Denník N

Graf: Vo výbere DPH má Finančná správa stále veľké medzery

Problémom nie sú registračné pokladnice a remeselníci bez bločkov, ale hlavne nadmerné odpočty veľkých subjektov, ktorí sú platiteľmi DPH.

Spotreba domácností je určujúcim faktorom pre príjmy štátu z DPH, podľa Inštitútu finančnej politiky má 70- percentný podiel na celkovom výnose.

Graf porovnáva podiel celkovo vybratej DPH na spotrebe domácností v dvoch rovnako exportne orientovaných ekonomikách – v Českej republike a na Slovensku. Vidíme, že napriek vyššej celkovej sadzbe na Slovensku, ČR vyberá na DPH vyšší podiel spotreby.

Zaujímavý je aj trend – zvyšovať výber DPH sa darí v Českej republike podstatne rýchlejšie. A to bez toho, aby boli povinné elektronické registračné pokladnice, a bez existencie kontrolného výkazu.

Rast úspešnosti podielu vybratej dane na domácej spotrebe v poslednom období malo v podstatnej miere na svedomí zvyšovanie sadzieb, to však nemení nič na celkovo vyššej úrovni aj pri nižšej priemernej sadzbe DPH (Doplnené 17.3.2015 o 17:50).

Tieto skutočnosti naznačujú, že problémom nie sú registračné pokladnice a remeselníci bez bločkov, ale hlavne nadmerné odpočty veľkých subjektov, ktorí sú platiteľmi DPH.

Autor je analytik INESS

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie