Denník N

Newsfilter: Aj Beblavý a Mihál pochopili, že zatiaľ sa bez Smeru nič meniť nedá

Líder Spolu Miroslav Beblavý a Jozef Mihál. Foto N – Vladimír Šimíček
Líder Spolu Miroslav Beblavý a Jozef Mihál. Foto N – Vladimír Šimíček

1. Beblavý a Mihál tlačia cez Smer návrh Pracujúcej chudoby 2. Drucker už nerozpráva, že sa na to môže vykašľať 3. V polícii sa začína pranie špinavej bielizne + 7 udalostí jednou vetou, zaujímavé texty, FB status a citát víkendu.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri udalosti víkendu vybral a okomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Povinné info o plate v inzerátoch majú šancu prejsť aj cez Smer

Hneď prvý návrh, s ktorým prišli poslanci Miroslav Beblavý a Jozef Mihál po ohlásení chuti robiť vlastnú stranu, má šancu byť populárny a zároveň sa aj môže uskutočniť. Plán je zákonom prikázať firmám, aby v každom personálnom inzeráte muselo byť povinne napísané, aký minimálny plat na ponúkané miesto ponúkajú. A toto číslo potom musí byť pre zamestnávateľa aj záväzné. Čiže už žiadne „plat dohodou“, ale „ponúkame vám najmenej xxx eur mesačne“.

Kľúčové je, že tento nápad možno prevezme aj Smer, čo už aj minister práce Ján Richter v nedeľu v televíznych debatách naznačil.

Aby mali ľudia vyššie platy. Beblavý aj Mihál sa na návrh nechali nahovoriť od združenia Pracujúca chudoba, ktoré už k nemu aj spustilo petíciu. Cieľ je prinútiť firmy, aby dvíhali platy rýchlejšie, ako to robia. Podniky teraz pri pohovoroch využívajú, že majú informáciu o požiadavkách všetkých uchádzačov, kým tí nevedia takmer nič. Pri rokovaní o plate sú tak podniky silnejšie ako zamestnanec, hoci práce je veľa a ľudí málo. Ak však firma zverejní minimálny ponúkaný plat, nikto si už nemôže vypýtať menej. Podniky sa, samozrejme, budú snažiť ponúkať čo najmenší garantovaný plat na pozíciu, no konkurencia ich bude tlačiť. Zároveň sa tým aj ostatní zamestnanci dozvedia, za koľko ich firma naberá nových – veľmi pravdepodobne ich to posilní pri rokovaní o medziročnom raste platov.

Firmy budú zúriť. Už prvá reakcia zamestnávateľov dáva najavo, že budú veľmi bojovať, aby to neprešlo. „S návrhom nesúhlasíme. Inzeráty si platíme a čo v nich bude, je na rozhodnutí zamestnávateľa,“ povedal Vladimír Machunka z asociácie zamestnávateľských zväzov.

Keď však firmy budú musieť svoj odpor vysvetľovať, rýchlo sa ukáže, že sa len boja straty informačnej výhody pri dohodovaní platu. Lebo administratívna záťaž zo zverejňovania platov v inzerátoch je nulová a nehrozí ani neprimeraná strata konkurencieschopnosti. Taký plat, ktorý si firma nemôže dovoliť, žiaden normálny manažér predsa do inzerátu nedá.

Ani Smer nemá na výber. „Veľmi sa chceme uchádzať o podporu pána ministra,“ povedal o návrhu Beblavý v nedeľu naobed v RTVS pred ministrom práce. Richter opätoval pochvalou, že mu to je sympatické a že by sa to dalo vsunúť do Zákonníka práce, ktorý sa bude čoskoro otvárať.

Smer nemá veľmi na výber. Buď sa o slávu z novej zmeny podelí s Beblavého skupinkou, alebo mu to budú siedmi poslanci každý deň vyhadzovať na oči. Lebo ono to bude populárne. Kto by nechcel na Profesii pár klikmi zistiť, koľko by mohol naisto zarábať, keby zmenil robotu?

Smeru sa vyhnúť nedá. Beblavý mohol byť v tretej Ficovej vláde ministrom, čoho by si zažiadal, ale vybral si opozíciu. Preto by sa rád videl v polohe „so Smerom nikdy, nikdy, v žiadnom vesmíre“, do čoho tlačil aj Progresívne Slovensko. Realita však každé ráno snom vysvetľuje, čo je život. Preto aj Beblavý s Mihálom si môžu vybrať, či budú najbližšie tri roky dávať návrhy len pre tlačovky, alebo budú spolupracovať s diablom a aspoň niečo presadia.

Beblavý si to už pri hypotékach vyskúšal spoluprácou s ministrom financií Kažimírom a vďaka tomu teraz každú chvíľu od ľudí prijíma poďakovania za dohodnutie nižších splátok pri zmene hypotéky.

+ 2 bonusy pre fanúšikov debaty, či je viac PS alebo „strana bez mena“:

1. Výber z FB diskusie na Beblavého nástenke v čase, keď jeho kolega Mihál v TA3 vysvetľoval, že treba bojovať za vyššie platy.

screenshot-www-facebook-com-2017-04-23-15-07-23

2. Rozhovor s Ivanom Štefunkom o tom, ako si s Beblavým dva a pol týždňa nezavolali.

2. Drucker to nevzdal a ani to nemal v pláne

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker povedal, že nechce odstúpiť zo svojej funkcie. „Neodchádzam. (…) Teda zatiaľ o tom neviem,“ povedal v piatok Drucker. Za to, že sa dostal do polohy, keď musí na tlačovke o plánoch na druhý rok vo funkcii vysvetľovať, že to nevzdáva, si môže minister zdravotníctva predovšetkým sám.

Informácie o tom, že to vzdá sám, že toho má po krk, že nechce možnou blamážou na ministerstve zdravotníctva riskovať dobre rozbehnutú kariéru, putujú kuloármi najmenej od konca minulého roka. Ich pôvod je pravdepodobne banálny.

Drucker získal zlozvyk v neformálnych rozhovoroch s ľuďmi spadnúť do bolestínskej polohy typu „kým som nebol minister, mal som oveľa lepší život“. Býva to dobrý trik, keď sa napríklad hanbíte za šéfa alebo za niektoré vlastné rozhodnutia, no nechcete, aby vám to ľudia pripomínali. Keď však ten trik opakujete veľakrát, mnoho ľudí to môže zobrať vážne. Niečo podobné sa nedávno stalo nielen Druckerovi, ale aj Petrovi Kažimírovi. Ten si podobné reči neodpustil dokonca ani na verejnosti a potom to musel dementovať.

Pod tlakom aj verejne. Predstave o tom, že Drucker to vzdá sám, pomohol na prelome februára a marca aj Robert Fico, keď ministra najprv obvinil, že chystá „zajacoviny“, a potom mu na videu kompletne stelefonoval šéfa VšZP.

Svoje pridal aj Kiska, ktorý bol doteraz veľký Druckerov fanúšik. Minulý týždeň si však už prezident neodpustil poznámku, že prešla dosť dlhá doba, aby bolo vidno výsledky zmien na ministerstve zdravotníctva.

V najhanebnejšej defenzíve však bol Drucker v momente, keď priznal, že nepresadil, aby objednávanie na konkrétny čas za peniaze bolo len v extra pridaných ordinačných hodinách. Hlavný problém nie je v tom, že systém, ktorý navrhol, sa zdal lekárom v ambulanciách málo atraktívny. Problém je v tom, ako minister vysvetľuje stiahnutie svojho návrhu. „Nebudem navrhovať niečo, za čo budem len kritizovaný zo všetkých strán,“ povedal Drucker. To je už naozaj poloha, v ktorej by ste človeka už len pohladili a popriali mu, nech sa vo funkcii netrápi pridlho.

Je Drucker fakt neúspešný minister? Kiska aj Fico majú pravdu v tom, že Drucker nevysvetlil širokej verejnosti, čo konkrétne pre ňu urobil, prečo by sa mali zdraví aj chorí tešiť, že je minister. Ak sa to naučí, ešte stále môže byť najúspešnejším ministrom zdravotníctva. Ak nie, bude rád, ak odíde sám.

3. Matovičov vyšetrovateľ postúpil vyššie

Minister vnútra Robert Kaliňák v piatok na tlačovej besede povedal, že zbavil mlčanlivosti bývalého vyšetrovateľa finančnej polície Jozefa Luttera. Otvoril tak možnosť, aby Lutter vypovedal o tom, za akých okolností bola zmarená prehliadka vo firme Ladislava Bašternáka.

Policajný prezident Tibor Gašpar na tej istej tlačovke zároveň potvrdil, že vyšetrovateľ Štefan Menčík, ktorý vyšetroval kauzu Igora Matoviča, bol k 1. februáru povýšený a stal sa šéfom Národnej protikorupčnej jednotky – expozitúry Západ.

Prípady Luttera a Menčíka spolu priamo nesúvisia, no s veľkou pravdepodobnosťou sa oba v najbližších mesiacoch stanú dôležitými pre dôveru v políciu a pre vývoj vzťahov na top pozíciách v NAKA.

Prečo je dôležitý Lutter. Dnes je už v civile a tvrdí, že jedna z razií u Bašternáka dopadla zle, lebo vyšetrovateľka priamo na mieste dostala nečakaný telefonát a vrátila seba aj kolegov späť, čím stratili moment prekvapenia. Lutter bol síce jej nadriadený, no od šéfa finančnej polície dostal príkaz nestarať sa do Bašternákovho prípadu. Keďže podal sťažnosť na postup vyšetrovateľky a Kaliňák ho zbavil mlčanlivosti, skôr či neskôr by ho mala policajná inšpekcia vypočuť. Logickým výsledkom nemôže byť nič iné ako to, že sa zistí, kto stiahol policajtov z razie u Bašternáka.

Prečo je dôležitý Menčík. Povýšenie Štefana Menčíka je zaujímavé, lebo vyšetroval Matovičove firmy; ten si myslí, že Menčík dostal funkciu za odmenu. Zatiaľ je to len konštrukcia opozičného poslanca, ktorý tvrdí, že má zdroje v polícii. Ak je však pravda, že Menčík vďačí za funkciu nadpráci, skôr či neskôr niekomu ďalšiemu vo vysokých štruktúrach NAKA preto prasknú nervy a bude rozprávať.

Aj pre tieto kauzy je už takmer neodvratné, že sa v najbližších mesiacoch dočkáme prepierania špiny z prostredia policajných vyšetrovateľov. Robert Kaliňák na to povie, že ho to mrzí, že to škodí polícii a že za to môžu kritici.

Jednou vetou:

4. Tretina stredoškolákov nevie, kto bol prezidentom vojnového štátu, a väčšina verí v tajné spolky, čo riadia svet, ukazuje veľký prieskum na stredných školách.

5. Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave nevidí problém v tom, aby na jej plánovanej utorňajšej konferencii s názvom Megatrendy a médiá 2017 rečnil šéfredaktor konšpiračného časopisu Zem a vek Tibor Rostás.

6. Andrej Danko pred Veľkou nocou odvolal krajského šéfa SNS v Košiciach Ľubomíra Ontkoviča, ktorého manželku krátko potom polícia zadržala v súvislosti s daňovými podvodmi.

7. Nočný život v Bratislave zostane, staromestskí poslanci schválili kompromisné pravidlá otváracích hodín podnikov.

8. Na vlakových staniciach v Dunajskej Strede a Komárne pribudli dvojjazyčné názvy.

9. Cez Slovensko prejde v lete ďalší veľký konvoj americkej armády.

10. Banská Bystrica sa stala prvýkrát v histórii hokejovým majstrom Slovenska, futbalovým majstrom je Žilina.

Zaujímavé články:

• Zuzana Kepplová o malom doktoráte z rostasovín. (sme.sk)

• Andrej Bán o rozprávaní sa s kotlebovcami. (dennikn.sk)

• Jaroslav Daniška o tom, kto bude môcť zostaviť vládu. (postoj.sk)

• Miro Kern o tom, že typický Kotlebov volič je mladý robotník so stálym platom, nie chudobný týraný Rómami. (dennikn.sk)

• Peter Schutz o tom, že sa hľadá dodatočný argument pre operáciu Gaulieder II. (sme.sk)

FB status víkendu:

Citát víkendu:

Necítim sa byť kompetentný, sledujem to len cez nadpisy. (…) Som na dôchodku, dnes by som to považoval z mojej strany za nepoctivé.

František Mikloško v odpovedi na otázku, či by mal Kaliňák odísť.

Nový Shooty:

2007-04-23-francuzskovolby

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie