Denník N

Brigitte Macronová má o 24 rokov viac než jej manžel, teraz môže byť francúzskou prvou dámou

Emmanuel Macron s manželkou Brigitte. Foto –TASR/AP
Emmanuel Macron s manželkou Brigitte. Foto –TASR/AP

Brigitte Macronová nie je len manželkou kandidáta na francúzskeho prezidenta. Je jeho poradkyňou a hviezdou jeho prezidentskej kampane. Ak Macron vyhrá voľby, Francúzsko bude mať netradičnú prvú dámu.

Keď Emmanuel Macron v nedeľu vystúpil pred jasajúci dav, držal za ruku svoju manželku Brigitte. Obaja mávali tým, čo sa tešili z Macronovho víťazstva v prvom kole prezidentských volieb.

„Brigitte, Brigitte, Brigitte,“ kričali pomedzi heslá „Macron prezidentom“.

Macron počas ďakovnej reči nezabudol spomenúť svoju manželku a urobil to hneď na začiatku. „Chcel by som sa poďakovať miliónom Francúzok a Francúzov, ktorí mi prejavili dôveru,“ povedal. „Chcem sa poďakovať tým, ktorí sú tu, a tým, ktorí tu už nie sú, pretože nikdy nemôžeme zabudnúť na to, kto sme a odkiaľ sme prišli. Chcem sa poďakovať celej mojej rodine a Brigitte.“

Z talentovaného študenta manžel

Predtým ako sa Brigitte Trogneux vydala za Emmanuela Macrona, bola profesorkou francúzštiny na strednej škole v Amiens. Milovníčka francúzskeho a latinského jazyka viedla tiež dramatický krúžok pre študentov, na ktorý sa 15-ročný Macron prihlásil. Bola od neho o 24 rokov staršia a s obľubou čítala básne svojho talentovaného študenta.

„Pred celou triedou čítala jeho práce ako príklady,“ spomína si pre Le Parisien jeden z jej študentov. „Bola úplne očarená jeho spisovateľským talentom.“

Ona bola vydatá, s manželom mala tri deti, z ktorých prostredná Laurence bola Macronova spolužiačka.

„Bol hlavička, skutočný génius. O tom niet pochýb,“ povedal o Macronovi jeho spolužiak Albert. Macron v škole dosahoval najlepšie výsledky a bol tiež výborný klavirista.

„Nebol ako ostatní. Vždy bol s učiteľmi,“ priznala Macronová vo francúzskom dokumente s názvom Emmanuel Macron: Stratégia kométy. „Nebol tínedžer.“

Na konci tretieho ročníka, počas slávnostného odovzdávania diplomov, sa Macron nebál priznať svoju náklonnosť k obľúbenej učiteľke. „Samozrejme, dostal prvú cenu,“ povedal pre francúzsky denník jeden z niekdajších študentov. „Keď prišiel na pódium pred 500 žiakov, vzal si mikrofón a povedal, že jeho stáž bola podnetná a podnecujúca. Všetci v sále sa rozosmiali.“

Keď sa jeho náklonnosť k učiteľke francúzštiny prevalila, rodičia Macrona poslali do Paríža dokončiť strednú školu na prestížne lýceum Henricha IV. Predtým ako opustil svoj rodný Amiens, uistil svoju učiteľku, že sa z Paríža vráti a vezme si ju za ženu. „Nikdy sa ma nezbavíš. Vrátim sa a ožením sa s tebou,“ priznal v minuloročnom rozhovore pre Paris Match.

„Láska bola všetkým a priviedla ma k rozvodu. Nebolo možné tomu odolať,“ povedala zas Macronová, ktorá sa za francúzskeho politika vydala v roku 2007.

Predtým sa stihla rozviesť, vrátiť sa k svojmu dievčenskému priezvisku a presťahovať sa za Macronom do Paríža.

Makaróny a Macronovci z Amiens

Brigitte Macronová pochádza z bohatej francúzskej rodiny. Tá je v severofrancúzskom meste známa výrobou čokolády a makarónov.

„Už sme mali amienske makaróny, teraz máme amienskych Macronovcov,“ povedala pre Le Parisien Hélène z Amiens.

Keď Emmanuela Macrona v roku 2015 prezident Francois Hollande menoval za ministra hospodárstva, Brigitte sa vzdala svojej práce a začala za venovať kariére manžela.

„Na ministerstve hospodárstva sa zúčastňovala zasadaní kabinetu, niekedy zastupovala svojho manžela, organizovala večere pre návštevy a osobnosti,“ napísal ešte minulý rok denník Le Monde.

Brigitte Macronová je dnes kľúčovou osobnosťou jeho kampane. Keď je Macron pred mikrofónmi, je hneď za ním. Keď si podáva ruku so svojimi podporovateľmi, rovnako im ďakuje. Podobne ako jej mladý manžel pózuje na selfie s jeho fanúšikmi.

Okrem toho sleduje jeho diár, riadi jeho hodinky a ako bývalá učiteľka mu tiež pomáha s prejavmi.

Podľa denníka Le Monde práve ona stála za Macronovou premenou zo strnulého na moderného prezidentského kandidáta. V hnutí En Marche! (Vpred!) ju označujú za sympatickú, empatickú a prirodzenú manželku politika.

„Všetci ju zbožňujú,“ povedal pre Le Monde Ahmed Eddarraz, dobrovoľník z hnutia, ktorý ich sprevádzal na stretnutiach s voličmi po celom Francúzsku.

Brigitte Macronová je od manžela staršia o 24 rokov. Foto – TASR/AP

Macron sa nebojí používať ich milostný príbeh na ospravedlnenie niektorých svojich postojov, obzvlášť na obhajobu manželstiev pre páry rovnakého pohlavia. Pre Le Monde tiež povedal, že nemôže dávať žiadne lekcie o rodine, keď on sám nemá „tradičnú rodinu“. Manželstvom s Brigitte získal rovno tri nevlastné deti a sedem vnúčat.

Ich nezvyčajný vzťah viedol k vzniku niekoľkých konšpirácií, predovšetkým ohľadne Macronovej sexuality. V Rusku z neho urobili nielen agenta USA, ale aj homosexuála. On tieto podozrenia popiera.

Skôr zahraničná tlač rieši chudé nohy jeho staršej manželky, blond vlasy a opálenú tvár. Vo Francúzsku je však Brigitte Macronová módnou ikonou a ich manželstvo Francúzi otvorene obdivujú.

„Kampaň Emmanuela Macrona je dosť americká, inšpiroval sa Obamom a Kennedym,“ povedal pre Le Parisien Christian Delporte, odborník na politickú komunikáciu. „Je mladý, málo známy a fakt, že sa oženil so staršou ženou, mu dáva istú výhodu.“

Ak Macron vyhrá prezidentské voľby, chce mať svoju manželku naďalej pri sebe.

„Jej úlohou bude tá, ktorú mala doteraz, nebude sa skrývať, pretože je súčasťou môjho života,“ uviedol Macron v rozhovore pre RTL. „Pretože jej názor je dôležitý a pretože funkcia prezidenta so sebou prináša aj istý osobný rozmer.“

Le Penová bez manžela

Na rozdiel od Brigitte Macronovej sa partner jeho najväčšej súperky, Marine Le Penovej, oveľa viac zapája vo francúzskej politike. Louis Aliot tvorí s dvakrát rozvedenou Le Penovou pár už osem rokov, avšak za manželku si ju nezobral.

Do Národného frontu prišiel ako 19-ročný v roku 1988 a v roku 2002 pomáhal Jeanovi-Mariemu Le Penovi s prezidentskou kampaňou.

Keď Le Penová po otcovi prevzala vedenie strany, Aliot viedol kampaň Národného frontu pred voľbami do francúzskeho, európskeho aj regionálnych parlamentov. Stihol byť tiež asistentom europoslankyne Le Penovej v Bruseli.

Podľa RTL bol tiež jednou z kľúčových osobností, ktoré mali stranu zbaviť nálepky extrémnej strany. Posledný rok sa venuje predovšetkým prezidentskej kampani Le Penovej.

Marine Le Penová s partnerom Louisom Aliotom. Foto – TASR/AP

Keď Le Penová v nedeľu ďakovala svojim priaznivcom za postup do druhého kola volieb, jej partner nestál po jej boku. Ak Aliota vidno, tak spolu s najbližšími spolupracovníkmi Le Penovej.

Jeho dlhoročná partnerka mu v prípade víťazstva ani nesľúbila žiadnu politickú funkciu. „Do Elyzejského paláca sa nevolia páry, ale politik alebo politička,“ povedal podľa knihy Le couloir de Madame, ktorú napísala novinárka Alix Bouilhaguetová o osobnom živote Le Penovej. „Partneri alebo partnerky by nemali dostávať slovo. Ani by sa nemali sťahovať do Elyzejského paláca.“

Súboj medzi Macronom a Le Penovou môže so sebou priniesť aj celkom netradičné obsadenie sídla francúzskeho prezidenta. Ak bude 7. mája za prezidenta zvolený Emmanuel Macron, Francúzsko získa prvú dámu, akú ešte nemalo. Ak voľby o dva týždne vyhrá Le Penová, krajinu prvýkrát povedie žena, ktorá do Elyzejského paláca príde bez partnera.

Francúzske voľby

Svet

Teraz najčítanejšie