Denník N

A čo bude ďalej, začneš páliť knihy? Si úplne iný človek, akého som stretol v roku 1989, vypočul si Orbán

Európska komisia dala Maďarsku mesiac na to, aby vysvetlilo kontroverzný zákon, ktorý je podľa kritikov namierený proti Stredoeurópskej univerzite.

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána dostala od Európskej únie mesiac na to, aby vysvetlila kontroverzný zákon o vysokých školách. Podľa kritikov vrátane experta OSN je cielene namierený proti Stredoeurópskej univerzite, ktorú založil George Soros.

Toho teraz politici v Budapešti vykresľujú ako zahraničného agenta, ktorý ide proti maďarským záujmom.

„Orbánovi došli nepriatelia, už tu nemá žiadnych utečencov, potreboval niekoho nového,“ povedala Denníku N napríklad študentka histórie Ágnes Kelemen, ktorá si na Stredoeurópskej univerzite robí PhD. a škola je jedným z dôvodov, prečo zostala žiť v Maďarsku.

Podľa Európskej komisie nový zákon o vysokých školách nie je v súlade s pravidlami Únie a so základnými slobodami, a preto rozbehla proti Maďarsku spor za porušovanie záväzkov. 

Orbán: Všetko je v poriadku

Viktor Orbán zákon napriek kritike obhajoval aj v stredu v Európskom parlamente. Podľa neho sa dotkne rovnako všetkých 22 zahraničných škôl v krajine. Zákon okrem iného žiada, aby o CEU podpísala medzištátnu zmluvu federálna americká vláda, ktorá však niečo také nemá v kompetencii.

Nezabudol ani znovu útočiť na Sorosa, ktorý sa podľa neho snaží cez sieť mimovládok dostať do EÚ milióny migrantov. „Soros zničil životy miliónov Európanov, je nepriateľom eura a teraz je vítaný v Bruseli na najvyššej úrovni,“ povedal Orbán, ktorého názor sa väčšinou nestretol s pochopením.

„Analýza Komisie potvrdila naše obavy týkajúce sa kompatibility zákona so slobodami vnútorného trhu a s chartou základných práv,“ povedal zástupca šéfa Komisie Frans Timmermans.

Najväčšej kritiky sa mu však dostalo od  šéfa liberálnej frakcie ALDE Guya Verhofstadta, ktorého prejav sa stal virálnym na sociálnych sieťach.  

„Neviem, či sa pamätáš, keď sme sa prvý raz stretli v jednom hoteli v Budapešti. Bolo to v decembri 1989 (…).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

George Soros

Stredoeurópska univerzita

Teraz najčítanejšie