Denník N

Ruskí hakeri podľa expertov útočili na volebný štáb Emmanuela Macrona

Emmanuel Macron ja. FOTO - AP
Emmanuel Macron ja. FOTO – AP

Favorit francúzskych prezidentských volieb nečelil počas kampane len fejkovým správam z ruských zdrojov, ale aj phishingovým útokom.

Išli na to klasickou metódou phishingu. Teda navonok seriózne sa tváriacimi emailami či webstránkami, ale s odkazmi na zákerný softvér. Hakeri sa tak snažili napadnúť volebný štáb favorita francúzskych prezidentských volieb Emmanuela Macrona a získať heslá členov jeho tímu.

Dostali by sa tak k dôvernej komunikácii volebného tímu.

Macron postúpil do druhého kola volieb, ktoré čaká Francúzsko 7. mája, ako favorit spolu s krajne pravicovou Marine Le Penovou. Kandidátkou jasne favorizovanou prokremeľskými médiami, ktorá volá po zrušení sankcií a vystúpení z EÚ.

Hakeri platení Kremľom

Podľa japonskej antivírusovej firmy Trend Micro stáli za neúspešnými útokmi zrejme tí istí ruskí hakeri, ktorí vlani napadli kampaň americkej Demokratickej strany a pomohli tak zmeniť dynamiku amerických volieb v prospech Donalda Trumpa.

Bezpečnostní výskumníci podľa New York Times veria, že útočníci pracovali pre ruskú tajnú službu, zrejme vojenskú rozviedku GRU. Dôkazy však nezverejnili.

Navonok štandardné emaily vyzerali podľa digitálneho šéfa Macronovej kampane Mounira Mahjoubiho veľmi sofistikovane a nenápadne, keď každý pixel bol dokonalý. „Znamená to, že bol za tým talent, peniaze, skúsenosti, čas a vôľa,“ citovali ho New York Times. Ak by ste to rýchlo preleteli, ani by ste si nevšimli, že ste skočili na návnadu, dodal.

Skupinu hakerov experti pomenovali Pawn Storm (Útok pešiakom), známu skôr pod názvami Fancy Bear, APT 28 či Sofacy Group a Strontium. Teda mená, ktoré figurovali v útokoch na stranu Hillary Clintonovej. Podľa šéfa francúzskej bezpečnostnej firmy Anssi je však ešte príliš skoro menovať Rusko ako vinníka.

Nebolo by to prvý raz, keď ruskí hakeri figurujú ako podozriví. V minulosti ich napríklad obvinili z útoku na francúzsku televíziu TV5 Monde, ktorý sa tváril ako údajný islamistický útok.

Japonská firma plánuje čoskoro zverejniť podrobnosti útokov v detailnejšej správe. Malo by sa v nej hovoriť aj o útoku na nemeckú nadáciu Kondrad-Adenauer Stiftung, ktorá má blízko ku kresťanským demokratom Angely Merkelovej.

Kremeľ slovami hovorcu Dmitrija Peskova tradične opakuje, že nikdy nezasahuje do zahraničných volieb a že obvinenia sú postavené na vode.

Počas francúzskej kampane bolo na prvý pohľad jasné, koho preferujú prokremeľské stránky ako RT či Sputnik financované ruským štátom, a to aj v regióne strednej Európy, ako si všimol slovenský think-tank Globsec Policy Institute.

„Nielenže prevyšovala svojich oponentov v počte článkov, kde sa o nej hovorilo, ale dezinformačné stránky v strednej Európe ju len sťažka opisovali negatívnym spôsobom,“ napísal Globsec Policy Institute. Napríklad český Sputnik sa venoval Le Penovej 17-krát viac ako víťazovi prvého kola prezidentských volieb Macronovi, ktorý často od proputinovských stránok dostával nálepku „Rothschildovský kandidát“.

Le Penovej Národný front v minulosti dostal miliónovú pôžičku od ruskej banky.

Fejky o gejovi Macronovi

Neprehliadnuteľné bolo aj šírenie falošných správ na sociálnych sieťach vo Francúzsku. Skoro každá štvrtá správa týkajúca sa volieb bola podľa štúdie britskej firmy Bekamo, ktorá preskúmala 800 webstránok a 8 miliónov liniek, fejková.

Ako napísal EU Observer, zdroje týchto správ väčšinou spájala podpora anti-EÚ kandidátov na pravej aj ľavej strane, ako aj Fillona, a časté citovanie ruských médií ako RT a Sputnik. Obe médiá odmietol podľa ruskej agentúry Ria Novosti Macronov štáb akreditovať.

O RT a Sputniku ako nástrojoch ruských zájmov hovoril v rozhovore pre Le Monde aj šéf Macronovho hnutia En Marche! (Vpred) Richard Ferrand. Šírili podľa neho tie najhoršie ohováračské fámy.

„Vo Francúzsku, ako kdekoľvek inde, sme mali celé veky vymyslené správy, hoaxy a klebety. Nové však je, že stále viac a viac ľudí im verí,“ povedal pre Vocativ Samuel Laurent z Le Monde, ktorý šéfoval novinárskemu projektu, čo sa počas kampane venoval odhaľovaniu falošných správ, ktoré mohli ovplyvniť voľby.

Tým najznámejším fejkom bolo tvrdenie, že Macron, ktorý má o 24 rokov staršiu manželku, je gej podporovaný veľmi bohatou homosexuálnou lobby. Zdrojom bol člen proputinovskej francúzskej organizácie Nicolas Dhuicq, ktorý tiež tvrdil, že Macron je rothschildovský americký agent.

Francúzske voľby

Hoaxy a propaganda

Svet

Teraz najčítanejšie