Denník N

Stovka taxikárov na bratislavskom obchvate protestovala proti Uberu (+video)

Foto N
Foto N

Bratislavskí taxikári po protestnej jazde plánujú ísť aj pred parlament, spor s Uberom chcú riešiť aj podnetmi na políciu.

Asi stovka bratislavských taxikárov v stredu doobeda jazdila hore-dole obchvatom na protest proti Uberu a nelegálnym vodičom.

Taxikárom na zahraničnej spoločnosti prekáža, že jej vodiči nedodržiavajú zákon, chýbajú im napríklad licencie, nemajú označenie vozidiel či taxameter.

Kolóna sa potrhala

Niektorí si autá ešte pred jazdou polepili nálepkami: Stop Uber na Slovensku. Po krátkej debate kolóna v sprievode polície vyrazila z Petržalky na obchvat smer Malacky.

Had taxikárov sa už na začiatku potrhal a veľká časť protestnej jazdy nebola kolóna súvislá a premiešala sa so zvyškom premávky. Protestná jazda pokračovala potom smerom k Avionu a zasa späť do Lamača.

Rozhovor s taxikárom počas protestnej jazdy

Oproti protestu taxikárov v centre mesta spred dvoch rokov teraz dopravu výraznejšie neobmedzili. Taxikári mali jazdiť v pravom pruhu maximálne rýchlosťou 65 kilometrov za hodinu, aby obchvat úplne nezablokovali.

Pripravujú kódex a ďalšie protesty

Za protestnou jazdou a poslednými protestmi pred ministerstvom dopravy a magistrátom stojí Občianske združenie koncesovaných taxikárov, ktoré komunikuje cez facebookovú stránku Stop Uber na Slovensku.

Zoskupenie organizovalo aj blokovanie vodičov Ubera, keď im lepili na autá nálepky a nadávali zákazníkom. Taxikári sa bránia, že nikoho nenapadli a jeden z vodičov Ubera sa im pri lepení vyhrážal streľbou.

Združenie chce pripraviť aj kódex s pravidlami pre taxikárov, ich autá by mali byť označené nálepkou.

V najbližších týždňoch plánujú tiež ďalšie protesty proti Uberu, napríklad pred parlamentom. Pred protestnou jazdou zvažovali aj zastávku pred sídlom strany SaS, ktorá navrhovala deregulovať podmienky pre taxikárov iba na povinný taxameter a informáciu o cene pre pasažierov.

Nepotrebovali by už napríklad psychotesty a zrušili by sa požiadavky na vozidlá. Taxikári sú proti, tvrdia, že návrh SaS je účelovo vytvorený pre Uber a nechránil by zákazníkov.

Taxikári na parkovisku pred protestnou jazdou. Foto N – Matej Dugovič

Mesto tvrdí, že nemá kompetencie

Na sťažnosti taxikárov zatiaľ úrady nereagujú, do sporu sa aktívne nezapojilo ministerstvo dopravy a ani primátor Ivo Nesrovnal.

Ministerstvo tvrdí, že Uber je podľa zákona klasická taxislužba a plnenie povinností taxislužby má kontrolovať obec, ktorá môže za priestupky aj pokutovať. Magistrát však taxikárom odkazuje, že Uber v ich kompetencii nie je. Kontroly tak robí len Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá trestala len v pár prípadoch.

Bratislavská radnica tvrdí, že chce problém riešiť, no najskôr potrebujú kompetencie. Ak autá Ubera nie sú označené ako taxíky, mestská polícia ich podľa magistrátu nemôže kontrolovať, no pripravujú riešenie aj pre Uber.

„Mesto komunikovalo s magistrátmi Prahy a Brna, ktoré tiež riešili tento problém, a podobne budeme postupovať aj my,“ hovorí Iveta Kešeľáková z tlačového oddelenia mesta.

Na koncepčné riešenie situácie sa podľa nej musí zmeniť zákon o taxislužbách tak, aby zahŕňal aj služby podobné Uberu.

Polícia jeden podnet na Uber odmietla

V Brne sťažnosti na Uber vyriešil súd, ktorý zahraničnej spoločnosti zakázal využívať vodičov bez licencií a autá, ktoré nespĺňajú zákonné podmienky taxislužby. Žalobu podala taxislužba z Brna, ku ktorej sa pridalo aj vedenie radnice.

Podobný podnet podal na generálnu prokuratúru voči Uberu v Bratislave majiteľ taxislužby Peter Fitoš. Polícia oznámenie odmietla. Protestujúci taxikári tvrdia, že na polícii je viacero oznámení. Magistrát Bratislavy reaguje, že zváži, či by sa k podobným žalobám tiež pridal.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Uber

Slovensko

Teraz najčítanejšie