Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Danko robí jednu vec dobre – aspoň sa neukazuje

Karikatúra - OĽaNO
Karikatúra – OĽaNO

1. Kauza listy: Matovič na koni, Danko stratený 2. Cenovky v pracovných inzerátoch sa páčia aj ministerstvu financií 3. Na MS nepríde ani noha z NHL + správy jednou vetou, odporúčané texty, citát, status dňa a nový Shooty.

Tri udalosti dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Listy poslancov úradníci čítali aj pred vydaním oficiálneho príkazu

27 hodín trvalo vedeniu parlamentu, kým zrušilo protiústavné príkazy v nariadení o kontrole pošty poslancom. Opozícii to stačilo na to, aby si dohodla schôdzu o odvolávaní predsedu parlamentu Andreja Danka. Predsedu SNS si vychutnal aj minister kultúry Marek Maďarič, ktorý ešte doobeda povedal, že je to „nonsens“ a poradil nariadenie odstrániť.

Zrútila sa aj obrana, že parlament postupoval len tak, ako mu prikázalo Kaliňákovo ministerstvo vnútra. To v žiadnej smernici neodporúča otvárať cudziu poštu bez prítomnosti adresáta.

V momente, keď info o aktuálnej spoločenskej nálade dorazilo aj k dankovcom, a tí sa preto rozhodli nariadenie stiahnuť, však už bol znova rozbehnutý Igor Matovič. Na tlačovku o druhej poobede priniesol nespochybniteľné dôkazy, že úradníci parlamentu otvárali niektoré listy poslancom aj pred 7. aprílom, keď ešte neexistoval sporný prípis.

Konštruktívne rady predsedovi Dankovi II.: Včera sme na tomto mieste vážne odporúčali: 1. Zrušiť sporné nariadenie 2. Odvolať kancelára Guspana 3. Ospravedlniť sa verejnosti. Predseda SNS a NR SR zatiaľ splnil len prvú úlohu, a aj tú s drahým meškaním.

Ak chce Danko z tejto hry vyjsť aspoň trochu menej ponížený ako z kauzy výložky, mal by obetovať aj kancelára Guspana. Niekto, kto sa postará o staré dohody pri obnove Bratislavského hradu, sa už v koalícii určite nájde.

Ak Danko vec vyrieši vo štvrtok aspoň s minimom pokory, opozícia bude mať menšiu motiváciu zvolávať schôdzu na jeho odvolanie.

Netreba internetu zbytočne ponúkať nové citáty. No kým mnohí kritizujú predsedu Danka za to, že sa na verejnosti ani na FB už dva dni neukázal, my odporúčame skôr v ústraní vydržať. V krátkej histórii káuz Andreja Danka totiž neexistuje žiadne jeho verejné vystúpenie, ktoré by mu nepoškodilo ešte viac. Hoci ako občania a diváci by sme aspoň jednu tlačovku o listovom tajomstve, terorizme a deštruizme určite privítali.

2. Zverejňovanie platov v inzerátoch pomôže aj Rómom a ženám, odkazuje vrchná štátna analytička

Po opozičných poslancoch Beblavom a Mihálovi a ministrovi práce má návrh na povinné zverejňovanie ponuky minimálnej výšky platu v pracovnom inzeráte ďalšieho relatívne vplyvného podporovateľa. Šéfka Inštitútu finančnej politiky z ministerstva financií Lucia Šramková nazvala tento návrh zmyslupný a predpokladá, že „transparentnosť platov bude jedno z odporúčaných opatrení IFP na trhu práce“.

Šéfka Kažimírových analytikov však v povinných cenovkách v inzerátoch vidí nielen pravdepodobne rýchlejší rast miezd, ale aj pomoc pre ľudí, ktorí majú z rôznych príčin sťažený vstup na trh práce.

„Môže ísť o marginalizované komunity, matky alebo občanov so zdravotným postihnutím. Čo sa týka slovenských reálií, metódami experimentálnej ekonómie sme už ukázali, že Rómovia majú o 30 % nižšiu šancu získať kladnú odpoveď od zamestnávateľa než ostatní uchádzači, pri rovnakom vzdelaní alebo veku,“ povedala Šramková.

Kažimíra láka sektorová minimálna mzda. Okrem toho, že tento rok zažijeme veľa dramatických vyjednávaní o platoch v podnikoch, budeme sa hádať o počte povolení pre zamestnancov zo Srbska a Ukrajiny, pri otvorení Zákonníka práce sa dočkáme zrejme nielen regulácie obsahu pracovných inzerátov.

Minister financií Peter Kažimír dnes povedal, že sa mu pozdáva myšlienka rozdeliť minimálnu mzdu podľa sektorov. To je celkom prelomové vyjadrenie, keďže Smer bol doteraz v tejto otázke veľmi konzervatívny. Dáva to však zmysel. Tlak premiéra a odborov na rýchle zvyšovanie minimálnej mzdy môže spôsobiť, že časť podnikov by sa naozaj čoskoro dostala do problémov. Ak by bola minimálna mzda delená podľa platov v jednotlivých častiach podnikania, mohlo by mať napríklad odpadové hospodárstvo minimálnu mzdu nízku ako teraz, no IT pokojne aj dvakrát väčšiu bez toho, aby sa museli podniky baliť a sťahovať sa do Rumunska.

 

3. Na MS v hokeji nebudeme mať ani jedného hráča z NHL

Účasť na tohtoročných majstrovstvách sveta v hokeji odmietli všetci slovenskí hráči z NHL. Čo sa to deje a čo čakať od týchto majstrovstiev, vysvetľuje športový redaktor Denníka N Michal Červený.

Prečo nepríde žiaden hráč z NHL?

V prvom rade, Slovákov je v NHL čoraz menej. Najviac ich tam bolo 38 v sezóne 2003/2004, tento rok trinásť. Slovensko už navyše pravidelne nehráva o medaily, a preto klesá aj vôľa reprezentovať. Viac ako inokedy tak zaberá na hráčov postoj klubov NHL, pre ktoré je účasť ich hráčov na majstrovstvách sveta najmä riziko.

Majú problémy ako my aj iné krajiny?

Počet zástupcov európskych krajín v NHL postupne rastie, okrem Česka a Slovenska. Okrem systému výchovy hrá úlohu aj demografia, pretože v hokeji postupne končia tzv. Husákove deti. Česi sú na tom tak či tak lepšie – túto sezónu mali v NHL 38 hokejistov, na MS ich ide zatiaľ päť.

Môže za neúčasť hráčov tréner Zdeno Cíger?  

Nie, za nominovanie a zháňanie hráčov je primárne zodpovedný generálny manažér Róbert Švehla. Cíger má primárne riešiť taktiku a tréningy. O Švehlových schopnostiach sa vedú polemiky hlavne potom, ako minulý rok absolútne nezvládol komunikáciu s Marekom Hrivíkom.

Znamená to, že pošleme na MS najslabšiu reprezentáciu v histórii?

Sila reprezentácie nemusí súvisieť s počtom hráčov z NHL. Niekedy stačia jedna-dve osobnosti a k tomu dobrý kolektív. Aj o výbere na MS v roku 2012 sa hovorilo ako o jednom z najslabších a získal striebro.

Ktoré meno si máme všímať?

Výborné výkony podáva v ruskom Jekaterinburgu obranca Michal Čajkovský. Tento odchovanec Slovana Bratislava je vysoký a silný (192 cm, 99 kg), no je aj veľmi konštruktívny. Silnou stránkou sú aj naši brankári Július Hudáček a Ján Laco.

S kým hráme na šampionáte v skupine?

Majstrovstvá sa konajú od 5. do 21. mája v Paríži a Kolíne nad Rýnom.

Na postup do štvrťfinále treba skončiť do 4. miesta. Favoritmi našej skupiny sú Rusko, USA a Švédsko, minimálne papierovo na tom budeme lepšie v zápasoch s Nemeckom, Lotyšskom, Dánskom a Talianskom.

Jednou vetou:

4. Ministerka pôdohospodárstva Matečná nevidí dôvod na vyvodenie zodpovednosti voči vedúcemu právneho odboru Vasilovi Demjanovi, ktorý za štát riadne a včas neuplatnil náhradu škody v trestnom konaní v nástenkovom tendri.

5. Príchod automobilky Jaguar Land Rover zvýši rast ekonomiky do roku 2020 kumulatívne o 1,5 % a zamestnanosť o 0,6 %, rozšírenie výroby vo VW pomôže zvýšiť rast HDP kumulatívne o 0,7 % do roku 2020 a zamestnanosť o 0,2 %, vyplýva to z Programu stability.

6. Bratislavskí poslanci opäť neodsúhlasili americkej ambasáde prenájom zhruba 1300 štvorcových metrov pozemkov pod budovou, veľvyslanectvo ich využíva od roku 2005 ako svoju bezpečnostnú zónu.

7. Nová diaľnica pri Žiline takmer určite skončí v poli, na vine je NDS.

8. Veritelia schválili reštrukturalizačný plán najväčšieho humenského zamestnávateľa Nexis Fibers, podporu plánu na päť rokov vyjadrilo 94 % z prítomných veriteľov.

9. Štátna Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave sa má zmeniť na verejnú vysokú školu, avizuje to ministerstvo zdravotníctva, návrh zákona chce predložiť v máji.

10. Vláda poskytne organizáciám, ktoré pomáhajú obetiam násilia na ženách a domáceho násilia, zo svojej rezervy vyše milióna eur, peniaze majú pomôcť riešiť finančnú situáciu bezpečných ženských domov a poradenských centier, kým sa budú môcť uchádzať o eurofondy.

Zaujímavé články:

Tomáš Bella o našom starnutí a Japonsku. (dennikn.sk)

Dag Daniš o Matovičovi. (aktuality.sk)

Marián Leško o Matovičovi. (etrend.sk)

Peter Schutz o čítaní listov poslancom. (sme.sk)

Martin M. Šimečka o Ficovi a korupcii. (dennikn.sk)

Fero Múčka a Jozef Majchrák o voličoch Kotlebu. (postoj.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Kancelária Národnej rady sa zachovala alibisticky, pretože sa odvolala na usmernenie ministerstva vnútra, a to usmernenie, ako som si ho čítal, je v poriadku.

Marek Maďarič, minister kultúry (Smer) kritizoval otváranie pošty poslancom parlamentu

Nový Shooty:

Kontrola listov poslancom

MS v hokeji

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Platy

Slovensko

Teraz najčítanejšie