Žilina zdolala Slovan a siedmykrát sa stala majstrom futbalovej ligy

Radosť žilinských futbalistov. Foto – TASR

Pre Žilinu to je prvý titul, odkedy zmenila filozofiu klubu a začala sa viac sústreďovať na prácu s mládežou a predaj najväčších talentov do zahraničia.

Futbalisti Žiliny zdolali Slovan 1:0 a na bratislavských Pasienkoch sa siedmykrát stali majstrami najvyššej slovenskej súťaže. V 83. minúte strelil víťazný gól Michal Škvarka. Viac titulov má len Slovan – osem.

Zápas na Pasienkoch oficiálne sledovalo 1489 divákov, približne stovka sa nachádzala v žilinskom sektore.

Fortuna liga sa túto sezónu hrá na 33 kôl, Žilinčania oslavujú už po 28. kole. Na čele tabuľky majú pred druhým Slovanom 13-bodový náskok. Slovan však už vzhľadom na zimné odstúpenie Myjavy odohrá len štyri zápasy.

Pre Žilinu je to prvý titul od roku 2013, keď angažovala trénera Adriána Guľu a výrazne zmenila filozofiu klubu. Namiesto nákupov „hotových“ hráčov sa zamerala na výchovu a predaj vlastných odchovancov.

Žilina má zaručenú miestenku v predkole Ligy majstrov, priebežne druhému Slovanu s najväčšou pravdepodobnosťou neujde predkolo Európskej ligy.

Slovan hrá v pondelok 1. mája v Poprade aj finále Slovnaft Cupu proti druholigovej Skalici. Víťaz pohára má tiež isté miesto v predkole Európskej ligy.

Povedali po zápase:

Adrián Guľa, tréner MŠK Žilina: „Nepotrebuje to hodnotenie. Vidíte radosť hráčov. Som na nich pyšný, som pyšný na klub. Som rád, že som malou súčasťou tohto projektu. Zápas bol z našej strany o obrovskej túžbe a aj kvalite. Mali sme päť šancí. V druhom polčase mal Slovan tiež šance. Sezónu sme ovládli neuveriteľným spôsobom. Zobrali nám body, ale išli sme ďalej, nenechali sme sa tým rozhodiť a titul sme získali päť kôl pred koncom. Som veľmi šťastný.“

Michal Škvarka, strelec víťazného gólu Žiliny: „Je to neopísateľný pocit, za ktorým som chcel ísť už odmalička. Bol to jeden z mojich hlavných cieľov a konečne sa mi splnil. Nemám slov a som šťastný za celé mužstvo, za rodinu, za všetkých.“

Jakub Holúbek, stredopoliar Žiliny: „Mali sme šance už v prvom polčase, ale gól sme nedali. Vedeli sme však, že šance prídu a ten gól strelíme. Teraz sme veľmi šťastní a ideme oslavovať. Vlani som tu vyhral titul s Trenčínom, teraz so Žilinou. Je to trochu taká nostalgia. Ale je jedno, na ktorom to bolo štadióne – hlavný je titul.“

Ivan Vukomanović, tréner Slovana Bratislava: „Gratulujem Žiline k titulu. Ukázala, že majú peknú víziu, projekt aj mužstvo. Ukázala, že keď sa pracuje, tak sa k niečomu dopracuješ. Chceli sme ukázať silu, ale prehrali sme trikrát za sebou a máme negatívnu sériu. Mali sme už v hlave prípravu na Slovenský pohár. Chýbali nám dôležití hráči, ale aj tak musíme ukázať viac.“

Fortuna liga – 28. kolo:

ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina 0:1 (0:0)

Gól: 83. Škvarka. Rozhodoval: P. Hrčka, ŽK: Sekulić, Priskin, Saláta – Škvarka, Šejdajev. 1489 divákov.

Slovan: Greif – Sekulić, Saláta, Rundić, Kubík (84. Ligeon) – De Sa (61. Oršula), Savičević, De Kamps (79. Kóňa) – Soumah, Priskin – Damnjanović

Žilina: Volešák – Mabouka, Vavro, Králik, Holúbek – Diaz – Špalek, Klec, Škvarka, Hlohovský (90.+1 Jánošík) – Šejdajev (90.+2 Mráz)

Priebeh zápasu

• Úvodné minúty sa niesli v znamení nepresností hráčov oboch tímov. Ako prvý sa v 8. minúte zastreľoval Priskin, ale Volešák nemusel zasahovať a brankára Žiliny neohrozila ani slabá ľavačka De Sa. Na opačnej strane ihriska Saláta v 12. minúte zle rozohral, loptu získal Šejdajev, ale po jeho prihrávke Špalek nedokázal prekonať Greifa.
  • Šlágru jari chýbala kvalita, opticky viac z hry mal Slovan, ale ani jeho hráči sa nedokázali dlhší čas dostať do vyloženej šance. V 30. minúte skúšal šťastie Kubík, ale Volešák si s jeho pokusom poradil. V 42. minúte mali Žilinčania najväčšiu príležitosť v prvom polčase, hlavičku Vavra však Greif bravúrne vytlačil na roh. Na druhej strane pohrozil rovnako hlavičkou De Kamps, ale lopta išla vedľa brány.
  • V 59. minúte dostal Priskin dobrú loptu a osamotený z ľavej strany šestnástky takmer prepálil Volešákove rukavice, ale skóre sa nezmenilo ani po následnej skrumáži pred žilinskou „päťkou“. Hostia po prestávke vyrukovali s vyšším pressingom a darilo sa im zachytávať lopty na súperovej polovici, ale šance z toho pre nich neplynuli.
  • V 71. minúte aktívny Soumah „nabil“ Rundićovi, ktorý sa však pošmykol a loptu poslal vysoko nad bránu. V 78. minúte si Žilinčania po akcii Soumaha takmer strelili vlastenca, lopta sa však so šťastím odrazila od žrde do poľa.
  • Keď už sa zápas schyľoval do remízovej koncovky, vystrelil Škvarka spoza šestnástky a jeho krížna strela skončila v sieti – 0:1. Žilinčania udreli v pravej chvíli, súper už nemal čas odpovedať a oddialiť majstrovské oslavy svojho rivala.