Denník N

Najväčšia lúpež v histórii

Abby Wambachová. Foto - TASR
Abby Wambachová. Foto – TASR

Ženy v globálnom meradle zarábajú 77 centov tam, kde muži zarábajú jedno euro.

Autorka je prezidentka IOGT International Stockholm

Iba niekoľko hodín pred tým, ako Stella paralyzovala celý New York, stovky očí boli svedkami oficiálneho otvorenia platformy, ktorej účelom je poukázať na platové rozdiely medzi mužmi a ženami.

Ženy zarábajú v priemere o 23 percent menej ako muži. Dôvodom nie je lepšie vzdelanie, viac odrobených hodín, kvalitnejšie odvedená práca alebo skúsenosť u mužov. Dôvodom je súčasný systém sociálnych noriem, ktoré formujú naše vnímanie, myslenie, medziľudské vzťahy a ako dôsledok toho aj platy.

Dvadsaťtri percent to je ako číslo 23 na drese Michaela Jordana, LeBrona Jamesa alebo Davida Beckhama. Šport je celkom dobrým kontextom na demonštráciu samotného problému. Jedným veľmi dobrým príkladom je Abby Wambachová, dvojnásobná držiteľka zlatej olympijskej medaily vo futbale (Atény a Londýn), majsterka futbalového šampionátu FIFA, držiteľka absolútneho rekordu (medzi ženami aj mužmi!) 184 gólov nastrieľaných v medzinárodných zápasoch, ktorá hrala za národný tím USA v rokoch 2003 – 2015.

V pondelok 13. marca, keď vlády Islandu, Švajčiarska, Južnej Afriky a Austrálie spolu s UN Women a Medzinárodnou organizáciou práce (ILO) predstavili samotnú kampaň, spolu s nimi stála Abby Wambachová na pódiu v hlavnej rokovacej sále OSN a opísala situáciu, keď oficiálne ukončila svoju kariéru v roku 2016.

V tom istom roku ako Kobe Bryant. Obaja, Kobe a Abby, odchádzali do dôchodku s obrovskými športovými úspechmi za sebou, ale s veľmi rozdielnou budúcnosťou pred sebou. Myslím, že nemusím menovať, kto mal väčšie obavy o platenie účtov, ale môžem prezradiť, že to bola osoba, ktorá dosiahla väčšie úspechy ako Cristiano Ronaldo v tom istom športe. Jej jedinou prekážkou medzi odvedenou prácou a odmenou, ktorej sa tešia hráči ako Kobe, David alebo Cristiano bolo jej pohlavie.

Patricia Arquette, herečka, ktorej poličku zdobí nejedno ocenenie filmovej akadémie, stojac po boku Abby Wambachovej poukázala na platové rozdiely vo filmovom priemysle. Takto by sme mohli prejsť všetky sektory a scenár by sa opakoval. Ženy zarábajú 77 centov tam, kde muži zarábaju jedno euro. To sú milióny a milióny nevyplatených eur polovici populácie. UN Women kampaň to nazýva najväčšou lúpežou histórie. Jednoduchý prieskum ukázal, že ani muži, ani ženy neodobrujú takéto rozdiely, keď sú o nich informovaní. Pravdaže si zaslúžime rovnaké platy za rovnakú prácu. Problémom je systém, ktorý sme dávno prijali a často sa nad ním už ani nezamýšľame.

Nedávno som bola svedkom veľmi zaujímavého spôsobu, ako poukázať na túto nespravodlivosť. Na Medzinárodný deň žien oznámila fotogaléria v Štokholme (Fotografiska), že vstupné lístky pre ženy budú o 13 percent lacnejšie ako pre mužov (130 SEK pre ženy a 146 SEK pre mužov). Tento rozdiel odzrkadľuje platový rozdiel medzi mužmi a ženami vo Švédsku. Tento malý, jednodňový akt vzbudil veľkú pozornosť a u mnohých aj pobúrenie.

V sociálnych médiách prebiehali vysokokvalifikované diskusie o diskriminácii, niekoľko ľudí dokonca zažalovalo galériu za diskrimináciu, čo je pravdepodobne oprávnené. Ani muži, ani ženy nemajú platiť viac za tú istú službu alebo produkt. Otázka je, či žalovanie galérie je to, na čo sa máme sústrediť a čomu máme venovať náš čas a vzdelanie. Keď som čítala všetky tie debaty a sledovala angažovanosť ľudu pre 16 švédskych korún za jednorazový poplatok jeden deň v roku, rozmýšľala som, ako veľmi by sa táto energia zišla ostatných 364 dní v roku, keď sa táto nerovnosť deje opačnému pohlaviu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie