Iracký kaderník strihal v Bratislave, ísť na Slovensko videl ako jedinú možnosť

Islamský štát im dal tri možnosti – prejsť na islam, zaplatiť alebo umrieť, hovoria Iračania, s ktorými sme sa rozprávali na Dobrom trhu.

Foto – N

Walíd pochádza z Iraku, odkiaľ pred rokom a pol odišiel pre vojnu. Žije na Slovensku, býva pri Nitre a cez víkend prišiel na Dobrý trh do Bratislavy.

Jeho účasť na akcii spropagovala na Facebooku organizácia Pokoj a dobro – pomoc utečencom s odkazom „Kto pomôže?“. Na Dobrý trh prišiel Walíd ponúknuť svoje služby, na vizitke si píše „pánsky kaderník“.

Keď vidím, že strihal aj ženu a bola spokojná, trúfam si aj ja, podstrihnúť už potrebujem dávnejšie. „Tak ma poďte ostrihať,“ hovorím Walídovi.

Ukazuje na prstoch, či chcem ostrihať dva, alebo aj viac centimetrov. Radšej menej, rozhodnem sa, na krk dostávam čudný biely prúžok a cez seba kadernícky čierny plášť.

Sme kresťania, to bol problém

Walíd veľa nehovorí, slovenčina mu robí problémy, ani do debaty s novinármi sa mu príliš nechce. Viac sa nasmeje v rozhovore so známym – Moreesom, ktorý prišiel tiež z Iraku. Presvedčím ho, aby nám tlmočil, a kaderník sa nechá presvedčiť na pár otázok.

Dozvedám sa, že Walíd prišiel na Slovensko, pretože taká bola v čase, keď opúšťal Irak, jediná možnosť. Išlo o presídľovací projekt z konca roka 2015.

Keď sa pýtam, či je tu spokojný, odpovedá, že áno. Práve si otvára holičstvo, ešte čaká na posledné povolenia.

Za holiča sa vyučil v Iraku, pochádza z mesta Karakoš. „Nie je to veľké mesto, ale zase ani dedina,“ opisuje.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Utečenecká kríza

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |