Denník N

Bratislavskú justíciu čaká veľká zmena, Žitňanská chce vrátiť mestský súd

Lucia Žitňanská. Foto N – Tomáš Benedikovič
Lucia Žitňanská. Foto N – Tomáš Benedikovič

Okresné súdy by mal v hlavnom meste nahradiť mestský súd. Či bude jeden veľký, alebo rozdrobený podľa špecializácií, zatiaľ nie je jasné.

Komplikovanú situáciu na preťažených bratislavských súdoch chce ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) zlepšiť zriadením mestského súdu. Nejde o novinku, ktorú by starší sudcovia nepoznali. Model bratislavského a košického mestského súdu fungoval ešte v deväťdesiatych rokoch. Do Bratislavy sa má podľa pracovného návrhu ministerky spravodlivosti vrátiť mestský súd do konca volebného obdobia, teda do roku 2020.

Myšlienka návratu k mestskému súdu prišla pri riešení priestorových problémov Okresného súdu Bratislava I. Žitňanská si sľubuje aj skvalitnenie špecializácie, čiže zrýchlenie konania. Aspoň na úrovni hlavného mesta by sa tiež zjednotila rozhodovacia prax na úrovni okresu. 

Aký model nakoniec Žitňanská zvolí, ešte nie je jasné. Dôležitý bude aj názor sudcov. Ide len o pracovný materiál, ktorý dnes predstavila na súdnej rade. Minulý týždeň o ňom hovorila s predsedami bratislavských okresných súdov. Aká bola reakcia? „Uvážlivá,“ odpovedá Žitňanská. Očakáva, že prídu reakcie za aj proti, ako to pri veľkých zmenách býva.

Do akých budov by sa mestský či špecializované mestské súdy premiestnili, určené nie je. Istotu budú mať zrejme len trestní sudcovia, ktorí by zostali s krajským súdom v Justičnom paláci, kde je aj väznica. Ďalšími špecializáciami, o ktorých Žitňanská hovorí, je obchodné právo, civilné a rodinné.

Šéf bratislavského krajského súdu Ľuboš Sádovský hovorí, že sudcovia sa priklonili skôr k myšlienke jedného veľkého sídla, ktoré by bolo naprojektované už ako súdna budova. „Niekoľko desaťročí sa nepostavila žiadna takáto súdna budova. Ak teda chceme Bratislavu v tomto smere posunúť, tak jednu výkladnú skriňu by si to zaslúžilo,“ dodal s tým, že je otvorený akejkoľvek diskusii, ale nech návrhy prídu čo najskôr.

„Na jednotke (Okresný súd Bratislava I – pozn. red.) je vážne dlhodobo narušený výkon súdnictva. Je to pritom nosný súd Slovenska, nielen Bratislavy,“ hovorí Sádovský o priestoroch, ktoré verejnosť pozná ako Justičný palác.

Justičný palác. Foto – TASR

Pripomenul tiež, že na bratislavských okresných súdoch už teraz špecializácia funguje. S tou je problém skôr na menších okresných súdoch, a také v hlavnom meste nie sú.

Bratislavskí sudcovia majú do konca tohto týždňa poslať ministerke svoje predstavy o tom, aké sú optimálne podmienky na prácu. Otázne je tiež to, že ak vznikne jeden veľký súd s viacerými grémiami, či bude stočlenné grémium ešte akcieschopné a dohodne sa na nejakom stanovisku.

Podobná situácia ako v Bratislave je aj v Košiciach. Tie sa zatiaľ v pracovnom materiáli nespomínajú. „Košice sa núkajú, ale Bratislava je komplikovanejšia. Najskôr treba zodpovedať otázky v nej,“ vysvetlila Žitňanská s tým, že v Košiciach sú len dva okresné súdy, ktoré by sa zlučovali, v hlavnom meste je ich päť. „Nechávam však priestor aj pre vedenie súdov v Košiciach, nech príde so svojím riešením.“

Teraz najčítanejšie