Nemá zmysel voličom nahovárať, že im zaistíte úplnú bezpečnosť

Francúzska polícia ide na doraz a padá únavou na hubu, napriek tomu útokom zabrániť nedokáže. Nie je to totiž možné.

Teroristický útok pri jednom zo symbolov Francúzska môže ovplyvniť rozhodovanie voličov pred nedeľnými voľbami. Foto – AP

Zrušenie posledných predvolebných mítingov nebolo od francúzskych prezidentských kandidátov iba prejavom úcty k policajtovi zabitému pri štvrtkovom útoku v Paríži. Bol to aj veľmi racionálny krok.

Kampaň sa tak či tak končí a posledné stretnutia s voličmi by im už veľa nových hlasov nepriniesli. Naopak, zobrať hlasy by im mohlo, ak by o nich voliči nadobudli dojem, že v honbe za víťazstvom tragédiu ignorujú.

Veľmi rozumný krok to však bol aj z iného hľadiska. Nejde len o to, že predvolebné zhromaždenie je lákavým terčom teroristického útoku. Islamistickí aj domáci extrémisti pritom majú zvláštny záujem na tom, aby sa situácia pred voľbami vyhrotila.

Pravdepodobne by to pomohlo Marine Le Penovej a víťazstvo či aspoň rastúci vplyv Le Penovej by zase prehĺbili rozpory vo francúzskej spoločnosti, v celej Európe a ďalej by posilnili antagonizmus medzi Západom a moslimami. A to je presne to,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |