takmer stovku Record Store Day vinylov, budeme mať štyri slovenské vinylové premiéry, sedem hudobných hostí, zľava 10 % na nové 180-gramové vinyly a 20 % na second hand,“ vymenúva sobotňajšiu ponuku.

Nájdete tam napríklad trojalbum Davida Bowieho Cracked Actor, čo je záznam jeho koncertu z roku 1974, niekoľko nahrávok Princea, single The Beatles, U2, špeciálne kúsky od The Chemical Brothers či Madonny. Ale v programe sú aj autogramiády a uvedenia domácich nahrávok – napríklad Dereša či The Last Days of Jesus.

Premiéra reedície Deža Ursinyho

Celú sobotu to bude platňami a hudbou žiť aj v obchode Wegartu a na jeho nádvorí na Uršulínskej 9. „Náš obchodík bude otvorený od 10.00 do 20.00. Štandardná ponuka bude i teraz obohatená o vybranú ponuku špeciálnych limitovaných vydaní RSD titulov, medzi ktorými budú mená ako David Bowie, Air, Beatles, Smiths, Vangelis, Pink Floyd,“ hovorí Soňa Weissová.

„Chystáme aj sprievodný program, v ktorom opäť spojíme sily s našimi priateľmi z vydavateľstva Deadred Records. Zatiaľ má dva pevné body: Kapela Bulp predstaví svoj čerstvý album Yrsa, ktorý vyšiel na vinyle, Jana a Samo zahrajú naživo niekoľko skladieb. Mnohí priaznivci hudby Deža Ursinyho určite netrpezlivo čakajú na reedíciu albumu Provisorium, ktorá oficiálne vychádza 27. apríla. Nás teší, že sa objaví už na našej akcii. Predstaví ju Jakub Ursiny a spolu s Vladom Nosáľom z kapely Queer Jane zahrajú štyri Dežove pesničky.“

Vo Wegarte sa v sobotu bude dať prvýkrát kúpiť aj nový singel slovenského projektu Autumnist, zaznieť by mali aj pesničky z pripravovaného albumu skupiny Ospalý pohyb.

Neoficiálnou súčasťou akcie Record Store Day bude aj najväčší bratislavský obchod s vinylovými platňami. Dr. Horák na Laurinskej ulici sľubuje zľavu 10 percent na všetky LP a 20 na vybrané a „všetky LP vydané v našom vydavateľstve Pavian Records v cene CD nosiča. Prídite sa pohrabať. Sme na vás pripravení“.

Aj táto akcia potvrdzuje dynamicky rastúci trend nového záujmu o platne. Na Slovensku už sa prebral aj Opus, ktorý nedávno urobil reedíciu kultového dvojalbumu Konvergencie Mariána Vargu so skupinou Collegium Musicum, nasledovať má Zelená pošta. Na budúci týždeň majú vyjsť ďalšie dva zaujímavé slovenské tituly – prvé vinylové vydanie live albumu Collegia Speak, memory a reedícia kultového debutu skupiny Slobodná Európa.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie