Stres a depresia nespôsobujú rakovinu a pozitívne názory neskoncujú s metastázami

Rakovinu nespôsobuje stres, depresia ani negatívne emócie. Pozitívne myslenie z rakoviny nevylieči, poskytuje však nádej ľuďom, ktorí ju zúfalo hľadajú.

Foto – Fotolia

Šarlatánka Rhonda Byrnová v bestselleri Tajomstvo píše o žene, ktorá odmietla lekársku starostlivosť a z rakoviny sa údajne vyliečila tým, že si svoje telo predstavovala bez choroby.

Ak myslíme negatívne, priťahujeme do svojho života negatívne udalosti. Pozitívnym myslením sa duševných aj telesných problémov zbavujeme, tvrdí Byrnová.

Keď knihe vo svojej šou spravila Oprah Winfreyová reklamu, viaceré ženy s odporúčanou onkologickou liečbou prestali a namiesto toho sa začali „liečiť“ pozitívnym myslením.

Odmietala byť ženou

Podobných príkladov pomýlených (a nebezpečných) samozvaných guru je oveľa viac. Shivani Goodmanová sa v knihe Deväť krokov k odvráteniu alebo prevencii rakoviny a iných ochorení zverila, že v dospelosti pochopila, prečo dostala rakovinu prsníka.

Keď bola malá, svojho otca počúvala, ako sa modlí: „Ďakujem, Bože, za to, že nie som žena.“ To podľa Goodmanovej viedlo k tomu, že podvedome odmietala byť ženou, čo vyvolalo rakovinu prsníka, orgánu, ktorý je – ako píše autorka – „symbolom ženstva“.

Keď škodlivé názory pomenovala, „dokázala ich premeniť na liečivé sily, ktoré jej priniesli pevné zdravie“, informuje o postojoch autorky psychológ Scott Lilienfeld z Emory College a jeho tím v knihe 50 najväčších mýtov populárnej psychológie.

Mantrami k liečbe rakoviny

Podľa Louise Hayovej, autorky knihy Dokážete sa uzdraviť, sa rakovina v jej pošve vytvorila preto, lebo bola v detstve sexuálne zneužívaná. Skandovanie mantier typu „Zaslúžim si to najlepšie“ podľa nej utvára skutočnosť a pomáha liečiť rakovinu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |