Denník N

U Danka otvárajú listy poslancom a posudzujú, aký je ich obsah (+video)

Otvorený list pre Igora Matoviča. foto - OĽaNO
Otvorený list pre Igora Matoviča. foto – OĽaNO

OĽaNO upozorňuje, že porušenie listového tajomstva je zásadným porušením demokratických pravidiel a navrhnú odvolanie predsedu parlamentu. Podľa Danka sa nedeje nič neštandardné. Matovič podľa neho „účelovo manipuluje s informáciami“.

Zamestnanci parlamentnej podateľne čítajú listy poslancov Národnej rady, posudzujú ich obsah a určujú, či sa k poslancom vôbec dostanú. Robia to na základe písomného rozhodnutia, ktoré vydal šéf Kancelárie Národnej rady Daniel Guspan, ktorý je priamym podriadeným Andreja Danka. Upozornil na to líder OĽaNO Igor Matovič.

Príkaz je zo 7. apríla, zamestnanci sú odvtedy povinní otvárať listové zásielky, na ktorých nie je napísaný odosielateľ, alebo je ním fyzická osoba. To nie je jediný zásah do súkromia korešpondencie opozície.

V parlamente otvárajú poslancom listy, kontrolujú aj vulgarizmy
autorka: Martina Koník

Vulgarizmy a dehonestujúci obsah

Vedenie Národnej rady rozhodlo aj o tom, že „zásielky, ktoré obsahujú vulgarizmy alebo majú dehonestujúci charakter, zamestnanec podateľne nebude evidovať ani postupovať adresátovi, ale ich na dobu troch mesiacov odloží a po tejto dobe skartuje“.

Poslanci tak ani nemusia vedieť o tom, že im vedenie parlamentu zadržalo poštu. Nevedie sa o tom žiadna dokumentácia a je len na radových zamestnancoch parlamentu, ako obsah pošty vyhodnotia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kontrola listov poslancom

Teraz najčítanejšie