Denník N

Žilina dala Kmotríkovi lekciu, ako robiť futbal

Futbalisti Žiliny na bratislavských Pasienkoch oslavujú titul. Foto – TASR
Futbalisti Žiliny na bratislavských Pasienkoch oslavujú titul. Foto – TASR

Dvaja milionári, dva kluby a dva rozličné prístupy k futbalu. Žilina potvrdila titul symbolicky na bratislavských Pasienkoch, prechodnom štadióne Slovana.

Futbalisti Žiliny rozhodli o svojom siedmom titule v najvyššej slovenskej súťaži víťazstvom na ihrisku Slovana Bratislava.

V nedeľu zdolali jediný tím, ktorý ich ako-tak ohrozoval. Slovan odohrá ešte štyri zápasy, no už teraz má na Žilinu neprekonateľné 13-bodové manko.

Bol to nielen súboj aktuálne dvoch najúspešnejších a najbohatších slovenských futbalových klubov. Bol to aj súboj dvoch diametrálne odlišných futbalových filozofií.

Majitelia oboch klubov – Ivan Kmotrík (Slovan) a Jozef Antošík (Žilina) – patria podľa magazínu Forbes medzi 25 najbohatších Slovákov. Ich kluby získali dokopy 15 z 24 titulov slovenskej ligy.

Odlišní sú však v tom, ako sa pozerajú na futbal. Kým Kmotrík riadi Slovan živelne a bez dlhodobejšej vízie, Antošík sa na klub pozerá skôr ako na firmu, ktorá by mala generovať zisk.

Peniaze z Ligy majstrov

Pritom aj Antošík ešte pred piatimi rokmi, keď Žilina naposledy získala titul, na prvý pohľad pôsobil ako typický majiteľ slovenského futbalového klubu.

Trénerov menil pri prvých náznakoch neúspechu a nakupoval starších „hotových“ hráčov. Keď však za účasť v Lige majstrov 2009/10 dostal okolo osem miliónov eur, rozhodol sa ich investovať do budúcnosti.

Splatil štadión, ktorý postavil bez výraznej štátnej podpory, a zvyšok investoval do akadémie.

Hneď prvý ročník vynovenej akadémie priniesol hráčov ako Škriniar, Čmelík, Káčer, Vavro, Králik či Mihalík.

Jozef Antošík (vľavo) a Adrián Guľa. Foto - archív tasr
Jozef Antošík (vľavo) a Adrián Guľa. Foto – archív TASR

V roku 2013 angažoval z Trenčína vtedy 37-ročného progresívneho trénera Adriána Guľu a dal mu na slovenské pomery neobyčajnú až päťročnú zmluvu.

Guľa dostal za úlohu pomôcť k premene klubu. Namiesto kupovania starších hráčov prišiel dôraz na vlastných odchovancov.

Cesta to nebola jednoduchá, Žilina dokonca jeden čas bojovala o záchranu. Postupom času sa však začali ukazovať výsledky systematickej práce. A tá sa zavŕšila v nedeľu na bratislavských Pasienkoch, keď klub získal titul.

„Som hrdý, šťastný, ale stále zároveň dostatočne pokorný, aby som vedel, čo je to futbal,“ hovoril Guľa.

„Som hrdý na hráčov a klub, ktorý je na slovenské pomery excelentný, ale našou úlohou je byť ešte lepší.“ Žilina sa vďaka titulu kvalifikovala do predkola Ligy majstrov.

Slovan robí všetko po starom

„Je to pekné mužstvo, pekná vízia, pekný projekt, gratulujem,“ uznal aj Ivan Vukomanović, tréner Slovana. „Keď pracujete na nejakom projekte, v jednom momente dostanete, čo chcete.“

V Slovane sa za tie roky nezmenilo nič. Klub stále nedokáže posúvať do prvého tímu najlepších juniorov, spolieha sa na drahé zahraničné posily, trénerov vyhadzuje na počkanie a štadión mu napokon postaví štát.

„Porovnanie našich filozofií?“ začal Guľa. „Pozerám sa na našu a v našich očiach je úspešná. A keď to ostatní nevidia, je to ich problém.“

Guľa nezabudol zdôrazniť, akú podporu dostal od klubu, aj keď sa výsledkovo nedarilo. „Nie je to o jednom človeku, je to úspech celého klubu a tímu.“

Nie je to o ňom, ale o klube, ktorý mu verí a na jeho vedomostiach postavil celú filozofiu.

Guľa chodí na zasadnutia predstavenstva klubu, hovorí aj do angažovania hráčov, čo u nás nie je bežné. Ako tréner prvého tímu sa pravidelne venuje top hráčom zo všetkých vekových kategórií.

A keď sa prídete pozrieť na tréningy všetkých tímov od pätnásťročných vyššie, budú trénovať presne to isté, čo prvý tím.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie