Denník N

Ivan Štefunko: Beblavý chce SDKÚ revival, ale bolo by smutné, keby sme kandidovali zvlášť

Ivan Štefunko. Foto N – Vladimír Šimíček
Ivan Štefunko. Foto N – Vladimír Šimíček

Zamrzelo ma, že nám Miro Beblavý oznámil zámer založiť stranu hromadnou správou na Facebooku o desiatej večer, hovorí zakladateľ Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko (+reakcie Michala Trubana, Zory Jaurovej a Martina Dubéciho).

Pomôžem si gastronomickým titulkom komentátora Trendu Filipa Obradoviča – vypiekol s vami Miroslav Beblavý?

Každý z nás – či už Miro, alebo my – chápe politiku trochu iným spôsobom. My sme viedli s Mirom Beblavým intenzívnu debatu, ktorá sa z jeho strany v nejakom momente odmlčala. Povedal mi, že má veľa roboty a že sa mi ozve.

To sa stalo kedy?

Asi pred dva a pol týždňom.

Aká intenzívna tá debata medzi vami bola?

Veľmi. Bavili sme sa, že začneme robiť na programových prienikoch, lebo to je to, čo je podmienkou našej spolupráce. Rozprávali sme sa aj o technických záležitostiach, o tom, kedy sa naše tímy stretnú a ako sa bude pokračovať ďalej.

A potom vám zrazu povedal, že má veľa roboty, a o dva a pol týždňa vám oznámil, že zakladá stranu?

Oznámil nám to tak, že sme od neho dostali hromadnú správu na Facebooku o desiatej večer. O ôsmej ráno vyšiel jeho rozhovor v N-ku.

Vrátim sa teda k tej otázke: vypiekol s vami?

Nie. Filip Obradovič to tak novinársky nazval, ale Miro to spravil tak, ako to považoval za vhodné. Ja som presvedčený, že to nemyslel nejako zle. Možno si myslel, že sa to má udiať takto, že sa jednoducho takýmto spôsobom hrá hra. Pre nás je to novinka, na druhej strane to nijakým spôsobom nezasahuje do našich plánov, ani ich to neničí; aj keď o tom mnohí komentátori rozprávajú.

A ten plán bol aký?

Sme ľudia, ktorí majú niečo za sebou. Povedali sme si, že najprv dáme dokopy osobnosti, ktoré podobne zmýšľajú, potom získame nezávislé transparentné financovanie a potom urobíme verejnú konzultáciu v online aj offline priestore. Máme za sebou do dvadsať diskusií po celom Slovensku. Keďže odozva bola pozitívna a my sme splnili všetky kroky, ktoré boli predpokladom začatia politickej práce, pustili sme sa do roboty na programe. Program nás spája – čo iné by nás malo spájať, ak nie práve ten?

Miroslav Beblavý vo svojom manifeste tento proces, ako ste ho opísali, komentoval tak, že ste sa nevedeli rozhýbať. Aj keď priamo nemenoval Progresívne Slovensko, bol to odkaz pre vás.

To je jediný moment, ktorý ma zamrzel.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Progresívne Slovensko

Strana Spolu

Teraz najčítanejšie